Metodyki zarządzania projektami 
fot. pixabay.com

Niezależnie od tego, czy jesteś właścicielem korporacji, lokalnego przedsiębiorstwa, niewielkiej firmy z sektora MŚP czy też freelancerem, zarządzanie czasem, organizacja pracy i synchronizacja projektów, która usprawnia działania i przyspiesza zamknięcie projektów, powinny stanowić spektrum twojej pracy. 

O ile posiadasz cechy lidera, lub chociażby cechy dobrego kierownika, zapewne temat jak zarządzać czasem nie jest ci obcy. Jeśli jednak wciąż jeszcze błądzisz w chaosie swoich obowiązków, za chwilę poznasz metody zarządzania projektami, które z pewnością usprawnią twoją pracę.

Co to jest metodyka zarządzania projektami?

Należy pamiętać, że metoda SMART (to sposób formułowania celów, który zwiększa szansę na ich realizację) to nie to samo, co metody zarządzania projektami.

Metodyka zarządzania projektami stanowi zbiór metod, umożliwiających sprawne zakończenie projektu, a także osiągnięcie ustalonego wcześniej celu w wyznaczonym przez siebie (lub lidera) terminie. Za sprawą odpowiednio dobranych metod pracy uzyskanie maksymalnej wydajności w zakresie realizacji projektu jest możliwe.

Choć metody bazują na różnorakich zagadnieniach, cel pozostaje zawsze ten sam. Jest nim oczywiście realizacja celu!

metody zarządzania projektami
fot. pixabay.com

Metodyki zarządzania projektami

  • metoda tradycyjna (klasyczna) – została opracowana przez dr Winstona W. Royca w latach 70-tych XX wieku. Dr Winston Royce twierdził, że skuteczna realizacja projektu wymaga podziału na dwa etapy: analiza i realizacja. Sekret sukcesu tejże metody tkwi w zaplanowaniu poszczególnych etapów pracy oraz zachowanie terminów ich realizacji. Projekt powinen zostać realizowany krok po krok, a jakiekolwiek odstępstwa czy zmiany są niedopuszczalne.
  • metody zwinne – powstała po manifeście Agile w 2001 roku, którego celem było zaprezentowanie alternatywnych metod zarządzania projektami. Manifest głosił, że należy reagować na zmiany na każdym etapie projektu, nawet jeżeli wiążę się to z powrotem do poprzednich etapów działań. Manifest stawiał także na interakcję między pracownikami i współpracę z klientem. Dzięki temu narodziły się zwinne metody zarządzania projektami, które pozwoliły testować rozwiązania, i w przypadku nieprawidłowości – dokonywać ich poprawek. metody zwinne skupiają się na kreatywnym tworzeniu jak najwyższych jakościowo wyrobów (SCRUM), zapewnianie klientom wysokiej jakości produktów możliwie najprostszymi metodami (LEAN), a także przedstawienie projektu w formie wizualnej (KANBAN).
  • metoda PRINCE2 – dotyczy głównie kierownictwa nadzorującego projektami. Metoda jest przejrzysta, pozwala skupiać się priorytetach, usprawnia współpracę i komunikację pomiędzy członkami zespołu, niestety wymaga dużego nakładu czasu oraz sporządzania rzetelnej dokumentacji. Metoda PRINCE2 korzysta z doświadczenia specjalistów, dokładnie definiuje role i obowiązki w projekcie, koncentruje się na produkcie, jak również na sumiennym zarządzaniu etapami pracy.
  • metoda PMBOK (Project Management Body of Knowledge) – została opracowana przez międzynarodowe stowarzyszenie zrzeszające kierowników projektów (Project Management Institute). Metoda ta zawiera zbiór praktyk przeznaczonych dla osób zarządzających projektami i skupia 47 procesów zarządzania projektami. Choć dostarcza wielu wskazówek, głównie skupia się na roli kierownika projektu.

Praca zdalna w domu różni się od pracy w biurze. Podobnie jak praca przez internet różni się od tej wykonywanej fizycznie. Metodyki zarządzania projektami zawierają jednak wiele elementów wspólnych. Warto też wiedzieć, że nie trzeba być liderem zespołu, by umieć zarządzać czasem, więc nawet jeśli jesteś świeżo upieczoną mamą i interesuje cię praca na urlopie wychowawczym, śmiało możesz zacząć przeglądać oferty pracy zdalnej, bo przez coraz więcej firm i platform z ogłoszeniami oferowana jest praca w domu dla mam.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here