nauka języka obcego
fot. pixabay.com

Coraz więcej osób decyduje się na kursy językowe. Zainteresowaniem cieszą się nie tylko popularne języki takie jak niemiecki, angielski, włoski, francuski czy hiszpański. Wiele osób pragnie nauczyć się chińskiego, japońskiego, tajskiego czy arabskiego. Nie tylko mają taką możliwość, ale mogą również swoją przygodę z nowym językiem rozpocząć w domowym zaciszu. Jakie są zalety nauki języka obcego w domu? 

Języki obce – dlaczego warto się uczyć?

  • podnoszenie kwalifikacji i kompetencji – bezustanny rozwój może zaowocować nieoczekiwanym awansem, niespodziewaną zmianą pracy na lepszą lub wyjazdem zagranicznym, na który bez znajomości języka nigdy byśmy się nie odważyli. Podnoszenie kwalifikacji to również większa pewność siebie, uznanie wśród innych, rozwijanie pasji oraz zawieranie wartościowych znajomości. Jednak podnoszenie kwalifikacji i kompetencji w głównej mierze wiąże się ze zwiększonymi zarobkami lub dodatkowych dochodem.
  • ćwiczenie pamięci i koncentracji – żyjąc w ciągłym biegu, walczymy z rozkojarzeniem i wszelkie istotne informacje staramy się notować w terminarzu, na karteczkach czy tablicach. Zaczynając od ważnych spotkań, obowiązków, list zakupów po ważne daty i numery telefonów. Odciążamy umysł, by jak najmniej mieć na głowie, ale zapominamy, że niećwiczona pamięć ulega pogorszeniu. Zapominamy coraz więcej i coraz częściej, a nasza koncentracja niekiedy pozostawia wiele do życzenia. Krótkie, ale regularne treningi pamięci, połączone na przykład z nauką języków stanowią doskonałą higienę dla naszego mózgu. Nauka wymaga stworzenia dogodnych warunków umożliwiających koncentrację, stanowi więc formę relaksu dla ciała i umysłu.
  • rozwój mózgu – uczenie się usprawnia intelekt oraz stymuluje szare komórki i połączenia nerwowe do rozwoju i odbudowy, co sprawia, że procesy myślowe zachodzą intensywniej i sprawniej. Warto podkreślić, że badania przeprowadzone przez amerykańskich naukowców Uniwersytetu Chicagowskiego wykazały, że osobom dwujęzycznym zdecydowanie łatwiej przychodzi podejmowanie słusznych decyzji.
języki obce
fot. Pixabay.com

Dlaczego warto uczyć się języków obcych w domu?

Kursy językowe cieszą się bardzo szeroką ofertą, zarówno pod względem doboru języka, jak i formy nauki. Stacjonarne kursy językowe, kursy online, zajęcia z native speakerem, aplikacje mobilne, podcasty. Każda z wymienionych form nauki posiada swoje korzyści, jednak decyzja o wyborze najwygodniejszej dla siebie uzależniona jest od kilku czynników. Dwoma najważniejszymi są: nasza dyspozycyjność czasowa i budżet, który jesteśmy w stanie przeznaczyć na naukę.

Często decydujemy się na samodzielną naukę języka w domu. Dlaczego?

– indywidualna praca nad systematycznością i organizacją czasu. Nauka języka obcego nie tylko pogłębia umiejętności komunikowania się w języku innym niż ojczysty. Zmusza nas także do mobilizacji oraz pracy nad wyznaczaniem i realizowaniem materiału przeznaczonego do opanowania. Nauka w domu stanowi doskonały trening konsekwencji, wytrwałości i wymagania od siebie jeszcze więcej niż dotychczas. Samodzielna nauka języków wymaga od nas samozaparcia, umiejętności zarządzania czasem, regularności i konsekwencji.

– indywidualny tryb nauki. Jednych praca w grupie mobilizuje do osiągania lepszych rezultatów, innych zaś zniechęca. Samodzielna nauka sprawia, że nigdy nie odczujemy, że pozostajemy z materiałem w tyle. Trudniejszym partiom programu nauczania możemy poświęcić dokładnie tyle czasu, ile go potrzebujemy. Sami też wiemy najlepiej, w jakich warunkach i o której porze dnia uczymy się najwydajniej.

– rozwijanie kreatywności. Zarządzanie czasem i zagospodarowanie odpowiedniego miejsca i warunków na naukę wymaga od nas wyszukiwania i testowania rozwiązań, które udogodnią działania i zwiększą naszą efektywność. W oparciu o wiedzę dotyczącą naszego trybu i schematu dnia, znając swoje umiejętności i możliwości przyswajania wiedzy, jak również godziny największej wydajności naszego mózgu i maksymalnej koncentracji, sami tworzymy najdogodniejsze dla nas rozwiązania usprawniające proces zapamiętywania.

– satysfakcja. Samorozwój pozwala nam na zdrowy egoizm i odrobinę narcyzmu. Możemy być dumni z siebie, możemy czuć satysfakcję i mamy pełne prawo, by mówić o swoich sukcesach i je celebrować. Samorozwój wymaga od nas samozaparcia, konsekwencji, wytrwałości. Są to niezwykle wartościowe cechy, ale nie każdy może się poszczycić. Tym bardziej mamy prawo czuć satysfakcję odnosząc kolejne większe bądź mniejsze sukcesy w trakcie nauki.

Od czego rozpocząć samodzielną naukę języka obcego?

Nauka języka obcego powinna zostać rozpoczęta od wybrania odpowiedniego narzędzia. Mogą to być kursy językowe stacjonarne lub zdalne, lekcje z native speakerem lub materiały oferowane przez wydawnictwa w formie podręczników, zeszytów ćwiczeń i płyt audio z nauką poprawnej wymowy.

Niezwykle istotne w nauce języka obcego jest systematyczne poszerzanie znajomości słownictwa oraz jak najczęstsze obcowanie z językiem w każdej możliwej formie, od słuchania piosenek, przeglądania newsów informacyjnych w danym języku po próby nawiązania konwersacji.

Czy samodzielna nauka języków się opłaca? Zdecydowanie tak. Dzięki niej zyskujemy większą pewność siebie, zwiększamy poczucie własnej wartości, odczuwamy satysfakcję z osiągniętych rezultatów, a przede wszystkim rozwijamy się i poszerzamy wiedzę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here