umowa przedwstępna kupna domu
fot. pixabay.com

Do pewnego wieku nie ma dla nas znaczenia, czy będziemy mieszkamy z rodzicami, a akademiku czy w wynajmowanym mieszkaniu lub pokoju. Nadchodzi jednak czas, kiedy zaczynamy myśleć o wiciu własnego gniazda, odczuwamy potrzebę posiadania własnego lokum. Chcemy się usamodzielnić lub dokonać zmian w życiu. Niekiedy wiążę się to ze zmianami w życiu osobistym (ślub, powiększenie rodziny, rozwód) a czasami zawodowym (awans wymaga przeprowadzki do innego miasta). Wówczas zaczynają interesować nad domy na sprzedaż lub mieszkania na sprzedaż

Natłok obowiązków i spraw do załatwienia związanych z nadchodzącymi zmianami sprawia, że tak naprawdę nie jesteśmy w stanie wszystkiego spamiętać, zwłaszcza kiedy przeglądamy domy do kupienia z prywatnych ogłoszeń, w których nie pośredniczy biuro nieruchomości, które z reguły zajmuje się dopilnowaniem wszelkich formalności.

Niezależnie od tego, czy marzy nam się dom na Mazurachdziałka nad jeziorem, morzem czy w górach, zawsze nabycie nieruchomości wiąże się z ogromną ilością dokumentów, zwłaszcza kiedy dochodzi do tego konieczność wzięcia kredytu.

Łatwo wówczas pogubić się w formalnościach, a tak naprawdę na każdym kroku trzeba być niezwykle czujnym, by później nie żałować swojej decyzji z powodu braku odpowiedniej wiedzy czy przeoczenia niektórych kwestii. Przykładem może być umowa przedwstępna. Czym ona jest?

Czym jest umowa przedwstępna?

Nie zawsze istnieje możliwość natychmiastowego zawarcia umowy między kupującym a sprzedającym. Wynika to z wielu kwestii, np. oczekiwanie na udzielenie kredytu przez bank, nieruchomość jest jeszcze wynajmowania przez innych najemców, jedna ze stron musi uregulować inne sprawy prawne. W takiej sytuacji zazwyczaj podpisuje się umowę przedwstępną, a to czym ona jest definiuje Kodeks cywilny w art. 389.

Umowa przedwstępna to tak naprawdę dokument zobowiązujący do zawarcia w przyszłości umowy przyrzeczonej. Zatem jest to wstępne oświadczenie, z którego wyniki, że obie strony zobowiązują się do zawarcia umowy kupna-sprzedaży opisanej w tejże umowie nieruchomości. W praktyce taki dokument jest zabezpieczeniem dla kupujących, że sprzedający do czasu podpisania umowy właściwej nie dokona sprzedaży nieruchomości innemu zainteresowanemu, a dla sprzedających, stanowi zabezpieczenie, że kupujący nie cofnie swojej decyzji o zakupie. Umowa sformułowana jest tak, że w przypadku, kiedy jednak nie dojdzie do transakcji, strona, która się nie wywiązała z ustaleń umowy przedwstępnej ponosi ustalone wcześniej opłaty karne.

umowa kupna domu
fot. pixabay.com

O czym należy pamiętać zawierając umowę przedwstępną?

Wzór umowy przedwstępnej może dostarczyć agencja nieruchomości, jeśli sprzedaż domów odbywała się za jej pośrednictwem lub jedna ze stron. To tym, co powinna zawierać umowa przedwstępna kupna domu czy mieszkania określa Kodeks cywilny. Bardzo ważne jest, by zapisy umowy były właściwie sformułowane, ponieważ będzie miało to znaczący wpływ przy ewentualnym dochodzeniu roszczeń przez strony.

Umowa przedwstępna kupna domu lub mieszkania powinna zawierać:

  • określenie przedmiotu umowy sprzedaży,
  • określenie stron umowy – kupującego i sprzedającego,
  • cenę nieruchomości.

Zasada Swobody Umów pozwala dowolnie kształtować inne postanowienia umowy przedwstępnej, choć wszystkie zapisy muszą być zgodne z istniejącymi przepisami prawa. Umowa przedwstępna kupna nieruchomości powinna także zawierać:

– dane nieruchomości – położenie, adres, stan zabudowy, powierzchnię, cenę;

– dane osobowe obu stron transakcji – imiona, nazwiska, daty urodzenia, adresy, numery dowodów tożsamości;

– termin zawarcia umowy przyrzeczonej (ostatecznej) – warto wiedzieć, że przepisy Kodeksu cywilnego tego nie wymagają.

– wysokość wpłaconej zaliczki na poczet nieruchomości – jeśli taka była uiszczona.

Niezależnie od tego czy chodzi o dom, mieszkanie, czy działki na sprzedaż warto skorzystać z takiej formy zabezpieczenia, daje nam to pewność, że transakcja zostanie zawarta i pozwala zaoszczędzić czasu i zapobiec niepotrzebnym rozczarowaniom i niedomówieniom.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here