zajęcia z native speakerem
fot. pixabay.com

Dlaczego tak chętnie uczymy się języków obcych? Kursy językowe cieszą się ogromną popularnością nawet wśród osób w wieku średnim. To oznacza, że podnoszenie kompetencji i kwalifikacji, chęć samorozwoju, realizowanie pasji, a może nawet marzenia o podróżach po całym świecie, towarzyszą nam przez całe życie. 

Metod nauki jest wiele i każdy znajdzie najodpowiedniejszą dla siebie: kursy językowe stacjonarne, online, grupowe, indywidualne, kursy językowe za granicą, oferty wydawnictw językowych, nauka metodą wizualną (w tym metoda Leitnera) aż w końcu zajęcia z native speakerem.

Native speaker – kto to? 

Native speaker to osoba, która mówi danym językiem (tym, którego chcemy się nauczyć) jako ojczystym. Zatem każdy Polak może zostać native speakerem języka polskiego. Każdy, który posiada odpowiednie kompetencje. A więc, gdy będziemy chcieli zapisać się na zajęcia z native speakerem z języka niemieckiego, wówczas musimy poszukiwać native speakerów języka niemieckiego. Spokojnie, nie musimy szukać w Niemczech ani za pośrednictwem niemieckich stron. Wiele szkół językowych oferuje zajęcia z native speakerami, jak również wielu native speakerów ogłasza się indywidualnie.

Dlaczego warto korzystać z zajęć z native speakerami?

Zajęcia z native speakerem to najlepsza metoda wsłuchania się w mowę osoby, której dany język obcy towarzyszy od urodzenia, posługuje się nim swobodnie i ma nieskazitelny akcent. Zajęcia z native speakerem języka angielskiego to idealna forma powtórki dla osób np. przed egzaminem maturalnym lub tych, które nie wiedzą, jak nauczyć się angielskiego, a są przed wyjazdem zagranicznym.

Nauka języków
fot. pixabay.com

Oczywiście głównym zadaniem native speakera jest poprawa płynności wymowy, pomoc w nabyciu obcojęzycznego akcentu, doszlifowanie języka w kontekście sprawnej konwersacji. Dodatkowo można poznać nowe słówka, popracować nad gramatyką, a przede wszystkim przełamać barierę językową, która często pojawia się podczas nauki języków obcych, z powodu zbyt krótkiego czasu poświęconego rozmowom. Co ważne, zadaniem native speakera nie jest nauka języka od podstaw.

Zajęcia z native speakerem mogą odbywać się indywidualnie lub w małych grupach. Mogą odbywać się w realu lub online. W zależności od szkoły oraz wybranego języka, godzina zajęć z native speakerem kosztuje zazwyczaj w granicach 50-80 zł.

Jak wyglądają zajęcia a native speakerem?

Zajęcia z native speakerem najczęściej mają formę konwersacji. Nie polegają na przerabianiu ćwiczeń z ćwiczeniówek czy podręczników. Takie konwersacje z native speakerem pozwalają przetestować dotychczasowe umiejętności językowe. Native speaker ocenia umiejętności i dostosowuje poziom konwersacji do potrzeb uczestnika kursu.

Najlepszą metodą szybkiej nauki języka obcego jest połączenie standardowego kursu języka obcego z zajęciami z native speakerem. Wówczas można osiągnąć najlepsze i najszybsze efekty.

Gdzie można skorzystać z nauki z native speakerem?

Zajęcia z native speakerem oferuje większość szkół nauki języków obcych. Wiele z nich oferuje takie zajęcia w ramach standardowego kursu, a czasami można dokupić je w razie potrzeby. Nie trzeba jednak od razu zapisywać się do szkoły językowej, by podszlifować swoją wymowę i przełamać barierę związaną ze zbyt rzadkim korzystaniem z języka obcego. W sieci można odnaleźć wiele ogłoszeń dotyczących indywidualnych zajęć z native speakerami.

Co więcej w mediach społecznościowych, aż roi się od grup wsparcia osób uczących się języków obcych, gdzie bardzo często pojawiają się ogłoszenia osób zainteresowanych wspólnymi konwersacjami w danym języku. Metoda jest skuteczna, o ile poziom wiedzy i umiejętności rozmówcy jest na tyle wysoki, byśmy mieli pewność, że konwersacje przyniosą oczekiwane rezultaty.

Choć jest wiele metod nauki języków obcych, zajęcia z native speakerem uznawane są jako najlepsze z nich, warto więc zdecydować się chociaż na kilka godzin zajęć, by sprawdzić swoje umiejętności, zwłaszcza kiedy nauka języka w domu nie jest nadzorowana przez żadnego lektora.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here