Całoroczne donice na niezadaszony taras

Nawet niewielki taras w przydomowym ogrodzie można z łatwością udekorować. Żywa roślinność stanowi doskonałą ozdobę również na niewielkiej przestrzeni na świeżym powietrzu. Jakie donice wybrać, aby zasadzić w nich kwiaty wieloletnie, te jednoroczne czy małe krzewy i rośliny na pniu? Okazuje się, że wybór tego rodzaju akcesoriów jest ogromny, natomiast podczas zakupów uwagę należy zwrócić na kilka ważnych aspektów.  

Donica odporna na niekorzystne czynniki

Donica, która będzie zdobić niezadaszony taras na wolnej przestrzeni zewnętrznej, musi być odporna na wszelkie warunki. Aby mogła służyć przez cały rok, powinna być trwała, wytrzymała i mrozoodporna. Nie powinna odbarwiać się pod wpływem silnych promieni słonecznych, ani pękać pod wpływem niskich temperatur. Musi być w pełni odporna na korozje wywołane chociażby działaniem wody czy zanieczyszczeń. Najlepiej sprawdza się betonowa donica, która dodatkowo jest ciężka, a więc stabilna, dzięki czemu niestraszny jej nawet silny wiatr.

Donica a rodzaj żywej roślinności

Donicę na taras zewnętrzny należy wybierać, uwzględniając rodzaj nasadzeń. Jeśli ma służyć przez cały rok, dobrze zainwestować w donicę dodatkowo ocieploną od wewnątrz, na przykład styropianem. Oczywiście, pod uwagę należy brać wielkość, szerokość i głębokość donicy. Trzeba pamiętać, że małe rośliny za chwilę się rozrosną, a ich system korzeniowy może być naprawdę pokaźny.

W dobrej jakości donicy całorocznej z powodzeniem mogą rosnąć nie tylko byliny kwitnące czy kwiaty cebulowe, ale nawet drzewka na pniu oraz niektóre gatunki iglaków. Jeśli przestrzeń tarasowa na to pozwala, z łatwością można na niej hodować chociażby tuje w donicach.

Donica jako element dekoracyjny tarasu

Nie ma wątpliwości, że żywa roślinność jest najlepszą ozdobą przydomowego tarasu, a nawet większych balkonów. Wybierając donicę, uwagę można zwrócić na preferowany czy obecny styl przestrzeni, na której ta stanie. Donica wykonana z betonu doskonale wpisuje się w kanony stylu nowoczesnego, skandynawskiego albo loftowego, zaś donice z drewna będą lepsze na tarasach klasycznych albo w stylu retro. Donice ceramiczne staną się natomiast dopełnieniem tarasów prowansalskich, romantycznych albo boho.

W jakie donice nie warto inwestować?

Wiedząc już, jakie cechy praktyczne i dekoracyjne powinna wykazywać dobra donica na niezadaszony taras, warto zdobyć jeszcze wiedzę w zakresie tego rodzaju elementu wyposażenia wolnej przestrzeni, która pozwoli uniknąć błędów zakupowych.

Na niezadaszony taras, jeśli donice mają służyć przez cały rok bez względu na warunki pogodowe, nie sprawdzą się donice plastikowe. Ich zaletą jest niska cena, natomiast plastik nie jest odporny na wysokie ani niskie temperatury. Plastikowa donica jest też lekka, mało stabilna i podatna na przewracanie, co może zniszczyć rośliny. Wspomniana donica z betonu to zaś inwestycja na długie lata i właśnie na taką najlepiej stawiać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here