Praca na urlopie wychowawczym 
fot. pixabay.com

Urlop wychowawczy to tak naprawdę żaden urlop, chyba przyzna to każda mama. To pełnoetatowa praca na trzy zmiany przy dziecku. Zmęczenie, ciągły brak odpowiedniej ilości snu, obowiązki i opieka nad dzieckiem. Mimo to, wiele mam przyjmuje oferty pracy zdalnej, by podreperować domowy budżet lub zwyczajnie zająć się czymś dodatkowym, by nie wypaść z rynku pracy. 

Praca na urlopie wychowawczym a prawo 

Przebywanie na urlopie wychowawczym nie wyklucza pracy w tym okresie. Skorzystać z niego może zarówno matka, jak i ojciec (należy mieć co najmniej sześciomiesięczny staż pracy). Urlop udzielany jest w wymiarze 36 miesięcy. 

W tracie przebywania na urlopie wychowawczym pracownik ma prawo otworzyć własną działalność, podjąć naukę lub szkolenie, podjąć pracę zarobkową zarówno u dotychczasowego pracodawcy, jak i u innego. Warunek jest jednak taki, że nowe zajęcie nie może pozbawić osoby korzystającej z urlopu wychowawczego osobistej opieki nad dzieckiem, a praca zdalna w domu spełnia ten warunek.  

Praca w domu dla mam 

Jeśli młoda mama zarządzanie czasem ma opanowane do perfekcji, posiada cechy dobrego kierownika, skuteczna organizacja pracy nie jest jej obca i ma własne sprawdzone metody zarządzania projektami, śmiało może zacząć przeglądać sposoby zarabiania przez internet 

Jeśli jednak nie wie, jak zarządzać czasem, dziecko jest absorbujące i nie pozostawia chwili wytchnienia, lub ma więcej dzieci, z którymi musi odrabiać lekcje, jeździć na zajęcia dodatkowe itp. powinna zainteresować się tematem, jak uzyskać dochód pasywny 

pracująca mama
fot. pixabay.com

Nie zawsze w parze z ambicjami idą możliwości. Dlatego nawet jeśli młoda mama posiada cechy lidera i wie, jak zarobić pieniądze w internecie, powinna zastanowić się, czy dodatkowe zajęcie nie będzie wymagało od niej zbyt wiele uwagi, którą akurat powinna poświęcić dziecku.  

Jaka praca dla mamy na wychowawczym?  

Przede wszystkim młoda mama powinna zadać sobie pytanie, ile czasu dziennie/tygodniowo jest w stanie poświęcić na pracę? Odpowiedź na to pytanie pozwoli uzyskać informację, jaki rodzaj pracy byłby dla niej najwygodniejszy. 

Młoda mama może się zająć pisaniem tekstów na zlecenie, a więc copywritingiem. Napisanie jednego artykułu, poprawnego stylistycznie i merytorycznie zajmuje ok 2-3 godzin (osobom wprawionym 1,5 godz.). Jeśli jest w stanie tyle czasu dziennie poświęcić na pisanie, w ciągu tygodnia jest w stanie przygotować 7 artykułów, a ok. 25-30 w skali miesiąca. Stawki za tego typu zlecenia wahają się w granicach 30-60 zł za gotowy artykuł. Zatem praca przez internet w roli copywritera, może zapewnić młodej mamie ok 1500zł dodatkowego dochodu.  

Gdyby jednak młoda mama zdecydowała się na marketing afiliacyjny i wybrała program partnerski, który oferuje produkty w cenach 130-150 zł, a wysokość oferowanej prowizji sięga 30%, wówczas pozyskując tylko dwa zamówienia dziennie, w ciągu miesiąca może uzyskać 1200 zł dodatkowego dochodu.  

Młoda mama może również odnaleźć się w marketingu sieciowym, czyli MLM. Jeśli nigdy nie spotkała się z tym terminem, nic nie szkodzi, produkty na pewno zna doskonale. Mowa tu o takich markach jak Oriflame, Avon, Mary KayMonat czy Forever. Zapewne jako młoda kobieta lubi nowości kosmetyczne, lubi również rozmawiać o nich z koleżankami, znajomymi, siostrą, mamą czy teściową. Sprzedaż kosmetyków można połączyć z miłym spotkaniem przy kawie, na które dotychczas wciąż się wydawało, że nie ma czasu. Wiele kobiet w tracie urlopu wychowawczego korzysta z tej metody zarabiania, zwłaszcza, że sprzedaż z MLM przeniosła się również do internetu, gdzie można szukać i pozyskiwać nowe klientki.  

Praca zdalna dla młodej mamy 

Praca zdalna wymaga od nas odpowiednich cech. Musimy być zdyscyplinowani, umieć zarządzać czasem, opracowywać strategie działań. Musi nas cechować terminowość i słowność. W realizacji celów pomóc może metoda SMART, która uczy, jak wyznaczać cele i konsekwentnie dążyć do ich realizacji.  

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here