Niezależnie od tego, czy jesteś inwestorem i interesują cię domy do kupienia, marzy ci się rekreacyjna działka nad jeziorem, czy masz też mieszkania na sprzedaż, przyda ci się dobry pośrednik nieruchomości. Jest to doświadczona osoba, która poniesie odpowiedzialność za przeprowadzenie transakcji. Decydując się na wsparcie agenta, nie trzeba się martwić o kwestie prawne, spotkania z zainteresowanymi kontrahentami ani o negocjacje cen. Skorzystanie z pomocy biura nieruchomości ułatwia życia, pod warunkiem, że zdecydowaliśmy się na właściwe biuro. Bowiem nie każda agencja nieruchomości świadczy usługi na równie wysokim poziomie. Na co więc zwrócić uwagę wybierając biuro nieruchomości?
Dlaczego warto skorzystać z biura nieruchomości?
Decydując się na dom na Mazurach, nad morzem lub w górach lub po prostu w innym mieście oddalonym o kilkaset kilometrów, graniczy z cudem dojazd na każde umówione spotkanie lub zaplanowanie kilku spotkań w jednym dniu, tak by nie kolidowały ze sobą. W tym przypadku pomóc może agencja nieruchomości znajdująca się w mieście, w którym interesują nas domy na sprzedaż lub działki na sprzedaż, jeśli planujemy samodzielnie na zakupionej działce postawić dom według naszego planu. Miejscowy pośrednik zna rynek i dobrze się w nim orientuje. Doskonale również będzie umiał nam doradzić w kwestii wyboru lokalizacji, która dla nas w przypadku wyboru zupełnie nam obcego miasta wcale nie jest taka oczywista. Przez profesjonalne biuro nieruchomości zostanie również sporządzona poprawna umowa przedwstępna kupna domu.

Biuro nieruchomości – jak wybrać właściwe?
- szeroki pakiet usług
Profesjonalne biuro nieruchomości w ramach współpracy zapewnia (oferując sprzedaż domów) indywidualną strategię marketingową, home staging (profesjonalne przygotowanie nieruchomości na sprzedaż lub wynajem), visual staging (cyfrowe zaprojektowanie i zobaczenie jak w przyszłości może wyglądać obiekt), pomoc w ustaleniu optymalnej ceny, negocjacje cen oraz wsparcie notariusza.
- umowa na wyłączność
Z reguły umowa z pośrednikami opiera się na dwóch rodzajach umów tj. umowie otwartej lub umowie na wyłączność. Pierwsza z wymienionych nie daje żadnej gwarancji zaś druga sprawia, że agent zrobi wszystko, by znaleźć odpowiedniego klienta, ponieważ w jej przypadku pośrednik bierze na siebie pełną odpowiedzialność za powodzenie transakcji i inwestuje w ofertę własne środku, zależy mu zatem na sukcesie. W przypadku umowy otwartej, pośrednik nie ma gwarancji, że otrzyma wynagrodzenie, dlatego też podchodzi do współpracy z mniejszym zaangażowaniem.
- rekomendacje
Poszukiwania właściwego biura nieruchomości należy rozpocząć od zapoznania się z rekomendacjami i opiniami klientów. Najwiarygodniejszym źródłem są Google, które dbają o to, by opinie nie były moderowane ani usuwane. Nie każdy jednak zostawia swoją rekomendację po skorzystaniu z usług. Zazwyczaj na wystawienie opinii decydują się osoby najbardziej zadowolone lub maksymalnie rozczarowane. O rekomendacje biur nieruchomości można również popytać wśród rodziny bądź znajomych, którzy być może w ostatnim czasie korzystali z pomocy agencji i mogą polecić kogoś sprawdzonego.
- wysokość wynagrodzenia
Od zawsze wiadomo, że na jakość usług przekłada się cena. Wynagrodzeniem dla biura nieruchomości jest zazwyczaj prowizja ze sprzedaży nieruchomości. Są agencje, które podejmą się współpracy za wynagrodzenie rzędu 1-2% wartości sprzedaży, a są też agencje, które przykładają wszelkich starań i używają zróżnicowanych narzędzi, by dokonać szybkiej o owocnej sprzedaży. Trzeba się z tym liczyć. Warto więc poprosić o wycenę współpracy kilka biur nieruchomości. Zrobić zestawienie, porównać zakres działań i wówczas podjąć decyzja, która oferta jest dla nas najkorzystniejsza.
Od 2014 roku posiadanie licencji agenta nieruchomości nie jest już wymagane przez prawo. W związku z tym pośrednikiem może być każdy. Można więc spotkać na swojej drodze agenta pracującego w profesjonalnym biurze nieruchomości, a może to być również freelancer, który działa na własną rękę. W biurze nieruchomości zapewne zapłacimy nieco więcej, ale będziemy mieć przynajmniej pewność, że współpraca będzie przebiegała bez żadnych zastrzeżeń.