Rodzaje pożyczek z Unii Europejskiej

Popularność takich organizacji, jak CRBiP, jasno wskazuje, że polscy przedsiębiorcy chcą korzystać z pomocy Unii Europejskiej w formie niskooprocentowanych pożyczek. Nie ma w tym nic dziwnego – w końcu nawet w dobrze zarządzanej firmie może zdarzyć się moment, kiedy własne fundusze nie pozwolą na pokrycie bieżących wydatków bądź planowanych inwestycji.

Jednocześnie nikt nie chce niepotrzebnie przepłacać, więc szuka się rozwiązań, które pozwolą maksymalnie obniżyć ostateczny koszt zobowiązania. Takim właśnie rozwiązaniem jest pożyczka z Unii Europejskiej, jako że jest tańsza niż analogiczna pożyczka z normalnej oferty banku komercyjnego. Trzeba jednocześnie wskazać, że rodzajów pożyczek z UE jest kilka i to, który będzie w naszym przypadku najlepszy, zależy w dużej mierze od tego, co chcemy zrobić z pożyczonymi środkami. Dokładnie wyjaśnimy to poniżej.

Pożyczka inwestycyjna

Pożyczka inwestycyjna to produkt finansowy przeznaczony dla firm, które chcą zrealizować ambitne projekty, pozwalające na (w dłuższej perspektywie) zwiększenie dochodów przedsiębiorstwa. Zakres inwestycji, które można sfinansować w ten sposób, jest bardzo szeroki. Zakup licencji, patentów, nieruchomości, know-how, oprogramowania, wyposażenia, maszyn, pojazdów – to tylko kilka najważniejszych przykładów. Wysoka maksymalna kwota zobowiązania sprawia, że jest to dobre rozwiązanie nawet w przypadku bardzo kosztownych projektów.

Tego typu pożyczki charakteryzują się również długim okresem spłaty (co w połączeniu z niskim oprocentowaniem pozwala uzyskać łatwe do spłaty raty). Istotny jest także długi okres karencji w spłacie (a więc czasu po zaciągnięciu zobowiązania, przez który nie trzeba jeszcze rozpocząć jego spłaty). Wszystko to sprawia, że zdecydowanie warto taki typ zobowiązania rozważyć, jeśli chcemy, aby nasza firma weszła na wyższy poziom, ale brakuje nam funduszy. Szczególnie, jeśli weźmiemy pod uwagę możliwość skorzystania z ulg podatkowych, które uczynią pożyczki z Unii Europejskiej jeszcze korzystniejszymi.

Pożyczka obrotowa

Drugi istotny produkt finansowy, który wchodzi w zakres pożyczek z Unii Europejskiej to oczywiście pożyczka obrotowa. Ona z kolei nie jest dedykowana inwestycjom, a pokryciu bieżących wydatków firmy. Może sprawdzić się na przykład w trudniejszym okresie spowodowanym zapaścią gospodarczą, wejściem na rynek konkurencyjnych produktów czy sezonowością usług. Przydaje się też firmom udzielającym kredytów kupieckich, które mają problemy z długim czasem oczekiwania na opłacenie faktur przez kontrahentów. Tego typu zobowiązania udziela się zazwyczaj na kilka lat, a maksymalna kwota zobowiązania zależna jest od przychodów.

Katalog możliwych wydatków tutaj również jest szeroki i obejmuje między innymi opłacenie VAT-u i innych podatków, zakup towarów lub surowców potrzebnych do ich wytworzenia, a także usługi firm trzecich, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania działalności. Krótko mówiąc, jest to zastrzyk gotówki, który pozwoli uniknąć zastoju w pracach, przez co firma dalej będzie generowała przychody.

Niezależnie od tego, na którą pożyczkę się zdecydujemy (czy inwestycyjną, czy obrotową, czy jeszcze inną, na przykład płynnościową), jeśli będzie to pożyczka z funduszy Unii Europejskiej, powinniśmy być zadowoleni z jej warunków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here