działka nad jeziorem
fot. pixabay.com

Działka nad jeziorem jest marzeniem wielu osób. Z reguły jednak marzą o niej amatorzy, którzy ulegli urokowi okolicy przebywając na krótkim urlopie. Wówczas wtedy rodzi się w ich głowach plan, by kupić własną działkę. Rozpoczynają więc poszukiwania, zazwyczaj bez sprawdzenia terenu i uzyskania wszelkich niezbędnych informacji na jej temat. Tak właśnie zawierane są transakcje, które często kończą się brakiem satysfakcji lub świadomością wyrzuconych w błoto pieniędzy. 

Działka nad jeziorem – od czego zacząć?

Przede wszystkim, czym innym jest kupienie działki nad wodą dla siebie, po to by odpoczywać od miejskiego zgiełku i łowić ryby, a czym innym jest kupowanie gruntu pod inwestycję. O ile w pierwszym przypadku możemy dać się ponieść emocjom i nabyć działkę bez głębszego zastanowienia, tak w przypadku inwestycji konieczne jest zapoznanie się z kompletną dokumentacją. Wymagane jest sprawdzenie, czy jest plan miejscowy lub studium i jakie zapisy są zawarte w tych dokumentach. Należy również sprawdzić, czy jest to infrastruktura techniczna, czyli taka, która w pełni posiada sieci przewodzące, urządzenia i obiekty przynależne danemu terenowi dostarczające: prąd, wodę, ciepło, gaz, usługi telekomunikacyjne.

Ofert na działki na sprzedaż nad wodą jest wiele. Sprzedają je gminy, firmy, osoby prywatne. Nie warto więc wykładać gotówki pod wpływem chwili. Agencji z biura nieruchomości przyznają, że takich niedoświadczonych inwestorów spotykają bardzo często np. po powrocie z majówki tj. Spędzają kilka dni w malowniczym ośrodku na Mazurach i za chwilę kupują pola usytułowane po drugiej stronie jeziora. Należy pamiętać, że dom na Mazurach, postawiony dla własnego użytku ma się nijak do zakupu działek pod inwestycje.

Działka nad jeziorem – relaks czy inwestycja?

Przede wszystkim należy się dobrze zastanowić, jaką kwotę chcemy zainwestować w tę działkę i jaki będzie dalszy rozwój inwestycji. Już przy wyborze terenu trzeba mieć konkretny plan, czy chcemy stworzyć tam pole namiotowe, pole kempingowe czy ekskluzywny pensjonat z linią brzegową. Okazuje się, jak twierdzą eksperci w dziedzinie nieruchomości, że podejście na temat kupna działek nad wodą zdecydowanie uległo zmianie. Dawniej klienci chcieli, by działka posiadała dostęp do linii brzegowej jeziora i malowniczy widok na jej taflę. Dziś zdają sobie sprawę, że taki zakup wiąże się z większymi kosztami niż np. Zakup gruntu oddalonego nieco od jeziora, ale za to zapewniający większą intymność i spokój w okresie letnim. Dość ważną kwestią jest również fakt, że grunty z linią brzegową posiadają obszar ochronny, który uniemożliwia zabudowę.

Niekiedy agencje nieruchomości, świadomie lub nie, zapominają poinformować, że działki oddalone od siedlisk, choć są sporo tańsze od gruntów na terenach zurbanizowanych, wymagają doprowadzenia mediów, co dość często jest niezwykle niekorzystne w stosunku do całej inwestycji.

działki nad jeziorem
fot. pixabay.com

Gdzie kupić działkę?

Z kolei niezmiennie, dużą popularnością cieszą tereny od lat znane z niezwykłych walorów krajobrazowych i turystycznych, i tak niezwykle popularne pozostają działki na sprzedaż w okolicach Zalewu Zegrzyńskiego na Mazowszu, okolice Jeziora Białego i Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie na Lubelszczyźnie, Kaszuby na Pomorzu oraz oczywiście Warmia i Mazury.

Inwestor, decydujący się na zakup działki nad jeziorem powinien z góry mieć założony plan, jak zostanie ona zagospodarowana. Musi mieć świadomość, że działka z dostępem do linii brzegowej nie będzie zostać ogrodzona od strony wody. Decydując się na inwestycję nad jeziorem, zwłaszcza mającą charakter rekreacyjny, trzeba upewnić się, czy ktoś w sąsiedztwie lub bliskiej okolicy nie prowadzi działalności gospodarczej, która mogłaby być uciążliwa (ze wzglądu za hałas lub nieprzyjemny zapach). Inwestorowi może się również przydać wiedza, że niektórym terenom przysługują dopłaty unijne, które w zależności od ilości ziemi mogą wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych rocznie. Ta wiedza może pomóc inwestorowi podjąć decyzję nad właściwym zagospodarowaniem działki.

Zakup działki – formalności

Dla inwestora w podjęciu decyzji zasadnicze znaczenie powinny mieć zapisy w planie zagospodarowania przestrzennego, możliwość zabudowy terenu, czystość wód, infrastruktura, strefy ochronne, a także dojazd do działki. Odległość do dróg krajowych i większych miast. Inwestor powinien również posiadać wiedzę na temat projektów infrastrukturalnych w całym regionie.

Może się wydawać, że agencje nieruchomości oferują tylko domy na sprzedaż czy mieszkania na sprzedaż i przygotowują przedwstępne umowy kupna domu czy mieszkania. Prawda jest taka, że praca agenta nieruchomości to nie tylko sprzedaż domów i katalogi prezentujące domy do kupienia. To również szeroko rozumiane doradztwo również w przypadku inwestorów i terenów inwestycyjnych. Zatem przed dokonaniem nieprzemyślanego zakupu działki nad jeziorem warto najpierw porozmawiać z agentem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here