trener biznesu
fot. pixabay.com

W zależności od specjalizacji, trener biznesu uczy konkretnych kwalifikacji zawodowych (marketingowych, sprzedażowych, finansowych), a także kompetencji miękkich (asertywność, pewność siebie, pracowitość, kreatywność, odporność na stres, organizacja czasu). 

Trener biznesu – czym się zajmuje?

Trener biznesu to osoba wyspecjalizowana w danej branży. Jego praca polega na kształtowaniu i rozwijaniu kompetencji miękkich uczestników szkolenia np. z obszaru negocjacji, technik sprzedaży, zarządzania czasem, metodyk zarządzania projektami.

Zawód trenera biznesu w Polsce jest dopiero od niespełna dwudziestu lat i cały czas cieszy się dużym zainteresowaniem. Na jego popularność wpłynął głównie rozwój przedsiębiorczości oraz rynku usług szkoleniowych. Atrakcyjność zawodu wiąże się z pewnego rodzaju prestiżem, który kojarzy się z tymże zawodem oraz wciąż nieobalonym mitem o wielkich zarobkach przy relatywnie niskim nakładzie pracy. Nic bardziej mylnego.

Trener biznesu – jak nim zostać?

Wydawać by się mogło, że trenerem biznesu może zostać każdy, kto tylko wpadnie na taki pomysł. Wystarczy znać zagadnienia: coaching, trening uważności, prokrastynacja i przede wszystkim rozwój osobisty. Następnie wystarczy wyjść na salę szkoleniową posiadać cechy przekonującego mówcy, by zjednać sobie ludzi przebywających na sali.

Trener biznesu, podobnie jak life coach, jest właściwie zawodem otwartym. Pozornie nie ma żadnej bariery wejścia. Dlatego mogłoby się wydawać, że właściwie każdy, kto wpadnie na taki pomysł, może spróbować swoich sił na sali szkoleniowej. Nie oznacza to jednak, że odniesie sukces, do tego trzeba bowiem posiadać konkretne predyspozycje.

Czy naprawdę wystarczy tylko tyle? Poza wiedzą, którą chcemy przekazać i wiarą w jej skuteczność, niezbędna jest również wysoka samoocena trenera oraz poczucie własnej wartości, z którego wynika szacunek do drugiego człowieka. To właśnie otwartość na drugą osobę, zrozumienie jej potrzeb i predyspozycji pozwala trenerowi dopasować odpowiednie rodzaje technik i narzędzi do pracy.

trener biznesu ile zarabia
fot. pixabay.com

Dobry trener biznesu musi być również autentyczny i wiarygodny, by móc zbudować zaufanie. Dlatego też trener biznesu również powinien bezustannie inwestować we własny samorozwój, posiadać cechy lidera i umiejętności autoprezentacyjne oraz umieć posługiwać się własnymi emocjami i radzić sobie z nimi. Dodatkowo trener biznesu powinien być charyzmatyczny, powinien cechować go nienaganny wygląd oraz wysoki poziom energii osobistej.

Swoją przygodę w zawodzie trenera biznesu należy rozpocząć od diagnozy osobistej, która pomoże wyznaczyć nam swoje mocne i słabe strony, dzięki którym sprawdzimy, czy posiadamy predyspozycje do tego zawodu. Jeśli tak, wówczas można już zacząć myśleć o nauce w szkole trenerów biznesu.

Choć można podjąć pracę nie mając ukończonej odpowiedniej szkoły, zdecydowanie łatwiej będzie nam posiadając odpowiednie kwalifikacje, zwłaszcza kiedy zamierzamy być trenerem biznesu na własną rękę. Zatrudniając trenera biznesu zazwyczaj zwraca się uwagę na wiedzę, wykształcenie, referencje oraz praktykę.

Trener biznesu – droga kariery

Trening przygotowujący do zawodu trenera biznesu powinien trwać minimum rok. Dodatkowo, warto wzbogacić portfolio o kursy (np. z relacji interpersonalnych, kreatywności, zarządzania procesami i konfliktami). Ukończenie szkoły nawet celująco nie sprawi, że od razu staniemy się najlepszymi trenerami biznesu, dlatego, warto udać się na praktykę do trenera, który ma już spore doświadczenie.

Dalsza droga kariery może prowadzić do zatrudnienia w przedsiębiorstwie jako szkoleniowiec wewnętrzny, kontraktu z firmą szkoleniową lub pozostania freelancerem, czyli wolnym strzelcem, pracującym na własnych warunkach, w tym przypadku wiąże się to z założeniem własnej firmy i budowaniem marki osobistej.

Stawki wynagrodzenia dla trenera biznesu są bardzo zróżnicowane i wcale nie są tak wysokie, jak głoszą plotki, zwłaszcza jeśli nie jest się popularnym trenerem biznesu podbijającym media społecznościowe. Przeciętnie trener biznesu może zarobić w granicach 500zł do 2000 zł za poprowadzone szkolenie (w zależności od czasu trwania i liczby uczestników).

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here