prokrastynacja
fot. pixabay.com

Najprostszą i najkrótszą definicją prokrastynacji jest zwyczajne “nie chce mi się, zrobię to jutro”. Dokładnie tak. Prokrastynacja to odkładanie rzeczy na później, pomimo braku konkretnego wytłumaczenia. Często utożsamiana jest z lenistwem, jednak ta w przeciwieństwie do lenistwa, powoduje wyrzuty sumienia, że nie zrobiliśmy określonej rzeczy czy czynności. Ponadto lenistwo wynika samo z siebie, z kolei prokrastynacja wiąże się z lękami o różnorakim podłożu. 

Co to jest prokrastynacja?

Prokrastynacja nie dotyczy tylko zadań, które mamy do wykonania. Odnosi się również np. do problemów. Odkładamy ich rozwiązywanie na później, w głębi duszy licząc, że rozwiążą się same lub czekamy na pojawienie się w głowie idealnego rozwiązania. Tymczasem prokrastynacja oznacza brak kontroli nad życiem. Pewność siebie jest zaburzona, ponieważ nie wierzymy, że jesteśmy w stanie uporać się z zadaniem czy problemem.

Prokrastynacja – przyczyny

Wielu psychologów uważa, że przejaw prokrastynacji ma podłoże w dzieciństwie. To wtedy nasza samoocena musiała zostać zachwiana. Być może rodzice stawiali przed nami zbyt wysokie wymagania, a my baliśmy się, że im nie sprostamy. Stąd w dorosłym życiu lęk przez tym, że coś nam się nie uda.

Wiele osób odczuwa także lęk przed zbyt dużą odpowiedzialnością. Tu znów zataczamy krąg i powracamy do pewności siebie. Podejmowanie się odpowiedzialnych zadań wymaga wiary, że jesteśmy w stanie się z nimi uporać. Lęk przed takimi wyzwaniami oznacza, że nasze poczucie wartości jest zachwiane.

Kolejną przyczyną może być perfekcjonizm. Dajemy z siebie wszystko, ale kiedy pojawia się zadanie, któremu wydaje nam się, że nie jesteśmy w stanie podołać, budzi się w nas lęk przed porażką.

Prokrastynacja a samorozwój

Prokrastynacja nie jest sprzymierzeńcem rozwoju osobistego. Samorozwój wymaga determinacji, działania i pewności, że wszelkie, podjęte przez nas działania zakończą się powodzeniem. W związku z powyższym, decydując się na rozwój osobisty, niezależnie od płaszczyzny, musimy zwalczyć lęk związany z prokrastynacją. Pomóc w tym może life coach lub trener biznesu, a także psycholog czy czasem nawet psychiatra, bowiem coaching nie zawsze jest w stanie uporać się z podłożem niektórych blokad czy problemów, zwłaszcza jeśli dotyczą traum z dzieciństwa. Odpowiednio przeprowadzona terapia pomoże nam odnaleźć źródło problemu, podjąć z nim walkę, a jednocześnie uporać się z prokrastynacją.

prokrastynacja co to
fot. pixabay.com

Jak uporać się z prokrastynacją?

Zdefiniowanie podłoża prokrastynacji jest pierwszym krokiem do jej wyeliminowania. Drugim krokiem, jest asertywność, a więc powiedzenie “nie!” swoim lękom i podjęcie z nimi walki. Kolejne kroki dotyczą już tylko zarządzania czasem i właściwej organizacji pracy tak, by uporać się ze wszystkimi zadaniami na czas.

Sposobem na prokrastynację jest wyznaczanie sobie codziennych obowiązków, nagradzanie siebie za ich realizację, wyznaczanie celów metodą SMART oraz wyznaczanie deadline’u odrobinę wcześniej niż wypada w rzeczywistości. Skoro więc mowa o nagradzaniu, nie powinno przychodzić nam do głowy, by ustalać sobie kary za niewykonanie jakichś działań. Kary w żaden sposób nie działają motywująco.

Warto swoje działania rozpocząć od najtrudniejszego elementu zadania. Kiedy uda nam się wreszcie z nim uporać, odczujemy satysfakcję, dumę i pewność, że z pozostałymi działaniami również sobie poradzimy. Będzie to również dodatkowy element motywacyjny, który rozwieje wszelkie nasze obawy związane z ewentualnym niepowodzeniem.

Istotnym elementem jest również rezygnacja z pożeraczy czasu (media społecznościowe, TV, telefon, skrzynka mailowa), a całkowite skupienie się na jednej konkretnej rzeczy.

Dodatkowo, za każdym razem, gdy nachodzi nas ochota, by odłożyć coś w czasie, warto zastosować trening uważności, oczyścić umysł, przywrócić chęć działania i wiarę w siebie i zacząć realizować zaplanowane działania. Mówi się, że najtrudniejszy pierwszy krok, zatem już rozpoczęte działanie zmotywuje do dalszej pracy.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here