domy na sprzedaż
fot. pixabay.com

Dom to inwestycja, która wymaga przemyślanej decyzji pod względem środków pieniężnych, którymi dysponujemy, lokalizacji, sąsiedztwa. Na naszą decyzję wpływa mnóstwo czynników, a każdy z nich wzbudza szereg wątpliwości i obaw. To nie jest zakup auta, które możemy szybko sprzedać, jeśli nie spełnia naszych oczekiwań. Dlatego czasami tak trudno podjąć decyzję. Zatem sprzedając dom, musimy przemyśleć i uwzględnić wszelkie wątpliwości, które mogą pojawić się w głowach potencjalnych kupców i umieć je rozwiać. 

Sprzedaż domów w ostatnich latach stała się niezwykle trudna. Potencjalni klienci wolą przeglądać działki na sprzedaż i na nich postawić dom od podstaw, spełniający wszystkie potrzeby niż szukać ofert na rynku wtórnym. Jak więc przygotować ofertę, która sprawi, że zdecydują się jednak na zakup gotowego domu? Właśnie naszego domu?

Gdyby to był dom na Mazurach lub chociażby działka nad jeziorem zapewne nie byłoby problemu z jej sprzedażą. Jeśli jednak posiadamy dom w mało atrakcyjnej turystycznie okolicy znalezienie potencjalnego kupca może być zdecydowanie trudniejsze.

Sprzedaż domu może być nie lada wyzwaniem zwłaszcza dla właścicielki starszych nieruchomości. Domy wybudowane w latach 70. lub 80. są mało atrakcyjne pod względem architektonicznym i zazwyczaj za duże, by dopasować je do potrzeb i finansowych możliwości potencjalnych klientów. Dawniej inwestowano w domy typu willa, dziś zdecydowanie modniejsze i praktyczniejsze są domy parterowe z użytkowym poddaszem o wielkości do 150 metrów kwadratowych.

dom na sprzedaż
fot. pixabay.com

Jak szybko sprzedać dom?

  • zapomnij o emocjach

Sprzedaż rodzinnego domu często wiąże się ze wspomnieniami, które wywołują duże emocji. Nikt jednak nie zapłaci za nasze wspomnienia, dlatego należy zrozumieć, że nie należy oczekiwać zapłaty za wartość sentymentalną domu a faktyczny jego stan i metraż. Należy zapoznać się z rynkowymi realiami i nie podnosić wartości domu tylko dlatego, że w naszym odczuciu taka zapłata za niego jest adekwatna.

  • poproś o pomoc rzeczoznawcę

Wątpliwości odnośnie wartości domu powinno rozwiać wsparcie rzeczoznawcy. Wycena rzeczoznawcy stanowi silny atut podczas rozmowy z potencjalnym kupcem. Recz jasna kupujący chciałby zapłacić za nieruchomość jak najmniej, a profesjonalna wycena może stanowić silny argument w negocjacjach.

  • skorzystaj z siły home stagingu

Home staging to przygotowanie nieruchomości do sprzedaży (lub wynajmu), którego narzędziem jest atrakcyjne zaaranżowanie wnętrza, by pokreślić charakter domu i przyspieszyć sprzedaż (lub wynajem) za możliwie najwyższą cenę. Warto więc zainwestować w sprzątanie nie tylko budynku, ale również np. ogrodu. Z pomieszczeń powinny zniknąć osobiste pamiątki, zdjęcia czy portrety (jak również np. kuweta dla kota).

  • stwórz portfolio

Im szerszy i szczegółowszy opis, tym więcej konkretnych potencjalnych kupców odezwie się w sprawie możliwości obejrzenia domu. Zawieranie w opisie wszelkich szczegółów zaoszczędzi niedomówień i rozczarowań potencjalnym nabywcom, a nam przede wszystkim czasu. Warto opisać atuty okolicy, dokładnie samą nieruchomość, materiały, z których dom został wykonany oraz przeprowadzone remonty. Duże znaczenie mają dobrej jakości zdjęcia.

  • skorzystaj z oferty agencji nieruchomości

Decydując się na biuro nieruchomości, należy pamiętać, by wybrać jedno konkretne. Nie należy sądzić, że jeśli wybierzemy trzy agencje nieruchomości, to dom szybciej się sprzeda. Należy wybrać jedną, najatrakcyjniejszą ofertę, a pośrednik już dalej sam zajmie się znalezieniem kupca. Poza tym zajmie się wszelkimi niezbędnymi formalnościami, w tym np. umową przedwstępną kupna domu.

  • nie zapominaj o cierpliwości i życzliwości

Nawet jeśli wstępnie dom przypadnie do gustu potencjalnemu nabywcy, twoje postawa może go skutecznie zniechęcić. Opowiadaj o domu z życzliwością, słuchaj potrzeb nabywcy i odpowiadaj na jego pytania. Staraj się odgadnąć jego potrzeby i zaprezentuj atuty domu, które je zaspokoją.

Pamiętaj, że potencjalny nabywca zapewne od dłuższego czasu przegląda domy do kupienia czy mieszkania na sprzedaż, musisz więc przekonać go, udowodnić lub pokazać, że właśnie twój dom spełnia wszystkie jego oczekiwania, nie bój się więc opowiadać o zaletach domu i okolicy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here