Coaching skupia się na poprawie jakości życia poprzez rozwiązywanie osobistych problemów, a właściwie poprzez pomaganie w ich rozwiązywaniu i odnajdywaniu drogi do osiągnięcia wyznaczonych celów. Coaching nie daje gotowych rozwiązań. Pomaga za to, poprzez stawianie kluczowych pytań i poruszanie istotnych zagadnień dotrzeć do ukrytych odpowiedzi i kierunkowskazów. Life coach jest mocno nastawiony na rezultaty i stosowanie narzędzi, przynoszących skuteczność i widoczne efekty.
Czym zajmuje się life coaching?
Life coaching to odłam coachingu koncentrujący się na osiąganiu osobistych celów. Obejmuje plany życiowe, wolność finansową, organizację czasu i pracy, kreatywność, a także zdrowie i urodę, dbałość o siebie, związki czy problemy z dziećmi. Z porad u life coacha korzystają zazwyczaj osoby nastawione na samorozwój, a które mają wrażenie, że z jakichś względów utknęły w martwym punkcie. Są to osoby, które chcą wzmocnić swoją pewność siebie i asertywność, zwalczać prokrastynację, zwiększyć samoocenę. To także osoby, które chcą lepiej radzić sobie ze stresem, chcą nauczyć się marzenia przekuwać w cele i konsekwentnie je realizować oraz chcą rozwijać i w pełni wykorzystywać swój potencjał.
Do life coacha udają się osoby w pełni zdrowe. Life coach nie jest terapeutą, pomaga jedynie dostrzec i wzmocnić cechy wpływające na rozwój osobisty. Nie należy zatem mylić usług świadczonych przez life coacha z wyspecjalizowanym psychologiem czy psychiatrą.

Narzędzia life coacha
Jednym z narzędzi stosowanych przez life coacha w pracy coachingowe jest metoda CoachWise, która cechuje się dużym skoncentrowaniem na osobie poddanej tej metodzie pracy. To narzędzie łączy pracę analityczną umożliwiającą zrozumienie świata wewnętrznego danej osoby z głęboką emocjonalną pracą, towarzyszącą jego wewnętrznej przemianie. Niezwykle istotną rolę pełni tu coach, którego zadaniem jest wspieranie postępów oraz stawianie kolejnych wyzwań osobie korzystającej z jego usług.
Drugim narzędziem stosowanym przez life coacha jest metoda Gestalt, która początkowo wywodziła się z teorii psychoterapii stworzonej przez Fritza Perlsa. Gestalt opiera się na pracy “tu i teraz” (trening uważności), a więc lifr coach wykorzystuje w procesie coachingowym , to co dzieję się w trakcie sesji. Dzięki temu jest możliwy rozwój samoświadomości klienta, a co za tym idzie również motywacja do dalszego rozwoju. Takie podejście gwarantuje także zrozumienie zależności, w jakich znajduje się sam klient. Zadaniem coacha jest pokazanie klientowi i uświadomienie mu bardziej realistycznego postrzegania rzeczywistości, co prowadzi do wzrostu jego świadomości. To bardzo istotne w terapii coachingowej, ponieważ tylko świadomość umożliwia dokonywania racjonalnych wyborów i wdrażania zmian.
Ile kosztuje wizyta u life coacha?
Koszt wizyty u life coacha jest bardzo zróżnicowany. Np. ceny w przypadku business coachingu ustala się indywidualnie. Z reguły jednak jedna, sześćdziesięciominutowa sesja u life coacha to koszt ok 300 zł, choć decydując się na zakup pakietu cena ulega obniżeniu. Pierwsza konsultacja zazwyczaj jest bezpłatna. Pełna terapia coachingowa trwa od 3 do 6 miesięcy. Często klienci otrzymują pakiet ćwiczeń coachingowych wspierających ich rozwój między sesjami.
Dlaczego warto skorzystać z pomocy life coacha?
Niezależnie od tego, czy będzie to life coach, trener biznesu czy psychoterapeuta, stojąc na rozdrożu i dostrzegając blokady uniemożliwiające dalszy rozwój, warto skorzystać z pomocy osoby, która zadając konkretne pytania pomoże nam znaleźć właściwe klucze i otworzyć drzwi, za którymi czaiły się dotychczas nasze kompleksy, blokady, lęki. Przeciwstawiając się im przy wsparciu doświadczonej osoby, jesteśmy w stanie wyjść ze strefy komfortu i osiągnąć cele, które dotychczas pozostawały tylko w strefie marzeń.
Warto pamiętać, że inwestowanie w siebie jest najlepszą inwestycją, a ta jest możliwa dopiero wówczas, gdy uwierzymy w siebie i swoje możliwości.