agencja nieruchomości
fot. pixabay.com

Zakup nieruchomości zawsze wiążę się z koniecznością podjęcia ważnej, wymagającej przemyślenia i odpowiedniej wiedzy decyzji. Niezależnie od tego czy jest to rekreacyjna działka nad jeziorem, mieszkanie w bloku czy dom całoroczny, musimy zwrócić uwagę na wiele aspektów, o których niekiedy nie mamy pojęcia, a uświadomić nas może tylko doświadczony pracownik biura nieruchomości

Dlaczego warto skorzystać z oferty agencji nieruchomości? 

Niezależnie od tego, czy interesują nas domy na sprzedaż czy domy do kupienia, a więc zarówno w przypadku chęci zakupu jak i sprzedaży nieruchomości, warto skorzystać z doświadczenia osoby, która doskonale zna rynek nieruchomości, jest dobrze zorientowana w tym temacie, ponieważ zajmuje się nim na co dzień, a także wie, czy jest to odpowiedni czas za zakup czy sprzedaż domów czy mieszkań. Z reguły agencji posiadają wiedzę, czy w najbliższym czasie nieruchomości będą drożały czy taniały.

Jak powinno przebiegać pierwsze spotkanie z agentem nieruchomości?

Cóż, agent nieruchomości, którego chcemy zaangażować, by zajął się ofertą naszego mieszkania na sprzedaż czy działki na sprzedaż, nie jest urzędnikiem państwowym z czasów PRL, którego niekoniecznie musimy lubić i szanować, ale musimy tolerować. W tym przypadku musimy być w pewni w stu procentach, że oddajemy swoją nieruchomość w ręce profesjonalisty, ponieważ od tego będzie zależało, jak szybko się ona sprzeda. Musimy założyć, że od osoby, do której my nie mamy przekonania jako sprzedający, nie będą mieli również przekonania kupujący i nawet jeśli będzie chodziło o niezwykle atrakcyjny dom na Mazurach, w górach czy nad morzem, transakcja może się przeciągać w czasie.

agent nieruchomości
fot. pixabay,com

Jeżeli agent na umówione spotkanie się spóźnia, a swoją pracę rozpoczyna od wyjęcia telefonu i poinformowania, że będzie wykonywał nim zdjęcia nieruchomości, są to już pierwsze sygnały, by nie podejmować się współpracy. Profesjonalne agencje umawiają biura fotograficzne na sesje katalogowe, na których nieruchomość prezentuje się jak z gazety wnętrzarskiej. To zdjęcia są wizytówką oferty, mają przyciągnąć uwagę i zachęcić potencjalnych nabywców do spotkania i obejrzenia domu czy mieszkania. Muszą więc prezentować się jak najlepiej. Jeśli agent oferuje zrobienie zdjęć telefonem, można uznać, że do całej współpracy podchodzi równie lekceważąco.

Podczas pierwszego spotkania agent nieruchomości powinien skupić się na przedstawieniu strategii agencji, pomysłu na sprzedaż mieszkania lub domu klienta. Wówczas jest szansa na wytworzenie właściwej relacji z klientem i wzbudzenie zaufania.

Na co zwrócić uwagę podczas spotkania z agentem nieruchomości?

  • dress code, jak się prezentuje, czy jego strój jest adekwatny do wykonywanego zawodu, czy można uznać, że jest wizytówką firmy?
  • sposób komunikacji,
  • poziom wiedzy,
  • pomysł na sprzedaż nieruchomości,
  • umiejętności zaprezentowania siebie i firmy,

Dlaczego ważne jest doświadczenie agenta? 

Często staż pracy jest mylony z doświadczeniem, a tak naprawdę, nie każdy agent z dziesięcioletniem stażem pracy jest z definicji lepszy od tego, kto w tej branży pracuje zdecydowanie krócej. Doświadczenie zapewne sprawdza się np. przy wycenie nieruchomości, z kolei liczba przeprowadzonych w swojej karierze transakcji przekłada się na znajomość rynku, wyczucie klientów czy umiejętności negocjacji. Większe znaczenie od stażu pracy mają np. rekomendacje, którymi może pochwalić się agent. Dla klienta może mieć również znaczenie, w jaki sposób określa cenę mieszkania lub domu, z jakich narzędzi korzysta czy potrafi zaproponować niestandardowe rozwiązania, ile nieruchomości sprzedał w ostatnim roku i jaki to był wolumen sprzedaży?

Agent powinien także wiedzieć, jak powinna wyglądać poprawnie przygotowana umowa przedwstępna kupna domu, ale przede wszystkim wzbudzać zaufanie swoją postawą, komunikatywnością, wiedzą z zakresu branży, którą potrafi się podzielić oraz otwartością na potrzeby klienta oraz umiejętnością wychodzenia spoza sztywnych ram procedur.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here