organizacja czasu
fot. pixabay.com

Praca przez internet zyskuje coraz większą popularność a polskim rynku. Firmy coraz chętniej decydują się na oferty pracy zdalnej, dając tym samym swoim pracownikom możliwość nabycia takich umiejętności jak zarządzanie czasem czy organizacja pracy. Mie każdy jednak posiada cechy dobrego kierownika i nie każdy zna metody zarządzania projektami. Czy to oznacza, że praca zdalna w domu nie jest przeznaczona dla każdego?

Praca zdalna może mieć charakter stały lub dorywczy, może to być dorywcza praca na urlopie wychowawczym lub pełnoetatowa praca freelancera. Wszystko zależy od tego, czy posiadamy cechy liderawiemy, jak zarządzać czasem i jak wygląda organizacja pracy w naszym wydaniu? Dlaczego to takie istotne?

Organizacja pracy a wydajność

Organizacja pracy wpływa na naszą wydajność, a ta z kolei przekłada się na ilość pracy, którą jesteśmy w stanie wykonać w ciągu dnia/tygodnia/miesiąca. Jedno zlecenie realizowane w przeciągu miesiąca nie zapewni nam stałego dochodu (chyba, że jest to dochód pasywny), co innego, jeśli takich zleceń mamy kilka lub kilkanaście.

Organizacja pracy poza biurem jest zdecydowanie trudniejsza. Do biura chodzimy w konkretnym celu, mamy do zrealizowania konkretne zadania i mamy sprzyjające temu warunki. Czas pracy jest jasno określony i wiemy, że nic nie wpłynie na jego zaburzenie. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, gdy jest to np. praca w domu dla mam. Młodej mamie ciężko jest przewidzieć, ile czasu będzie mogła poświęcić pracy, jak długo potrwa drzemka dziecka i czy cyklu pracy nie zaburzy nieprzewidziana choroba lub marudzenie dziecka.

zalety pracy zdalnej
fot. pixabay.com

Praca zdalna – wady i zalety

Największą zaletą i jednocześnie jej największą wadą jest nienormowany czas pracy. W biurze mamy określone godziny pracy, w domu zazwyczaj ulegają one wydłużeniu i bardzo łatwo wpaść w pracoholizm. Niewątpliwie zaletą jest zaoszczędzony czas na dojazdy do pracy, brak dress code i uciążliwych współpracowników. Z kolei minusem jest brak kontaktu z ludźmi, rozpraszacze w formie dzieci, głośnych sąsiadów czy konieczności np. ugotowania obiadu. Minusem może być również konieczność organizacji czasu.

Organizacja czasu w pracy zdalnej

Istnieje wiele metod, jak radzić sobie z pracą zdalną. Jedną z nich jest np. Metoda SMART, dzięki której realizacja celów wydaje się być prostsza. Każdy jednak powinien znaleźć indywidualne sposoby na zarabianie przez internet, a właściwie, by przebiegało ono sprawnie i wydajnie.

  • planowanie pracy.Kończąc dzień należy wyznaczyć sobie zakres obowiązków na dzień następny, tak by rankiem móc zająć się już wyznaczonymi obowiązkami. Do wyznaczania zadań należy podejść zdroworozsądkowo. Mimo ambitnych planów należy realnie ocenić nasze możliwości.
  • tempo pracy.Pożeracze czasu zwłaszcza w zdalnym systemie pracy czają się wszędzie. Media społecznościowe, odwiedziny sąsiadki, rozmowy telefoniczne, przekąski. Wszystko to wpływa niekorzystnie na naszą wydajność i realizację wyznaczonych zadań. Warto określić zakres godzinowy przeznaczony na pracę i w tym czasie wystrzegać się rozpraszaczy.
  • balans między życiem zawodowym a osobistym.Niezwykle trudny orzech do zgryzienia w przypadku osób pracujących zdalnie. Jeśli rano zdecydujemy pospać dłużej to wieczorem, zamiast spędzić czas bliskimi, musimy poświęcić go pracy. W konsekwencji wychodzi na to, że praca trwa niemal całą dobę, a życie osobiste stało się tylko wspomnieniem.
  • rozwój osobisty.Praca zdalna nie powinna dawać nam odczuć, jakbyśmy utknęli w martwym punkcie. Powinniśmy dążyć do samorozwoju. Jeśli interesują nas języki obce, może warto zdecydować się na kursy językowe? Warto także bezustannie dokształcać się w dziedzinie, w której pracujemy.  Czytanie branżowych publikacji, podcasty, szkolenia, spotkania z osobami, które wiedzą więcej.

By organizacja pracy przebiegała sprawnie, warto pamiętać o zachowaniu porządku w miejscu pracy, przewietrzeniu pomieszczenia, w którym pracujemy oraz ciszy lub muzyce relaksacyjnej, która będzie stanowić odpowiednie tło pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here