pewność siebie
fot. pixabay.com

Pewność siebie określa stan, w którym akceptujemy siebie, nasza samoocena jest na właściwym poziomie, mamy poczucie własnej wartości i czujemy się dobrze we własnej skórze. Pewność siebie to jedno z kluczowych zadań, jakie wyznacza nam rozwój osobisty.  

Trener biznesu dr Mateusz Grzesiak uważa, że pewność siebie “najczęściej utożsamiamy z wiarą w siebie oraz szacunkiem do samego siebie. Najbardziej rozpowszechnionym i przynoszącym najwięcej szkód jest ten (red. mit), mówiący o dziedziczeniu pewności siebie. Badania jasno jednak pokazują, że są cechy, które wypracowujemy z biegiem lat i to środowisko ma wpływ na to, jacy jesteśmy.

Pewność siebie to również asertywność, którą z procesie, jakim jest samorozwój niezwykle trudno osiągnąć.

Czym jest pewność siebie?

Pewność siebie jest świadomość własnej wartości, zaufanie do siebie, swoich decyzji i przekonań, umiejętność wyrażania siebie i swoich poglądów, ale także czucie się dobrze we własnej skórze (akceptowanie swoich niedoskonałości, również pod względem wyglądu). To także zdrowa relacja z samym sobą, szacunek do siebie i traktowanie siebie, jako wartościową osobę. To dostrzeganie własnych talentów, zalet i cieszenie się nimi, jak również umiejętność mówienia o swoich mocnych stronach.

O pewności siebie można mówić również w negatywnym oddźwięku. Można ją mylić z arogancją, wywyższaniem się, przekonaniem, że jest się lepszym od innych, traktowaniem innych “z góry”, brakiem szacunku do innych.

Mówi się, że osoby pewne siebie nie odczuwają strachu. Nic bardziej mylnego. Oczywiście, że go odczuwają. Potrafią jednak przezwyciężać ten strach, nie pozwalają, by stał się blokadą w osiągnięciu celu, wierzą, że uda im się uporać ze wszelkimi przeciwnościami.

Terminy pewność siebie, poczucie własnej wartości, wysoka samoocena, samoakceptacja, często stosuje się wymiennie, bowiem są ściśle ze sobą powiązane. Takie praktyki stosuje np. life coach i ogólnie coaching, który jest metodą dążącą do efektywnego wytyczenia i osiągnięcia celów oraz podniesienia satysfakcji z życia.

jak stać się pewnym siebie
fot. pixabay.com

Jak stać się pewnym siebie?

Zgodnie z definicją dra Grzesiaka, pewność siebie to nabyte cechy, które można w sobie rozwijać. Przyczyn zaburzonej pewności siebie jest wiele, tak samo jak wiele jest metod jej budowania. Najważniejszym elementem jest znalezienie i wyeliminowanie z naszego życia czynnika, który wpływa destrukcyjnie na nasze poczucie wartości.  Dlatego w pierwszej kolejności warto zadać sobie pytanie “co mnie niszczy, co mnie buduje?”. Mając już dwie gotowe listy, wiemy, co należy wyeliminować, a co rozwijać.

Drugim, bardzo istotnym elementem, jest odnalezienie w sobie zdrowego egoizmu, który powie nam “tylko moje zdanie się dla mnie liczy”. Nie możemy swoich działań opierać na tym, co pomyślą lub powiedzą inni. Inni, zwłaszcza “wampiry energetyczne” nie zaspakajają naszych potrzeb, nie powinny też zatem ingerować w nasze decyzje, które podejmujemy, by samodzielnie je zaspokoić.

Dostrzegając swoje silne strony, możemy je wzmacniać i rozwijać. Świadomość, że robimy coś dobrze, działa niezwykle budująco. Wykonywanie zwykłych czynności, które sprawiają nam przyjemność, pomaga wyrobić nawyk systematyczności, konsekwencji, determinacji. To podstawowe cechy lidera, choć nic się nie stanie, jeśli od czasu do czasu dopadnie nas prokrastynacja.

Stosując trening uważności, poświęcając czas swojemu wnętrzu, oczyszczając je z negatywnych emocji i nadmiaru bodźców zewnętrznych, nauczymy się odnajdować ukojenie. Życie w zgodzie z własnym wnętrzem, kochanie siebie i docenianie to istotne elementy samorozwoju, a ten nie będzie możliwy, jeśli nie poczujemy wewnętrznej siły mówiącej nam na każdym kroku “dam radę!”.

Mówi się, że inwestowanie w siebie, to najlepsza inwestycja, jednak, jak mamy przenosić góry w życiu zawodowym, jeśli nie wierzymy, że jesteśmy w stanie je udźwignąć? Budowanie pewności siebie i siły godnej pozazdroszczenia rozpoczyna się w naszym wnętrzu.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here