nauka języka obcego
fot. pixabay.com

Nauka języków obcych podnosi kwalifikacje i kompetencje, ćwiczy pamięć i koncentrację, pobudza mózg, rozwija kreatywność, zmusza do pracy nad systematycznością, aż w końcu dostarcza satysfakcji, zwiększa pewność siebie. Nie pozostaje nic innego, jak wybrać język i po prostu zacząć się go uczyć. Po prostu? Czy to na pewno takie proste? Jeśli uczymy się od podstaw, wszystkie języki wydają nam się tak samo obce i początkowo może nie mieć dla nas znaczenia, jakiego języka zaczniemy się uczyć. Nic bardziej mylnego. Dlaczego?

Czym kierować się przy wyborze języka obcego?

  • motyw. Chcesz nauczyć się języka w celach prywatnych czy zawodowych? Chcesz podnosić kompetencje i dostać awans, czy marzysz o wycieczce do jakiegoś kraju i chciałbyś w stopniu komunikatywnym znać język? Pamiętaj, że te argumenty przydadzą ci się w przyszłości, np. w chwilach zwątpienia. To właśnie te argumenty przemówią za tym, by się nie poddawać. Dokładnie je przeanalizuj.
  • użyteczność. Zastanów się, jakie inne korzyści poza satysfakcją wypłyną w tracie nauki języka lub po jej zakończeniu. Czy jest zapotrzebowanie na ten język na rynku pracy? Czy będziesz mógł wykorzystywać swoje umiejętności, by móc je utrwalać, szlifować i doskonalić? Pamiętaj, że nieutrwalana wiedza stopniowo zanika.
  • stopień trudności. Sam najlepiej znasz własne możliwości. Wiesz w jakim tempie przyswajasz nową wiedzę, czy przystępniejsza jest dla ciebie nauka języka obcego metodą wizualną czy np. z native speakerem? Zastanów się, czy nie podniesiesz sobie zbyt wysoko poprzeczki decydując się na język egzotyczny, czyli taki, do którego nauki jest relatywnie mało źródeł.

O tym, jak szybko nauczyć się angielskiego doskonale wiemy. Język jest wszechobecny w mediach, sklepach. Wszystkie stacje radiowe w głównej mierze nadają piosenki w języku angielskim. Już w przedszkolach dzieci uczone są tego języka, jest również wymagany na egzaminach do szkół ponadpodstawowych i kończących je egzaminach maturalnych. Jakie inne języki (poza angielskim) są najprostsze do opanowania?

języki obce
fot. Pixabay.com

Które języki obce są najprostsze do opanowania 

Warto zauważyć, że o stopniu trudności języka decyduje to, czy znajduje się on w tej samej grupie pochodzenia, co język ojczysty. I tak Hiszpanie nie mają trudności z nauczeniem się języka portugalskiego czy włoskiego, Niemiec i Francuz szybko nauczy się języka angielskiego, a Polak? Dla Polaka najprostsze języki należą do grupy słowiańskiej (rosyjski, ukraiński, chorwacki, czeski). Język angielski choć należy do grupy germańskiej i wcale nie jest dla Polaków najprostszy, jest zdecydowanie najpopularniejszy, dlatego też największa grupa Polaków decyduje się na naukę właśnie tego języka. A jak wygląda sytuacja ze stopniem trudności w przypadku innych języków?

  • język niemiecki 

Jest drugim po języku angielskim najczęściej wybieranym językiem obcym w naszym kraju. Choć należy do grupy języków germańskich i jest zdecydowanie trudniejszy do nauki przez Polaków niż chociażby języki słowiańskie czy romańskie, ze względu na położenie Niemiec na granicy z Polską i łatwość wyjazdu do pracy szerokie grono osób decyduje się właśnie na naukę języka niemieckiego.

  • język rosyjski 

Coraz mniej osób pamięta, że język rosyjski dawniej był w Polsce tym, czym teraz jest dla nas język angielski. Rosyjski był powszechnie nauczany w szkołach i do dziś spora grupa dziadków potrafi biegle się nim posługiwać. Język rosyjski podobnie jak język polski należy do grupy języków słowiańskich. To sprawia, że oba języki brzmią podobnie i mają podobne zasady gramatyczne. Największą trudność stanowi różniący się alfabet – cyrylica. Opanowanie czytania i pisania jest bardzo łatwą sztuką, co zwłaszcza wzrokowcom nie sprawi większej trudności. Gramatyka i wymowa są relatywnie łatwe, zwłaszcza w porównaniu z językami z grupy germańskiej. Przy umiarkowanych wysiłkach język rosyjski do stopnia komunikatywnego można opanować w ciągu niecałego roku.

  • język francuski 

Francuski należy do grupy języków romańskich, jednak jego gramatyka jest znacznie trudniejsza do nauki. Francuska wymowa, ze względu na dużą liczbę dźwięków i głosek, które nie występują naturalnie w języku polskim, nie jest najłatwiejsza do nauki. Warto zauważyć, że w języku francuskim występuje bardzo wiele słów występujących również w języku angielskim. Zatem znając dobrze angielski łatwiej będzie nam rozpocząć naukę francuskiego. Aż 1/3 słów w języku angielskim pochodzi z francuskiego.

  • język włoski 

Podobnie jak francuski, włoski należy do grupy języków romańskich. Jest bardzo melodyjny, a jego gramatyka nie jest szczególnie skomplikowana. We włoskim znajduje się mniej form czasownikowych niż we francuskim czy hiszpańskim. Poza tym, już na starcie każdy Polak młodszy i starszy zna przecież kilka podstawowych słówek po włosku, takich jak: pizza, spaghetti, ciao czy amore.

  • język hiszpański 

Hiszpański podobnie jak francuski należy do grupy języków romańskich i podobnie jak języki z grupy słowiańskiej, jest dla Polaków całkiem łatwy do nauki. W hiszpańskim, poza niewielkimi wyjątkami, słówka wymawiamy tak jak je piszemy, co znacznie ułatwia proces nauki. Ponadto, podobnie jak włoski, hiszpański jest bardzo melodyjny i nie posiada zbyt trudnej gramatyki. Język hiszpański zyskuje w Polsce coraz większe zainteresowanie. Wpływa na to fakt, że hiszpański jest obecnie drugim najpowszechniej używanym na świecie językiem.

Nauka języków obcych otwiera światopoglądowo i kulturowo. Praca za granicą bez znajomości języka w dobrze płatnym zawodzie jest niemalże niemożliwa. Z tych i wielu innych powodów warto uczyć się języków obcych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here