domy do kupienia
fot. pixabay.com

To na jakim etapie życia właśnie jesteśmy wpływa na nasze potrzeby. Inne potrzeby mieliśmy 10 czy 15 lat temu, inne mamy teraz i możemy założyć, że za 10 czy 15 lat również będziemy mieć inne. To całkowicie naturalne. Zmienia się nasze życie, wartości, które kierują naszymi decyzjami, potrzeby i upodobania. Dziesięć lat temu być może interesowały nas małe mieszkania na sprzedaż, dziś, gdy powiększyła nam się rodzina, przeglądamy działki na sprzedaż, by postawić własny dom lub interesuje nas sprzedaż domów z rynku wtórnego, by pominąć czasochłonny etap budowy domu. 

Można by powiedzieć, że życie jest nieprzewidywalne i nie jesteśmy w stanie odgadnąć, co będziemy robić i czego potrzebować za 10 lat. Jest w tym odrobina racji, jednak przy szybkim przeanalizowaniu naszej aktualnej życiowej sytuacji w przybliżeniu możemy oszacować, jakie będziemy mieć oczekiwania za 5 czy 10 lat.

Dom do kupienia – inwestycja na lata

Dla przykładu, jeśli właśnie urodziło nam się dziecko i interesują nas domy na sprzedaż rozpatrując lokalizację musimy uwzględnić, że za kilka lat dziecko pójdzie do szkoły. Czy jest w okolicy szkoła? Jeśli posiadamy w rodzinie jeden samochód, to czy dojazd do pracy nie będzie sprawiał problemu jednemu z członków rodziny. Ile czasu będzie zajmowała droga z domu do pracy lub ze szkoły do domu? W jakiej odległości od domu jest oddalony sklep spożywczy, poczta czy apteka?

Decydując się na dom, warto również poznać jego stan techniczny, upewnić się, czy nie ma ukrytych wad. Bardzo istotnym aspektem jest również informacja czy nieruchomość nie jest zadłużona, jaki jest faktyczny stan działki w zakresie jej powierzchni, czy nie posiada innych właścicieli niż ten, od którego chcemy ją nabyć. Takie informacje możemy uzyskać otrzymując od właściciela numer księgi wieczystej.

dom do kupienia
fot. pixabay.com

Jeśli mieszkanie to jakie?

Jeśli z kolei interesują nas mieszkania na sprzedaż, to warto zastanowić się, czy będziemy mieć w planach kolejne dzieci i czy liczba pokoi jest wystarczająca? Czy blok posiada windę i czy ewentualnie nie będziemy mieć utrudnień przy transporcie wózka z dzieckiem do mieszkania i z mieszkania? Czy mieszkanie znajduje się w spokojniej okolicy, jak daleko jest do centrum, czy jest łatwy dojazd komunikacją miejską do innych dzielnic miasta?

Decydując się na mieszkanie w bloku warto nabyć już takie, które nie wymaga remontu, ma wymienioną instalację gazową i elektryczną oraz w pełni sprawne grzejniki. Remont w bloku zawsze jest bardziej problematyczny, dlatego lepszym komfortem dla nas będzie nabycie mieszkania już po remoncie.

Rekreacja na wakacjach

Z kolei, jeśli interesuje nas rekreacyjny sposób spędzania wolnego czasu, należy przenalizować, czy ma to być dom na Mazurach, jeśli tak, to czy będzie miał kto nam się nim zająć, w czasie, kiedy będziemy kilkaset kilometrów od niego? A może działka nad jeziorem, morzem lub w górach? To idealny pomysł na wypełnienie czasu na emeryturze, podczas wakacji czy urlopu. To również świetne rozwiązanie dla osób, dla których praca zdalna jest głównym źródłem utrzymania i tak naprawdę nie ma znaczenia z jakiego miejsca wykonywana jest praca. Warto dodać, że przebywanie z dala od zgiełku i codziennego miejskiego szumu doskonale wpływa na kreatywność, koncentrację i motywację do pracy.

Profesjonalne wsparcie przy zakupie nieruchomości

Istnieje wiele kwestii, niekiedy oczywistych, ale dla osób bez doświadczenia początkowo niewidocznych. Dlatego decydując się na jakikolwiek zakup nieruchomości warto odwiedzić biuro nieruchomości, które nie tylko wyjaśni, jak powinna być sformułowana umowa przedwstępna kupna domu, działki czy mieszkania, ale także pomoże nam wybrać dogodną lokalizację oraz poruszy kwestie jej wyboru, których być może dotychczas nie dostrzegaliśmy. Swoją nieocenioną pomoc i doświadczenie agencja nieruchomości zazwyczaj wycenia we wcześniej ustalonym procencie ze sprzedaży/zakupu nieruchomości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here