trening uważności
fot. pixabay.com

Trening uważności to ćwiczenia umysłu, przeznaczone w głównej mierze dla osób, które nie radzą sobie z negatywnymi emocjami i stresem. Zalecane są również w przypadku osób z depresją, uzależnieniami lub zaburzeniami odżywiania. Często stosują go osoby zaczynające inwestować w rozwój osobisty. Treningi uważności stosuje i poleca np. life coach, trener biznesu, psychoterapeuta. 

Trening uważności inaczej zwany mindfulness (ang. mindful – uważający) nawiązuje do różnych technik medytacji, choć tak naprawdę najbliżej mu do buddyzmu. Mindfulness „to stan świadomości będący wynikiem intencjonalnego i nieoceniającego kierowania uwagi na to, czego doświadczamy w chwili obecnej”. Taką definicję stworzył założyciel Ośrodka Uważności, w Medycynie, Opiece Zdrowotnej i Społeczeństwie Wydziału Medycznego University of Massachusetts, Jon Kabat-Zinn.

Co to jest mindfulness?

Mindfulness to świadome skierowanie swojej uwagi na to, czego doznajemy w danej chwili. Opiera się na zasadzie “tu i teraz”, czyli niewybieganie w przyszłość i niewracanie do przeszłości, a skupienie się na odczuwaniu w pełni wszystkimi zmysłami, tego co dzieje się aktualnie.

Coaching uważności polega na doświadczaniu tego, co dzieje się w danym momencie, na wyciszeniu emocji, tak, by przyjmować wszystko bez całego ładunku emocjonalnego i po odsunięciu na bok wcześniej ukształtowanych poglądów.

mindfulness
fot. pixabay.com

Trening uważności i jego cele

Często tkwimy w przeszłości, analizujemy porażki i niepowodzenia, dopada nas prokrastynacja, a nasza samoocena i pewność siebie są mocno zaburzone. Nie potrafimy uwolnić się od przeszłości lub zamartwiamy o przyszłość, niepotrzebnie w nią wybiegając. W ten sposób zapominamy o teraźniejszości, zapominając, że to, co dzieję się tu i teraz wpływa na naszą przyszłość i niejako jest elementem przeszłości. Balansując pomiędzy niepowodzeniami przeszłości, a lękiem przed przyszłościom prowadzimy do zaburzenia wewnętrznej równowagi emocjonalnej, co z kolei może powodować rozwój zaburzeń lękowych i depresyjnych. Można temu zapobiec wprowadzając umysł w skupienia, pozwalającego odzyskać równowagę emocjonalną, ucząc się radzenia sobie ze stresem, opanowując sztuki koncentracji i relaksu oraz zmniejszając napięcie nerwowe.

Trening uważności pozwala wypracować umiejętność uspokajania się, kiedy dosięga nas uczucie gniewu czy zdenerwowania. Ponadto uczy czerpać energię z życia oraz cieszyć się z nawet błahych rzeczy. Mindfulness uczy prowadzić spokoje życie, w harmonii z innymi.

Mindfulness w praktyce

  • trening uważności w pracy – warunki w jakich pracujemy mają niezwykle istotny wpływ na to, jak się czujemy. Odpowiednio przygotowane pomieszczenie (porządek na biurku, cisza bądź relaksacyjna muzyka, przewietrzone pomieszczenie) i przygotowany wcześniej plan pracy, wywołają w nas uczucie spokoju, stabilizacji i harmonii. Pięciominutowe przerwy co 40 minut, przeznaczone na medytację, ćwiczenia oddechowe i połączenie się z samym sobą, ustabilizują emocje i pozwolą wyciszyć ewentualne napięcie.
  • trening uważności podczas spaceru – spacer doskonale wpływa nie tylko na samopoczucie, ale także na kondycję i zdrowie, jest więc idealnym narzędziem do ćwiczenia technik uważności. Wystarczy poświęcić pół godziny dziennie na spacer, w naturalnym indywidualnym tempie, które zrelaksuje i oczyści. Podczas spaceru należy skupić swoją uwagę na oddechu, a potem uczuciu w stopach. Spacer ma stanowić formę odpoczynku i relaksu, nie należy się zaprzątać sobie głowy problemami.
  • trening uważności w domu – wystarczy 15 minut dziennie, by zacząć praktykować medytację. Ta jednak wymaga konsekwencji i regularności. Po nabraniu wprawy treningi można wydłużyć. Warto wybrać technikę, która najbardziej odpowiada naszym oczekiwaniom.
  • trening uważności przed snem – spokojny sen to podstawa dobrego samopoczucia i zdrowia. Zapewnić go może odpowiednio przygotowane do spania pomieszczenie (wywietrzony pokój) oraz wprowadzenie się w stan odprężenia (muzyka relaksacyjna, przygaszone światło). Minimum pół godziny przed snem należy odłożyć telefon. Warto także wykonać ćwiczenia oddechowe.

Uważność to również swojego rodzaju samorozwój, ponieważ to jak czujemy się wewnątrz przenosi się na motywację i efektywność naszych działań. To jak postrzegamy siebie, wpływa także na naszą asertywność, charyzmę i umiejętność nawiązywania kontaktów międzyludzkich. Dlatego pielęgnowanie relacji powinno rozpocząć się od tej najważniejszej relacji – z samym sobą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here