dom na mazurach
fot. pixabay.com

Działka nad jeziorem to marzenie wielu osób, zwłaszcza tych, które na co dzień przytłacza miejskie tempo życia i zgiełk. Nie zawsze musi to być całoroczny dom wiążący się z koniecznością przeprowadzki, zmiany pracy, porzucenia regularnych kontaktów z rodziną i znajomymi. Niekiedy idealnym rozwiązaniem okazuje się domek letniskowy nad wodą, do którego można wyjechać na weekend, podczas urlopu czy wakacji. Choć tak naprawdę niezwykle popularna w dzisiejszych czasach praca zdalna umożliwia częstsze wyjazdy i zarabianie przez internet z każdego dowolnego zakątka świata. 

Dom na Mazurach – od czego zacząć?

Sama wiedza, że chcemy nabyć dom na Mazurach nie wystarczy. Musimy określić, czy ma to być gotowy dom (stan deweloperski, do remontu, gotowy do zamieszkania) czy działka nad jeziorem z gotowym miejscem na budowę własnego, wymarzonego domu. Największą popularnością cieszą się działki blisko jeziora czy stawu, rzadziej rzeki, bo te często stanowią ryzyko wystąpienia z koryta i zalania terenu. Działki nad jeziorem, zwłaszcza dla celów wypoczynkowych są doskonałą alternatywą dla osób mieszkających w dużych miastach. Oczywisty jest fakt, że im bliżej zbiornika wodnego, tym cena działki jest wyższa. Za najdroższe uznaje się te, które mają bezpośredni dostęp do linii brzegowej.

Stron oferujących sprzedaż domów jest mnóstwo. Ogłoszenia z kategorii nieruchomości oferują mieszkania na sprzedaż, działki na sprzedaż lub domy na sprzedaż. W zależności od upodobań i budżetu każdy znajdzie coś dla siebie. Chaotyczne szukanie może jednak pochłaniać mnóstwo czasu i niesamowicie zniechęcać, dlatego warto skorzystać z pomocy, jaką oferuje agencja nieruchomości. Najlepiej, jeśli biuro nieruchomości będzie znajdowało się w mieście lub jego okolicy, w którym chcemy nabyć nieruchomość. Wówczas będziemy mogli mieć pewność, że agent zna rynek nieruchomości, posiada wiedzę, jaka lokalizacja może być najatrakcyjniejsza, i które nieruchomości nie mogą się sprzedać od dłuższego czasu. Dodatkowo profesjonalne biuro nieruchomości zapewni zawierającą wszelkie niezbędne zapisy umowę przedwstępną kupna domu oraz umowę właściwą.

domy na mazurach
fot. pixabay.com

Działka nad wodą – wady

W przypadku zakupu działki nieopodal rzeki, warto przed zakupem sprawdzić, jakich szkód mogą dokonać duże opady deszczu czy wiosenne roztopy. Może się bowiem okazać, że działka nad rzeką będzie systematycznie podtapiana. Dlatego też pierwszą kwestią, którą należy sprawdzić w przypadku nabywania nieruchomości w okolicy zbiorników wodnych jest ryzyko powodziowe. Warto w tym celu udać się do urzędu gminy, by uzyskać informacje, czy dla danego obszaru została sporządzona mapa zagrożenia powodziowego lub mapa ryzyka powodziowego. Tereny objęte takimi mapami nie tylko wiążą się z ryzykiem zalania działki, ale także z utrudnieniami, a nawet brakiem możliwości zabudowy takiej działki.

Przyda nam się również wiedza czy domy do kupienia lub działki, które nas interesują, czy nieruchomość jest objęta miejscowym planem gospodarowania przestrzennego lub czy były wydane decyzje o warunkach zabudowy. Dopuszczalny sposób zagospodarowania nieruchomości może być kluczowy w podejmowaniu naszej decyzji w przypadku, kiedy wiążemy z działką plany dalszej zabudowy. Jeśli więc działka nie jest objęta warunkami zabudowy ani planem miejscowym, warto zastanowić się nad wystąpieniem o wydanie tych dokumentów jeszcze przed transakcją.

Domy na sprzedaż – formalności

Kolejnymi formalnościami, które należy rozpatrzyć przed dokonaniem zakupu jest pewność, że działka, którą chcemy nabyć nie znajduje się na terenie parku narodowego lub krajobrazowego, ani nawet w ich otulinie. Nie może też znajdować się na obszarze chronionego krajobrazu, ponieważ wszystko to będzie się wiązać z odgórnie narzuconymi ograniczeniami zagospodarowania terenu. Ponadto, jeśli na działce znajdują się jakieś zabudowania należy sprawdzić, czy zostały postawione zgodnie z prawem, a także należy upewnić się, ile jest drzew i jakich gatunków, ponieważ ich ewentualna wycinka będzie wiązała się z uzyskaniem odpowiednich pozwoleń i ponoszeniem opłat.

Dom na Mazurach pozostający w sferze marzeń może kojarzyć się z cudownym, niepowtarzalnym miejscem na relaks, odpoczynek i ucieczkę od codzienności. Oczywiście jest to możliwe, jednak realizując to marzenie należy na moment emocje odłożyć na bok, a do zakupu podejść z pełną powagą i racjonalnym myśleniem. Tylko takie podejście sprawi, że nieruchomość zapewni spokój i harmonię na długie lata.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here