Narzędzia analizy technicznej

Każda nowoczesna platforma tradingowa wyposażona jest w solidny zestaw narzędzi, które ułatwiają inwestorowi identyfikować bieżącą sytuację rynkową. Które z powszechnie dostępnych narzędzi są dla traderów najbardziej przydatne? Sprawdzamy to.

Krzywa MACD

Krzywa MACD, którą oferuje każda platforma forex to jedno z najczęściej wykorzystywanych narzędzi analizy technicznej. Moving Average Convergence Divergence cieszy się dużą popularnością również ze względu na fakt, że jest to narzędzie skuteczne nie tylko podczas wyraźnych, gwałtownych ruchów, ale także w sytuacji względnej stabilizacji poziomu cen. Sama krzywa jest prosta w interpretacji nawet dla początkujących inwestorów, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z analizą techniczną.

W jaki sposób identyfikować sygnały, których dostarcza nam krzywa MACD? Na szczęście platforma tradingowa nie pozostawia nam tu zbyt wiele przestrzeni do błędnych interpretacji. Jeśli krzywa przebija od dołu niemalejącą linię Signal, to znak kupna. Sygnał sprzedaży zostaje wygenerowany w momencie, gdy krzywa MACD przebija od góry linię Signal. Warto zwracać uwagę także na poziom, przy którym poziom jest generowany. Jeśli zauważymy sygnał kupna poniżej poziomu zerowego, to bardzo wyraźny znak do rozpoczęcia transakcji.

Wskaźnik RSI

Wskaźnik Relative Strength Index to kolejny łatwy w interpretacji wskaźnik, który być może nie jest odpowiedni na gwałtowne ruchy cenowe, ale świetnie sprawdza się w przypadku konsolidacji cenowej. Wskaźnik w bardzo łatwy sposób uruchomić i skonfigurować – wystarczy, że wybierzemy dwa graniczne poziomy, w ramach których wskaźnik będzie generować sygnały kupna i sprzedaży. Wskaźnik pokazuje siłę ruchu i potencjalny poziom wykupienia lub wyprzedania danego instrumentu inwestycyjnego.

W jakim momencie możemy traktować sygnał za wiarygodny? Gdy poziom RSI dochodzi do poziomu ponad 70% lub poniżej 30%. To jasna informacja, że rynek jest wykupiony, lub wyprzedany. Sam wskaźnik RSI, choć dość skuteczny, świetnie sprawdza się w połączeniu z innymi narzędziami analizy technicznej.

Wstęgi Bollingera

Trading w oparciu o średnie kroczące to dobrze znany, sprawdzony i niezwykle skuteczny sposób na generowanie sygnałów kupna i sprzedaży na każdym rynku inwestycyjnym i na każdym interwale czasowym. Oczywiście uniwersalna zasada – im wyższy interwał, tym pewniejszy sygnał również sprawdza się w przypadku tego narzędzia, jednak bez wątpienia sygnały generowane przez Bollinger Bands mogą być uznane za wiarygodne. Wstęga Bollingera to dwie średnie kroczące, które obejmują swoim zakresem linię ceny. Wyjście ceny poza wstęgi to sygnał, który powodowany jest przez dużą siłę kupujących lub sprzedających.

Sygnał kupna generowany jest, gdy linia kursu spada poniżej dolnej wstęgi, podczas gdy sprzedawać powinniśmy, gdy kurs cenowy przebija górne ograniczenie wstęgi. Wstęgi Bollingera to kolejny przykład narzędzia, który najlepiej radzi sobie w czasie konsolidacji cenowej. Podczas gwałtownych ruchów cenowych, świece najczęściej poruszają się wyraźnie poza poziomami wyznaczanymi przez wstęgi, co nie może być miarodajnym sygnałem do otwarcia transakcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here