Zawody przyszłości

Wiele osób, które dopiero zaczynają swoją karierę, ale również i ci, którzy z różnych powodów zamierzają się przebranżowić, stają przed trudnym wyborem ścieżki zawodowej. Chcąc uniknąć rozczarowań, warto wybierać mądrze, nie tylko dostosowując swój wybór do indywidualnych preferencji, ale i do oczekiwań rynku pracy. A zatem, jakie zawody przyszłości okażą się prominentne w 2022 roku? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Jakie są zawody przyszłości?

Dla ułatwienia wyboru skatalogowaliśmy najczęściej wybierane, ale i znajdujące największe zapotrzebowanie współcześnie zawody:

  • operator maszyn do robót ziemnych – w skład tych zawodów wchodzić będą operatorzy spycharek, ładowarek, koparek, równiarek, pogłębiarek, wiertnic, pomp, kruszarek, przesiewaczy, sortowników, kafarów, palownic i innych urządzeń tego rodzaju;
  • operator maszyn do robót drogowych – do tej grupy zaliczać się będą operatorzy walców drogowych, frezarek, pilarek, zagęszczarek, ubijaków, przecinarek, recyklerów, skrapiarek, rębaków i innych podobnych maszyn;
  • operator urządzeń dźwigowych UDT – najpopularniejszymi urządzeniami tego rodzaju są: wózki widłowe, żurawie, suwnice, wciągniki i wciągarki, podesty ruchome, dźwigi, wyciągi towarowe, ładowarki, itp.;
  • spawacz – i w tym zawodzie znajdziemy różnorodność, specjalizować można się w obsłudze różnych typów spawarek oraz technik cięcia czy lutowania;
  • kierowca zawodowy – na rynku potrzeba także kierowców do przewozu rzeczy i osób, a także potrafiących obsługiwać nalewaki cysternowe (szczególnie przydatne w firmach dystrybuujących gaz czy paliwo) oraz posiadających pozostałe specjalistyczne uprawnienia. Kierowcy zawodowi mogą prowadzić samochody osobowe, ciężarowe, autobusy i inne;
  • specjalista urządzeń i instalacji elektroenergetycznych SEP – zawody te obejmują specjalistów od urządzeń elektrycznych, energetycznych oraz gazowych.

Powyższe propozycje uwzględniają zawody, które znajdują się w niszy, jeżeli chodzi o wybory zawodowe. A niesłusznie… Wystarczy przejść odpowiednie kursy zawodowe, żeby zdobyć uprawnienia do wykonywania powyższych zawodów i zagwarantować sobie lepszą przyszłość.

Zawody przyszłości bez studiów

Chociaż „zawód przyszłości” brzmi szumnie, to wcale nie oznacza, że do wykonywania go potrzebne są lata przygotowań i wycieńczającej nauki. Nie musisz mieć wyższego wykształcenia, żeby zostać kierowcą zawodowym czy spawaczem – zazwyczaj wystarczą kursy zawodowe. Obejmują one często także całkowicie bezpłatne szkolenia, które w wielu firmach szkoleniowych gwarantowane są dzięki specjalnym funduszom z Unii Europejskiej. Takie kursy dostępne są w wielu województwach na terenie naszego kraju. Dlatego sprawdź dostępność takich szkoleń w swojej okolicy i zapisz się!

Zawody przyszłości dla dziewczyn i dla chłopców

Współcześnie zawody przyszłości dla chłopców i dziewczyn to właściwie pokrywające się kategorie. Nie ma już wyraźnego podziału na zawody, które jedna z płci może wykonywać, a druga nie. Oczywiście istnieją pewne dysproporcje w liczbie kobiet i mężczyzn zatrudnionych na danych stanowiskach, jednak nie istnieją żadne przeciwwskazania warunkowane płciowo dla wykonywania bardziej „męskich” lub „żeńskich” zawodów. W 2022 roku nikogo nie powinna dziwić kobieta jako spawaczka czy mężczyzna w roli pielęgniarza. Nie stawiajmy sobie ograniczeń, które nie istnieją w innych wymiarach niż stereotypy kulturowe.

Zawody przyszłości w Polsce

Wymienione wyżej przykładowe nowe zawody przyszłości sprawdzą się nie tylko na rynku pracy w Polsce, ale i za granicą. Dla osób mogących pochwalić się znajomością języków obcych wyjątkowo atrakcyjne mogą okazać się oferty pracy zwłaszcza na zachodnim rynku, gdzie stawki godzinowe często są znacznie wyższe niż w kraju. Dla tych, którzy chcieliby spróbować swoich sił za granicą, może to otwierać szerokie perspektywy szansy dużego zarobku.

Zawody przyszłości 2022

Mamy nadzieję, że lektura naszego artykułu pozwoli odnaleźć się w wymaganiach aktualnego rynku pracy, który zapowiada się na dość dalekosiężne perspektywy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here