asertywność
fot. pixabay.com

Najczęściej spotykanym określeniem asertywności jest umiejętność mówienia “nie”. W rzeczywistości definicja jest nieco bardziej rozbudowana. W psychologii, asertywność to umiejętność wyrażania własnych poglądów, uczuć, myśli, z zachowaniem pewnych granic i poszanowaniem granic innych. To również umiejętność odmawiania, w przypadku, w którym rzeczywiście nie zgadzamy się z rozmówcą czy rozmówcami. 

Asertywność to także umiejętność mówienia “tak”. Z tego już większość osób nie zdaje sobie sprawy. A tak naprawdę asertywność to także umiejętność przyjmowania pochwał, krytyki i, co dla wielu jest niezwykle trudne, umiejętność proszenia o pomoc.

Asertywność, czyli… 

Bycie asertywnym balansuje gdzieś pomiędzy byciem uległym, a byciem egoistą. Osoby asertywne muszą wykazać się sporą zdolnością komunikowania z ludźmi, zachowując odrębność własnego zdania bez narzucania go innym. Do bycia asertywnym wymagana jest pewność siebie, a właściwie zaufanie do własnych przekonań. Samoocena u osoby asertywnej musi być na wysokim poziomie, ale osoba ta nie może zapominać o szacunku do innych i o tym, że każdy może mieć własne (odmienne) zdanie, może wyrażać własne uczucia i poglądy, ma prawo do zarządzania swoim czasem i własnych decyzji.

Osoba asertywna zazwyczaj inwestuje w rozwój osobisty, ma poczucie własnej wartości i potrafi przyjmować komplementy, co wbrew pozorom dla wielu stanowi to niemały problem. Im niższe poczucie własnej wartości, tym ciężej przyjmować nam komplementy i wierzyć w szczerość pochwał. Umiejętność bycia asertywnym pomaga czerpać przyjemność z otrzymywania komplementów.

asertywność
fot. pixabay.com

Brak asertywności a codzienność

Jak często postępujemy wbrew sobie, wbrew temu co czujemy, co myślimy? Jak często decydujemy się na coś, bo tak trzeba, wypada, nie potrafimy odmówić? Jak często inni wykorzystywali naszą nieumiejętność wyrażania własnej opinii? Asertywność to życie w zgodzie ze sobą. Nie pod dyktando innych i nie tak, jak od nas tego ktoś oczekuje.

Zapewne zdarzało nam się niejednokrotnie, że ktoś w firmie, kogo cechuje prokrastynacja, wykorzystał nas, by wyjść wcześniej, dokończyć szybciej swoje zlecenie, przypisać sobie czyjeś zasługi. Za każdym razem, kiedy czujemy się wykorzystywani przez innych, zostaje zachwiana nasza samoocena. Tak nie powinno być.

Rozwój osobisty to nie tylko szkolenia i podnoszenie kwalifikacji, to również trening uważności, coaching czy nabywanie cech, które sprawią, że pokochamy siebie i poczujemy się lepiej we własnej skórze, świadomi swojej wartości.  Z reguły osoby z zaburzonym poczuciem własnej wartości godzą się na bycie wykorzystywanym przez innych, bowiem uważają, że dzięki temu zostaną w końcu dostrzeżeni i docenieni. Prawda jest taka, że dopóki samy nie docenimy siebie inni też tego nie zrobią.

Asertywność jest jednym z tematów, który zazwyczaj poruszy podczas zająć trener biznesu czy life coach. Nie znaczy to jednak, że nie można samodzielnie zacząć pracować nad cechami, które pomogą nam wyrażać własne zdanie i stawać w jego obronie. Warto zacząć od książek o rozwoju osobistym, podcastów czy trenerów prowadzących kanał na YouTube. By dostrzec i doceniać własną wartość bardzo ważny jest samorozwój. Warto wypisać swoje mocne strony, zastanowić się, które cechy wymagają dodatkowego treningu i co jesteśmy w stanie zrobić, by zwiększyć swoją pewność siebie, bowiem asertywność to właśnie pewność.

Asertywność wymaga pewności, że to, co myślimy, czujemy i to czego potrzebujemy, jest ważne. Asertywność wymaga umiejętności odrzucenia fałszywych przekonań na własny temat i uwierzenia w swoją wartość, siłę i możliwości. To również umiejętność stanowczego, a zarazem łagodnego wytyczania własnego terytorium, przy jednoczesnym dostrzeganiu i szanowaniu terytorium innych osób.

Nie każdy posiada cechy lidera, nie każdy potrafi być przywódcą, ale każdy ma prawo do własnego zdania, a to wymaga umiejętności wyrażania go.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here