Kilkanaście lat temu prowadzenia bloga być może kojarzyło się jeszcze z anonimowym pisaniem pamiętnika w sieci i nie miało nic wspólnego z zarabianiem. Stosunkowo niedawno wzrosło zainteresowanie internautów czytaniem blogów, które na przestrzeni lat bardzo się rozwinęły, a wraz z nim wzrosło również zainteresowanie marek, które zdecydowały reklamować swoje produkty i usługi właśnie za pośrednictwem blogerów.
Jaką funkcję pełnią blogi?
Dawniej osoba posiadająca blog nie zastanawiała się, jak zarobić pieniądze w internecie, tylko pisała z potrzeby serca, pasji do tworzenia, chęci podzielenia się z czytelnikami swoimi spostrzeżeniami. Dziś blogi pełnią konkretne funkcje i tworzone są w oparciu o określone strategie:
- blogi firmowe – zakładane przez firmy, w celu przybliżenia internautom tematu związanego z oferowanymi przez nie produktami lub usługami. W ten sposób firmy ocieplają swój wizerunek, w przystępniejszej formie docierają do swoich odbiorców, pokazują siebie w roli ekspertów w dziedzinie, której tworzą.
- blogi eksperckie – tworzone przez twórców, w celu przybliżenia ich specjalizacji, zaprezentowaniu usług, które oferują, udowodnieniu, że są ekspertami w tej dziedzinie. Takie blogi tworzą m.in. coache, psychologowie, adwokaci, tłumacze, fotografowie, maklerzy, członkowie MLM,
- blogi poradnikowe – prowadzone nie przez ekspertów, a znawców danego tematu. Mogą to być blogi podróżnicze, urodowe, technologiczne, kosmetyczne, zdrowotne, modowe, wnętrzarskie, parentingowe, o żywieniu, odchudzaniu, sporcie. Prezentują szeroki zakres wiedzy z danej dziedziny i skupiają jej pasjonatów.
- blogi rozrywkowe – to blogi w głównej mierze lifestylowe, jak również książkowe, hobbystyczne, humorystyczne. Przyciągają swoją lekką formą i treściami trafiającymi w zróżnicowane gusta.
Co można zyskać dzięki blogowi?
– budowanie marki osobistej – jeśli posiadamy cechy lidera i zależy nam na wykreowaniu własnego wizerunku, blog jest idealnym do tego miejscem. To właśnie za pomocą bloga i mediów społecznościowych internauci mogą dowiedzieć się o marce, którą tworzymy.
– dochód pasywny – metoda zarabiania polegająca na raz wykonanej pracy, która przynosi dochód bez względu na to, czy nadal jest wykonywana, czy też nie. Na blogu można swobodnie zastosować marketing afiliacyjny (programy afiliacyjne, wystarczy tylko zdecydować, jaki program partnerski wybrać), marketing sieciowy (MLM), banery reklamowe itp.
– zwiększenie grona odbiorców i dotarcie do potencjalnych klientów – skuteczna sprzedaż ma na celu uświadomienie klientowi, że potrzebuje naszych usług. Jeśli nie są to produkty/usługi pierwszej potrzeby, musimy sprawić, by potencjalny klient odkrył dla siebie korzyści płynące z dokonania zakupu. Temu może posłużyć blog. Świadomość konsumentów wzrosła na tyle, że coraz trudniej treściami reklamowymi namówić klienta do zakupu. Skuteczniejszą metodą jest prowadzenie bloga.
Co zrobić, by nadać blogowi profesjonalny charakter?
- własna domena – adres pod własną domeną (a nie na bezpłatnej platformie) jest zdecydowanie poważniej traktowany. Wiele firm przy wysyłaniu oferty zastrzega, że podejmie współpracę tylko z właścicielami własnych adresów www.
- profesjonalny wygląd – strona musi mieć estetyczny, przejrzysty, a zarazem profesjonalny wygląd. Zanim internauta zapozna się z jej treścią oceni jej wizualne walory.
- treść – jeśli chcemy w oczach internatów wyglądać na ekspertów, takie właśnie treści powinniśmy zamieszczać. Każdy wpis powinien być przemyślany, kilkakrotnie sprawdzony pod względem merytoryki, literówek czy błędów. Publikacje należy zamieszczać regularnie, przynajmniej minimum raz w tygodniu.
Prowadzenie bloga, zwłaszcza profesjonalnego, który ma zamienić się w opłacalny biznes wymaga od nas wytrwałości, konsekwencji i czasu. Choć istnieją prostsze sposoby na zarabianie przez internet, tylko ten poza dodatkowym dochodem zapewni nam również trwalsze fundamenty w postaci zbudowanego wizerunku, który przyda się na wielu innych płaszczyznach.
Blog to zarówno praca w domu dla mam jak i obowiązek sztabu ludzi pracujących w korporacji. Tylko od nas zależy, ile profesjonalizmu i zaangażowania włożymy w to zajęcie, które w tym samym stopniu odwdzięczy się nam w formie pieniężnej.