mieszkania na sprzedaż
fot. pixabay.com

Zakup nieruchomości to często trudna inwestycja, która wymaga od nas bardzo przemyślanej decyzji i stuprocentowej pewności, że właśnie ten dom w pełni odpowiada naszym oczekiwaniom. Nie zawsze wszystkie mankamenty widać na pierwszy rzut oka, a bywa i tak, że sprzedający niektóre fakty przed nami zatai. Dlatego też, oglądając domy do kupienia lub mieszkania musimy mieć oczy szeroko otwarte. 

Kiedy zapadła już decyzja o zakupie mieszkania, warto odwiedzić biuro nieruchomości, dla którego sprzedaż domów to chleb powszedni. Warto skorzystać z porady osoby doświadczonej, która wytłumaczy nam, na co warto zwrócić uwagę decydując się na zakup oraz przedstawi bazę mieszkań (lub domów) wystawionych na sprzedaż. A w przypadku zainteresowania nieruchomością przygotuję umowę przedwstępną kupna domu.

Niezależnie od tego czy jest to dom na Mazurach, działka nad jeziorem, czy mieszkanie w bloku agencja nieruchomości pomoże podjąć właściwą decyzję.

Na co zwrócić uwagę oglądając mieszkanie przed zakupem?

  • lokalizacja

Powinniśmy ustalić w jakiej dzielnicy chcemy znaleźć mieszkanie i skupić się na poszukiwaniach właśnie w tej okolicy. Należy przeanalizować jakie oczekiwania musi spełniać lokalizacja, czy musi być blisko szkoła, park (np. w przypadku posiadania psa) itp.

  • układ pomieszczeń 

Należy zwrócić uwagę czy układ pomieszczeń jest funkcjonalny i wygodny. Najlepiej, żeby pomieszczenia były ustawne, dobrze doświetlone i nie posiadały pokoi przechodnich. Warto też z góry ustalić ilupokojowego mieszkania szukamy i jakiego metrażu. To również pozwoli zawęzić poszukiwania.

  • orientacja względem stron świata

Najlepiej jest oglądać mieszkanie w ciągu dnia, by sprawdzić jakie jest jego nasłonecznienie, czy nie będzie się zbyt mocno nagrzewało w ciągu lata. Pomieszczenia gospodarcze lub łazienka (która nie posiada okna) powinny znajdować się od strony północnej. Mieszkania skierowane na północ będą ciemne i zimne. Sypialnia umiejscowiona od wschodniej strony sprawi, że każdego dnia będą budziły nas promienie słońca.

  • stan techniczny mieszkania

Tak naprawdę przy zakupie mieszkania każdy szczegół ma znaczenie. Czy sufity są podwieszane, czy na ścianach znajdują się tapety. Jakiej jakości są kafelki w kuchni i łazience? Czy okna są wymienione? Czy sprzedający oferuje mieszkanie z wyposażeniem (zabudowa mebli w kuchni).

  • instalacje

Jeśli sami nie znamy się na instalacji wodnej, elektrycznej czy gazowej, warto poprosić kogoś znajomego o pomoc, kto będzie umiał ocenić, czy instalacja jest nowa, czy też wymaga natychmiastowej wymiany.

  • wygląd budynku 

To w jakim stanie jest utrzymany budynek i jego części wspólne ma ogromne znaczenie i wiele zdradza o mieszkańcach i zaangażowaniu wspólnoty mieszkaniowej.

  • koszty utrzymania

Rozmawiając o kosztach utrzymania, zamiast wierzyć na słowo właścicielowi, lepiej poprosić o wgląd do ostatnich faktur za ogrzewanie, czynsz czy energię elektryczną. To pozwoli uniknąć niedomówień lub niepotrzebnych zaskoczeń już po nabyciu mieszkania.

mieszkanie na sprzedaż
fot. pixabay.com

Zarówno domy na sprzedaż jak i mieszkania powinny być dla kupujących przemyślaną inwestycją, ale też sprawdzoną przez osobę, która ma doświadczenie w dziedzinie nieruchomości. Rzecz ma się tak samo w przypadku poszukiwań działki na sprzedaż. Tu jednak sprawa ma się nieco inaczej, ponieważ zasadniczą kwestią decydującą o jej wyborze jest to, czy ma to być działka rekreacyjna, czy pod budowę domu.

Mieszkania na sprzedaż zawsze wzbudzają obawy, ponieważ wiążą się ze sporymi zmianami w życiu, zwłaszcza jeśli posiadamy dzieci, które będą musiały zmienić szkołę, otoczenie, znajomych. To trudna decyzja dla całej rodziny, dlatego powinna być dokładnie przemyślana. Takie zmiany zazwyczaj wiążą się z zakupem większego mieszkania niż obecne, dlatego zakup na pewno pozytywnie wpłynie na członków rodziny, zwłaszcza jeśli dzieci dotychczas posiadały wspólny pokój. Strach przez nieznanym nie powinien być na tyle paraliżujący, by odkładać tę decyzję w czasie. Warto mieć na uwadze, że ceny mieszkań są w stałym ruchu i nie wiadomo, czy za kilka miesięcy za ustalony metraż nie trzeba będzie zapłacić znacznie więcej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here