działki na sprzedaż
fot. pixabay.com

Niezależnie od tego, czy interesują nas działki na sprzedaż pod budowę domu, czy mające charakter typowo rekreacyjny, jest to decyzja wymagająca gruntownego przeanalizowania tematu i wiąże się ze sporą odpowiedzialnością. Pierwszą kwestią wymagającą przemyślenia, jest pytanie, czy w zakupie ma pomagać nam pośrednik (agencja nieruchomości bądź biuro nieruchomości). Choć wiąże się to z dodatkową opłatą, ewentualnie doliczeniem prowizji do zakupu, jeśli nie mamy doświadczenia, warto zaufać komuś, kto je ma i sprzedaż domów lub działek jest dla niego chlebem powszednim. 

Kto nie marzy, by mieć dom na Mazurach lub nad morzem, albo działkę nad jeziorem lub w środku lasu? Każdy z nas odczuwa zmęczenie ulicznym zgiełkiem i tempem życia, dlatego od czasu do czasu pragnie uciec za miasto, by odpocząć, wyciszyć się i zregenerować siły. Oczywiście nie trzeba od razu kupować krowy, by napić się mleka, co w tym przypadku oznacza, że nie musimy kupować działki rekreacyjnej nad morzem, by móc korzystać z uroków Bałtyku. Możemy zdecydować się na agroturystykę, pensjonaty, domki do wynajęcia. Możemy i wiele osób korzysta z tej możliwości. Ale co w przypadku, gdy chcemy taką działkę na własność?

Musimy zastanowić się, czy interesują nas gotowe domy do kupienia, czy wolimy kupić działkę i według własnego planu i oczekiwań taki domek postawić. Oczywiście, wszystko uzależnione jest od tego, jakim budżetem dysponujemy. Oczywisty jest fakt, że znacznie droższe będą działki nad morzem, czy w górach, ponieważ są to turystyczne okolice, niż w mało atrakcyjnej wiosce za miastem.

działka na sprzedaż
fot. pixabay.com

Działki na sprzedaż – na co zwrócić uwagę?

  • lokalizacja – od niej uzależniona jest przede wszystkim cena. Decydując się na turystyczną okolicę, domy na sprzedaż będą znacznie droższe, ale poza okresem, w którym zamierzamy sami odpoczywać, możemy wynajmować go turystom i sprawić, że dom stanie się inwestycją, która szybko zarobi na swoje utrzymanie. Musimy zastanowić się także, jak daleko od domu ma znaleźć się działka i czy odwiedzanie jej i zadbanie o nią, tak często jakbyśmy chcieli, nie będzie dla nas problematyczne. Jeżeli zamierzamy działkę odwiedzać tylko w okresie urlopowym, czy będzie miał się kto nią zająć w pozostałych miesiącach?
  • okolica – cisza i spokój nie mogą być naszym jedynym kryterium przy wyborze lokalizacji. Musimy przeanalizować również inne kwestie. Należy wziąć pod uwagę, czy w okolicy nie ma torów kolejowych, które mogą stanowić uporczywy problem. Kolejny aspekt to rzeki. Choć mają swój urok i mogą tworzyć malowniczą scenerię, jak z obrazka, warto wiedzieć, że ulewne deszcze, odwilż itp. mogą sprawić, że woda wystąpi z koryta i spowoduje podtopienie działki. Warto dopytać mieszkańców okolicy o poziom wód gruntowych lub systematyczność odśnieżania drogi dojazdowej.
  • media – dość istotny wpływ na naszą decyzje powinna mieć informacja, czy na działce lub w jej pobliżu są przyłącza. Media, takie jak woda, prąd, gaz i kanalizacja eliminują dodatkowy czas i koszty z ewentualnym ich doprowadzeniem. Jeśli są media, praktycznie od zaraz działka może być użytkowana.
  • kwestie prawne – by uniknąć niepotrzebnych problemów i dodatkowego stresu, warto wykluczyć ewentualne zadłużenie działki, upewnić się, że osoba, od której chcemy ją nabyć jest jednym jej właścicielem. By zweryfikować faktyczny stan działki w zakresie jej powierzchni, obecności najemców lub możliwości zabudowy terenu, warto uzyskać numer księgi wieczystej.

Niezależnie od tego, czy interesują nas domy na sprzedaż, mieszkania na sprzedaż, czy działki, warto pomyśleć, by przed zakupem została sporządzona umowa przedwstępna kupna domu /mieszkania/działki. To pozwoli nam wcześniej zweryfikować sprzedającego i mieć pewność, że nikt już przed nami nie dokona zakupu.

Zakup działki zapewne dla wielu osób jest spełnieniem marzeń, warto jednak zachować trzeźwość umysłu i spełnienie marzeń traktować jak ważną inwestycję, wymagającą chłodnej oceny. Tylko wtedy, po dokonaniu zakupu w pełni będziemy mogli cieszyć się z nabytej nieruchomości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here