Z roku na rok coaching staje się coraz popularniejszy. Prawdopodobnie wynika to z tego, że coraz więcej osób decyduje się na samorozwój i potrzebuje wsparcia osoby doświadczonej, która pomoże poszerzyć perspektywę i zbudować świadomość, a także dostrzec to, co najważniejsze w życiu: wartości oraz prawdziwe cele.
Coach czy life coach zmusza do opuszczenia strefy komfortu, przezwyciężania swoich lęków, słabości, zwalczania kompleksów czy uprzedzeń. Dzięki niemu patrzymy na świat zupełnie innymi oczami. Otwierają się przed nami nowe możliwości, które dotychczas pozostawały wyłącznie w strefie marzeń.
Coaching – w czym pomaga?
Coaching pomaga budować pewność siebie, asertywność, samoocena zostaje zwiększona, a prokrastynacja zwalczona. By wszystkie działania coacha przyniosły oczekiwany rezultat wymagana jest poprawna relacja między coachem a klientem oparta na szacunku i zaufaniu. Osoba korzystająca z usług coacha musi mieć pełne zaufanie co do jego metod, musi wierzyć, że rozwój osobisty jest możliwy tylko w oparciu o praktyki i techniki stosowane w coachingu.
Coaching namawia, by stosować trening uważności i choć nie zwalcza problemów, tylko pomaga szukać właściwych rozwiązań jest niezwykle popularną metodą rozwoju osobistego, zwłaszcza w gronie kobiet, które pragną rozwijać kobiece biznesy.
Na czym polega praca coacha?
Coach pracuje z klientem w zakresie dotyczącym biznesu, rozwoju kariery, zdrowia, relacji interpersonalnych czy finansów. Dzięki sesjom klientom udaje się sprecyzować swoje cele, zoptymalizować działania, nauczyć się podejmować lepsze decyzje i zacząć korzystać ze swoich naturalnych umiejętności. Celem coacha jest wzmocnienie oraz wspieranie w dokonywaniu samodzielnej zamierzonej zmiany opartej o własne wnioski, odkrycia i zasoby. Coaching pobudza do myśleniai skupia się na osiąganiu celów.
Coaching oparty jest na indywidualnej pracy klienta z coachem, pozwalającej klientowi odnaleźć i rozpoznać własne umiejętności i talenty oraz nauczyć się wykorzystywać ich potencjał. Koncepcja coachingu skupia się wyłącznie na teraźniejszości i przyszłości, ponieważ na przeszłość nie mamy już żadnego wpływu. Ponadto coaching pomaga poszerzać strefę komfortu, przekraczać własne (często podświadome) bariery, lepiej poznać samego siebie, a ponadto podnieść pcozucie własnej wartości i znaleźć równowagę między życiem prywatnym a zawodowym (work-life-balance).
Kiedy korzystać z coachingu?
Działania z zakresu coachingu może poprowadzić coach, trener biznesu lub life coach. Mówi się, że dobry trener, nawet z przeciętnego zawodnika potrafi zrobić dobrego gracza. Możemy działać chaotycznie sami, szukać rozwiązań, pomysłów, dróg na skróty (ale czy na pewno?). Dostrzegając efekt końcowy osób, które już odniosły sukces, nie jesteśmy w stanie uzmysłowić sobie, że to, co obserwujemy to tylko skutek ciężkiej pracy, poświęcenia, wielu chwil rezygnacji, zwątpień, ale mimo to dalszej wali i uporu. Nie jesteśmy w stanie ocenić, jak wiele kosztował ten sukces wysiłku psychicznego, pracy nad swoimi słabościami i lękami. Obserwując każdą osobę, która odniosła sukces możemy być pewni, że za tym sukcesem stoi wsparcie osób (niekoniecznie wykwalifikowanych coachów), które pomagały tej osobie pokonywać lęki, wychodzić ze strefy komfortu, dodawać otuchy, odnajdować w sobie siłę, energię i motywację do walki. Tym właśnie zajmuje się coaching.
Kiedy zatem warto się do niego udać? Kiedy marzymy o samorozwoju, kiedy chcemy się rozwijać, ale paraliżuje nas strach, brakuje nam wiary w siebie i pewności, że możemy odnieść sukces. Kiedy chcemy odnaleźć swoje mocne strony i podjąć decyzję, w którym kierunku ma podążać nasza kariera.
Wybór właściwego coacha jest równie trudny, jak podjęcie decyzji o udaniu się do niego. Coachów na rynku nie brakuje. Można wybierać od coachów freelancerów, przez firmy coachingowe. Choć jest to relatywnie młody zawód, nie brakuje kierunków podyplomowych, szkół czy kursów. Warto więc zwrócić uwagę przy wyborze coacha, by miał odpowiednie kwalifikacje, bowiem od jego pracy i doświadczenia będzie zależało powodzenie naszej przyszłej kariery.