jaki kurs językowy
fot. pixabay.com

Klamka zapadła. Podjąłeś decyzję, że chcesz nauczyć się języka obcego. To bardzo dobra decyzja, ponieważ inwestycja w siebie, to najlepsza inwestycja. Skoro już podjąłeś tę decyzję, musisz odpowiedzieć sobie na kilka pytań, dzięki którym nauka języka będzie przebiegała sprawnie i co najważniejsze – efektywnie. 

1) Czy jesteś zdecydowany jakiego języka chcesz się uczyć? Czym się kierowałeś przy tym wyborze? Czy te argumenty są dla Ciebie wystarczającą motywacją?

2) Jaka forma nauki interesuje cię najbardziej (kursy językowe stacjonarne w małych grupach, kursy indywidualne, zajęcia z native speakeremnauka języka online, kursy językowe za granicą)? Zastanów się, jakim budżetem dysponujesz czy lubisz pracować w grupie czy też indywidualnie? Ile czasu dziennie/tygodniowo możesz poświęcić na naukę, czy twój harmonogram tygodnia jest na tyle elastyczny, by uczestniczyć w zajęciach w wyznaczonych godzinach?

Czy jesteś zdecydowany jakiego języka chcesz się uczyć?

Niemalże każda szkoła czy wydawnictwo językowe w swojej ofercie posiadają nie tylko możliwość nauki najpopularniejszych języków (angielski, niemiecki, francuski, hiszpański, włoski), ale także tych mniej popularnych, których jeszcze niedawno nauka mogłaby się wydawać poza zasięgiem naszych możliwości (japoński, chiński, perski, tajski, arabski). Mając tak szeroki wachlarz możliwości musimy zastanowić się, jakie cele osiągniemy po opanowaniu tego języka (lepiej płatna praca, wyjazd zagraniczny, spełnienie marzenia o znajomości danego języka). Warto pamiętać, że argumenty, które kierują nami teraz, będą naszą motywacją w trakcie trwania nauki i niezwykle bardzo się przydadzą w chwilach zwątpienia.

kursy językowe
fot. Pixabay.com

Jaka forma nauki interesuje cię najbardziej?

Nauka języków obcych to bardzo dobra decyzja. Teraz musisz podjąć kolejną ważną decyzję i wybrać formę nauki. Zacznijmy od budżetu. Kursy językowe za granicą kosztują od kilku do kilkudziesięciu tysięcy. Poza tak wysokim budżetem musisz dysponować jeszcze czasem, by móc wyjechać na kilka tygodni. Jeśli taka forma nauki nie wchodzi w grę, nie masz się czym przejmować, jest jeszcze wiele innych do rozważenia.

Nauka jezykow stacjonarnie w lokalnej szkole językowej jest kolejną opcją, którą warto rozważyć. Miesięczny koszt zajęć zazwyczaj kosztuje kilkaset złotych (w zależności od wybranego języka oraz częstotliwości i długości zajęć), a zajęcia odbywają się 1-2 w tygodniu w godzinach popołudniowych. Wybierając szkołę językową warto dowiedzieć się, od jak dawna jest na rynku, jakimi cieszy się opiniami, jakie kwalifikacje mają uczący tam lektorzy. Warto też sprawdzić, czy kurs kończy się dokumentem potwierdzającym zdobyte kompetencje i czy dokument jest np. respektowany przez pracodawców.

Kolejną formą nauki języka obcego są zajęcia z native speakerem. Zajęcia odbywają się indywidualnie i koszt jednej lekcji mieści się w granicach 50-80 zł. Native speaker to osoba, która wychowała się w kraju, w którym obowiązuje język, którego teraz naucza tj. native speaker języka angielskiego to osoba, która mieszkała (bądź mieszka) np. w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Kanadzie czy Australii. Od zawsze obcowała z językiem i dzieli się swoją wiedzą, doświadczeniem i umiejętnościami po przyjeździe do kraju, w którym naucza (lekcje mogą odbywać się również zdalnie np. przy użyciu Skype’a). Taka forma nauki umożliwia szybkie nauczenie się poprawnej wymowy, akcentu oraz prowadzenia konwersacji w danym języku.

Osoby, które chcą uczyć się języka całkowicie samodzielnie, mają do swojej dyspozycji wiele materiałów oferowanych przez wydawnictwa językowe, podcasty, kursy na YouTubie. W przypadku samodzielnej nauki niezwykle popularna jest nauka języków obcych metodą Leintera oraz kursy MP3, które umożliwiają naukę chociażby w trakcie trwania podróży do pracy, wyjazdów służbowych itp. Wzrokowcom jednak zalecana jest nauka języka obcego metodą wizualną.

Niezależnie od wybranej formy nauki, niezależnie też od wybranego języka, należy pamiętać, że o sukcesie decyduje wytrwałość, konsekwencja, a przede wszystkim regularność i systematyczność. Bo o tym, jak nauczyć się angielskiego, niemieckiego czy rosyjskiego w miesiąc, dwa czy pół roku, decydujemy my sami i nasza determinacja.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here