Działka nad jeziorem, drewniany domek za miastem, jesienne wieczory na tarasie a zimowe przed kominkiem. Dom na Mazurach, w górach, nad morzem. Tak właśnie bardzo często wyobrażamy sobie swoje miejsce na ziemi. Bo kto nie marzy o drewnianym domku z dala od ludzi, cywilizacji i zgiełku? Okazuje się, że jest to prostsze w realizacji niż nam się to wydaje.
Okazuje się, że drewniany domek nie musi pozostawać w sferze marzeń, ponieważ jest to bardzo rozsądne i praktyczne rozwiązanie w przypadku osób, które interesują działki na sprzedaż, na których chciałyby postawić swój własny, wymarzony dom. Oczywiście, mówiąc dom z drewna, nie mamy na myśli konstrukcji, jaką pamiętamy z odwiedzin naszych babć lub prababć na wsi. Mowa o nowatorskich domach z bali, które w porównaniu z tradycyjnym budownictwem dostarczają więcej korzyści.
Domy z bali – korzyści
– niemalże w całości wykonane z naturalnego drewna domy posiadają zdolność kumulowania ciepła i regulacji wilgotności. Latem ciepło z zewnątrz jest pochłaniane przez drewno, zaś zimą ciepło jest oddawane chroniąc przed wychłodzeniem. Mówi się, że drewno posiada aż pięciokrotnie wyższą zdolność termoizolacyjną niż cegła czy beton. Dodatkowo bale tworzą mikroklimat korzystny dla mieszkańców, a niekorzystny dla mikroorganizmów takich jak pleśń czy grzyb.
– domy z bali funkcjonują jako domy całoroczne (dawniej były uznawane za domki letniskowe). Możne być w nich zainstalowany dowolny system ogrzewania, dzięki czemu swobodnie można mieszkać w nich również zimą.
– system budowy stanowi jedną z najszybszych dróg do decyzji o wybudowaniu domu do zamieszkania w nim. Niekiedy okazuje się również jednym z najtańszych.
– przytulny wygląd może łączyć tradycyjne rozwiązania np. kuchnia lub piec kaflowy z rozwiązaniami nowoczesnymi (panele fotowoltaiczne), co jest dla osób oglądających domy do kupienia bardzo silnym argumentem.
Jeśli zastanawiamy się nad zakupem domu, mieszkania lub działki, warto odwiedzić biuro nieruchomości, gdzie można uzyskać informacje, gdzie i w jakiej cenie w okolicy są mieszkania na sprzedaż czy budowlane działki na sprzedaż, na których można postawić swój własny, wymarzony dom.

Domy z bali – od czego zacząć?
Posiadając już działkę budowlaną wystarczy znaleźć firmę, która oferuje budowę domów “pod klucz”. Nie każda firma budowlana zajmuje się budową domów z bali, dlatego, jeśli takie nas interesują należy znaleźć firmę, która oferuje sprzedaż domów z bali. Niekiedy takie oferty promują agencje nieruchomości, choć reguły wystarczy poszukać oferty w internecie.
Domy na sprzedaż znajdujące się w katalogu firmy trafią nawet w najbardziej wygórowane gusta. Ich cena uzależniona jest od metrażu, zakresu usług (stan surowy, deweloperski i kompleksowo „pod klucz”), rodzaju bali wykorzystanych do budowy (np. lite bale komorowo suszone i heblowane o przekroju prostokąta). Domy wykonywane są z wysokiej jakości drewna świerkowego, modrzewiowego oraz sosnowego, na które oczywiście firma musi posiadać wszystkie wymagane certyfikaty. Po wybraniu najdogodniejszego modelu z reguły podpisywana jest umowa przedwstępna kupna domu.
Zalety mieszkania w domu z bali
- zdrowe warunki życia – brak pleśni, zagrzybienia, nadmiernej wilgoci,
- komfort – drewno świetnie izoluje akustycznie, chroni więc przed hałasami z zewnątrz.
- czas realizacji – powstają niezwykle szybko, konkurować domami z bali mogą tylko domy modułowe, które przyjeżdżają gotowe z fabryki.
By rozwiać wszelkie wątpliwości, warto wiedzieć, że mitem jest, iż drewniane domy są łatwopalne. Obróbka i przygotowanie bali do budowy sprawia, że są one niezwykle gładkie (płomienie ślizgają się po nich) oraz impregnowane środkami zwiększającymi ogniotrwałość. Choć same materiały do produkcji domu z bali nie stwarzają ryzyka pożaru warto pamiętać, że takie ryzyko wciąż tkwi w wadliwej instalacji elektrycznej lub kominowej, nieprzemyślanym rozmieszczeniu wyposażenia domu itp. Choć sam dom nie stanowi ryzyka pożaru, niestety meble i tekstylia znajdujące się wewnątrz już tak.
Nieprawdą jest, że domy z bali wiążą się z dużymi kosztami ogrzewania. Jeśli dom zostanie prawidłowo zbudowany, o bezwładność cieplna drewna będzie naturalnym sposobem oszczędzania ciepłoty. Drewniane ściany są ciepłe same w sobie i należy ogrzewać tylko wnętrze domu. Ściany z cegieł czy betonu nie posiadają tych właściwości.