samorozwój
fot. pixabay.com

Czy znasz powiedzenie, że człowiek jest najlepszą inwestycją oraz drugie, że inwestowanie w siebie to najlepsza inwestycja? Trudno się z tym nie zgodzić. Wszystko, czemu poświęcamy swój czas, uwagę i energię w pewien sposób nas buduje. Zrozumienie, że czas poświęcony zdobywaniu nowych umiejętności lub nowej wiedzy, jest już w dużej mierze sukcesem. Żyjemy w czasach, które pod żadnym względem nie ograniczają nas w dążeniu do wyznaczonych celów. Czas, byś zrozumiał, że również możesz zwycięzcą! 

Człowiek, by przetrwać potrzebuje tlenu, wody i pożywienia. Ale, by mieć motywację do codziennego wstawania, musi odczuwać satysfakcję z tego, czym się zajmuje i co go otacza. Taką motywacją jest np. realizowanie marzeń, osiąganie wyznaczonych celów, praca połączona z pasją, a dla niektórych po prostu dom, rodzina i harmonia. Motywacją do działania jest również samoocena. Wiara w siebie i we własne możliwości jest niezwykle budująca. Czyż nie jest budująca świadomość, że wszystkie wyznaczone przez siebie cele udaje się osiągnąć? Że posiadam wystarczająco determinacji i uporu, by poradzić sobie ze wszelkimi przeciwnościami losu? To właśnie pewność siebie, może zapewnić ci poczucie wygranej jeszcze na starcie.

Samorozwój – czym jest i jak do niego dążyć?

Samorozwój w najprostszym tłumaczeniu to wszystkie podjęte działania rozwijające swoje umiejętności, poszerzające wiedzę, prowadzące do podnoszenia kwalifikacji i kompetencji, otrzymania awansu, rozwijania pasji czy ukończenia szkoły, kursy itp.

Formą samorozwoju może być np. praca na urlopie wychowawczymkursy językowe, dodatkowa praca przez internet wymagająca od nas zdobycia nowych umiejętności. Ale także zmiana nawyków, trening uważnościcoaching. To także świadome zwalczanie negatywnych cech charakteru np. prokrastynacja kojarzona z lenistwem i nabywanie lub rozwijanie wartościowych cech, takich jak np. asertywność, systematyczność, konsekwencja, terminowość. Samorozwój to również walka z niedoskonałościami wyglądu. Nie chodzi tu oczywiście o operacje plastyczne i różnego rodzaju zabiegi, a o zwykłą aktywność fizyczną, walkę z nadprogramowymi kilogramami, chęć uzyskania wymarzonej sylwetki lub zwiększenie wydolności, by wziąć udział w maratonie, czy wymarzonej wyprawie.

Jeśli nie wiesz, jak zarządzać czasem, możesz sprawić, by zarządzanie czasem znalazło się na twojej liście umiejętności do nabycia i po prostu zacząć ją rozwijać. W realizacji celów pomóc może metoda SMART. Gdy nabędziesz cechy lidera, naprawdę się nim staniesz. Jeśli nie w wykonywanym zawodzie, to w społeczności sąsiedzkiej, czy organizacji, do której należysz.

co to jest samorozwój
fot. pixabay.com

Od czego zacząć samorozwój?

Tak naprawdę rozwój osobisty rozpoczyna się w momencie uświadomienia sobie, że chcesz się rozwijać. Potrzeba doskonalenia oznacza, że masz w sobie ambicje, by osiągnąć ten cel. Rozwijać możesz się bez wychodzenia z domu. Dzięki internetowi możliwa jest nie tylko praca zdalna w domu, ale również zdobywanie nowych umiejętności, kwalifikacji i kompetencji.

Najpierw jednak musisz ustalić, czym dla ciebie jest samorozwój, jaki cel chcesz osiągnąć? Czy jest to cel związany z zawodem? Jeśli zależy ci na awansie, przebranżowieniu lub zdobyciu innej specjalizacji, musisz odnaleźć szkoły, kursy czy szkolenia dotyczące właśnie tej branży. Jeśli chcesz rozwijać pasje lub nabyć cechy, których nie posiadasz lub masz zbyt słabo rozwinięte z pomocą może przyjść trener biznesu lub life coach. Jeśli twoją pasją są języki obce, wystarczy znaleźć odpowiedni kurs i po prostu zacząć się uczyć.

Dzięki internetowi masz dostęp do nieograniczonej wiedzy, kursów, materiałów, szkoleń, nagrań itp. Swoją drogę samorozwoju możesz rozpocząć od darmowych szkoleń online, które pomogą ci przekonać się, czy rzeczywiście jest to coś, w czym chcesz się rozwijać?

Rozwój osobisty dodaje pewności siebie, podnosi poczucie własnej wartości, jest niesamowicie budujący i motywujący zarówno dla osoby nastawionej na samorozwój, jak i jej otoczenia, które dostrzega tę determinację.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here