rozwój osobisty
fot. pixabay.com

Rozwój osobisty to szereg działań podjętych w celu samodoskonalenia. Może dotyczyć sfery zawodowej (podnoszenie kwalifikacji), prywatnej (rozwijanie pasji np. nauka gry na gitarze lub nauka języków obcych), a także emocjonalnej (trening uważności, coaching). 

Samorozwój (rozwój osobisty) wynika niekiedy z potrzeby wewnętrznej (potrzeba rozwijania w sobie takich cech jak pewność siebie, asertywność), a niekiedy wynika z konieczności zmiany pracy, wsparcia budżetu domowego itp. Niezależnie jednak od powodu, jaki motywuje nas do podjęcia działań, w każdym z tych przypadków nasza samoocena, na pewno ulegnie poprawie.

Dlaczego warto inwestować w rozwój osobisty?

  • Zwiększenie kompetencji i kwalifikacji. Inwestowanie w rozwój zawodowy, zdobywanie wiedzy, korzystanie ze szkoleń branżowych pozwalają nam uzupełniać wiedzę, rozwijać swoje umiejętności, a co za tym idzie stawać się lepszym w pracy. Nasze zaangażowanie może zostać docenione przez szefa premią, podwyżką lub awansem. A jeśli nie? Dzięki zdobytym kwalifikacjom nic nie stoi na przeszkodzie, by zacząć szukać lepszej, lepiej płatnej pracy lub samemu zostać sobie szefem.
  • Rozwijanie pasji i umiejętności. Życie bez pasji jest niezwykle nudne i bezbarwne. Każdy powinien posiadać coś, co sprawia mu przyjemność, a jednocześnie wymaga zaangażowania i rozwijania pewnych umiejętności (intelektualnych lub fizycznych). Rozwijanie pasji i umiejętności często przeradza się w formę dodatkowego zarobku lub staje się głównym źródłem utrzymania.
  • Satysfakcja i zadowolenie z siebie. Duma, szacunek do siebie, zwiększona samoocena i pewność siebie. To wszystko wpływa na to, jak sami siebie postrzegamy i jak postrzegają nas inni. Jeśli sami nie będziemy siebie szanować, inni również nie będą. Osiąganie sukcesów, nawet tych najmniejszych jest motywacją do działania, i nawet jeśli na innym podłożu spotyka nas pasmo niepowodzeń, zawsze pozostaje nam świadomość, że w czym jesteśmy dobrzy i w tym kierunku powinniśmy się rozwijać.
  • Walka ze złymi nawykami. Samorozwój sprawia, że uczymy się zwalczać złe nawyki, takie jak prokrastynacja, marnotrawienie czasu, pożeracze czasu. Samorozwój wymaga od nas wiedzy, jak zarządzać czasem, by znaleźć go na dodatkowe zajęcie. Wymaga od nas regularności, konsekwencji i determinacji.
dlaczego warto inwestować w rozwój
fot. pixabay.com
  • Trening pamięci i koncentracji. Każda forma nauki jest dla mózgu doskonałym treningiem koncentracji i pamięci. Wymaga od nas także skupienia, pobudzenia szarych komórek. Żyjąc w ciągłym biegu jesteśmy roztargnieni i brak nam koncentracji. Podstawowe informacje notujemy w terminarzach lub telefonach, przez co nasza pamięć ulega osłabieniu. Nauka chociażby 4-5 słówek dziennie wybranego języka obcego jest doskonałą formą treningu pamięci.
  • Więcej tematów do rozmów. Posiadając nowe umiejętności, czy nawet pasje, które pozwalają nabywać nowe umiejętności, chętnie dzielimy się tym w rozmowach ze znajomymi, innymi pracownikami w firmie, rodziną. Wówczas zdobywamy uznanie w ich oczach, stajemy się bardziej atrakcyjni i ciekawi.
  • Poszerzanie horyzontów i grona znajomych. Zazwyczaj rozwój wiąże się z trafieniem do grona osób mających ten sam cel czy zainteresowania (studia, szkolenia, warsztaty). Przebywając w gronie, z którym łączy nas wspólny temat lub cel łatwiej nawiązać znajomość, mając punkt zahaczenia w rozmowach. Zdobywanie nowych doświadczeń i nowej wiedzy, mogą sprawić, że nagle uświadomimy sobie, co tak naprawdę chcemy w życiu robić i jaką ścieżką podążać.

O tym, jak ważny jest rozwój osobisty powie każdy trener biznesu czy life coach. Samorozwój może zajmować chociażby kilka minut dziennie. Taka forma treningu utrwalana każdego dnia, po pewnym czasie wyrobi nas nawyk, dostarczy nowych umiejętności, a to, choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy jest właśnie rozwojem osobistym. Skoro wystarczy kilka minut dziennie, wystarczy zrezygnować z jednego odcinka serialu czy skrócić czas przeglądania kanałów społecznościowych. Zazwyczaj to małe kroki pozwalają pokonać duże odległości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here