wizualna metoda uczenia się
fot. pixabay.com

Czasopismo dla nauczycieli jows.pl podaje: Dzięki wzrokowi do człowieka dociera przeciętnie aż 85 proc. informacji. Szczególnie dobrze zapamiętywane są obrazy łatwe do nazwania. Im młodsi uczniowie, tym istotniejsze są informacje obrazowe. Dlatego też, szczególnie w nauczaniu wczesnoszkolnym, obowiązuje wizualna forma przekazywania informacji. Warto zauważyć, że nauka języka metodą wizualna ma niesamowicie wysoką skuteczność i cieszy się niezwykłą popularnością nie tylko wśród najmłodszych uczniów, ale również osób dorosłych. 

Dydaktyczne pomoce wizualne są bardzo przydatne w nauce, również języków obcych. To właśnie za sprawą obrazów jesteśmy w stanie zdecydowanie szybciej przyswoić nowe informacje, a zdobyta wiedza zostanie zachowana w pamięci na dłużej.

Śledząc publikacje portalu jows.pl, można trafić na wzmiankę “Zgodnie z hipotezą wieku krytycznego, w życiu człowieka istnieje pewien okres, w którym jest on w stanie przyswoić język obcy w sposób naturalny, a jednocześnie może nabyć rodowity model wymowy języka, który przyswaja. W. Penfield i L. Roberts (1959:111) twierdzili, że przyswajanie języka obcego jest najbardziej efektywne podczas pierwszych dziesięciu lat życia. Wtedy bowiem zostaje jeszcze zachowana plastyczność mózgu, co oznacza, że poszczególne funkcje mózgu nie są jeszcze całkowicie podporządkowane konkretnej półkuli.”. Nie powinno to jednak zniechęcać, ponieważ zdobywać wiedzę i nowe umiejętności można w każdym wieku.

nauka języka obcego
fot. Pixabay.com

Nauka języków obcych metodą wizualną

Metoda wizualna w przypadku nauki języków obcych sprawdza się niemalże zawsze. Skuteczniejsze prawdopodobnie mogą być tylko kursy językowe za granicą. Spośród wszystkich technik wizualnych te przynoszą największą skuteczność: metoda Leitnera, notatki wizualne, słownik obrazkowy.

  • metoda Leitnera

Metoda Leitnera to inaczej metoda fiszek. Podczas nauki tą metodą stosuje się dwa narzędzia: fiszki, czyli niewielkie karteczki zawierające z jednej strony słowo/wyrażenie/zdanie, a z drugiej jego tłumaczenie w języku polskim oraz kartotekę autodydaktyczną, czyli pudełko z przegródkami oddzielającymi opanowany już materiał od tego, którego dopiero należy się nauczyć.

To doskonała forma nauki zwłaszcza dla wzrokowców. Dodatkowo, warto zauważyć, że rozwija inteligencję werbalną, tj. zdolność formułowania wypowiedzi i umiejętność szybkiego dobierania odpowiednich słów. Ponadto skutecznie i sprawnie pozwala poszerzyć zasób słownictwa oraz stanowi efektywną powtórkę wyuczonego już materiału.

  • notatki wizualne

Usystematyzowane i uszeregowane informacje zdecydowanie łatwiej zapamiętać. Tworząc notatki warto korzystać z kolorowych długopisów czy zakreślaczy. W ten sposób uwidaczniamy słówka, daty, nazwiska, ważne definicje czy wydarzenia. Najistotniejsze informacje powinny zostać wypunktowane, warto również stosować symbole, które stymulują różne obszary mózgu i doskonalą pamięć. W tracie nauki języka obcego zdecydowanie większą efektywność w procesie zapamiętywania ma rysowanie znaczeń słówek niż zapisywanie ich w języku polskim.

  • słownik obrazkowy

Znajomość słów i umiejętność poszerzania słownictwa w nauce języków obcych stanowią fundament edukacji. To oczywiste, że nie uda nam się skonstruować chociażby najprostszego zdania (nawet niepoprawnego gramatycznie), jeżeli będziemy posiadać ubogi zasób słów. Dlatego też nauka języków obcych tak duży nacisk kładzie na wyszukiwanie skutecznych metod szybkiego i efektywnego przyswajania słownictwa. Stąd narzędzie w postaci słowników obrazkowych, które wzbogacają oferty wielu wydawnictw językowych.

Chyba nie powinniśmy mieć wątpliwości, że nauka metodą wizualną jest idealną alternatywą, nie tylko dla wzrokowców. Żmudne wkuwanie słówek można zamienić na szybką przynoszącą efekty nieporównywalne do tradycyjnych metod nauki. Wykorzystanie myślenia wizualnego w nauce języków obcych wyróżnia się niezwykle wysoką skutecznością, a różnorodność materiałów dostępnych na rynku i możliwość tworzenia własnych dodatkowo upraszcza edukację.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here