Odzież robocza

Wykonywanie pracy odbywać się powinno w możliwie komfortowych, a przede wszystkim bezpiecznych warunkach. Niezbędne zatem jest przestrzeganie norm oraz procedur BHP. Wiele z nich dotyczy odzieży roboczej, jaką należy należy nosić w danym miejscu pracy.

Funkcją odzieży roboczej BHP jest uchronienie własnych ubrań pracownika przed zniszczeniem, uszkodzeniem czy zabrudzeniem. Innym ważnym zadaniem, jakie spełniają ubiory robocze, jest ochrona ciała przed szkodliwymi warunkami panującymi w danym środowisku pracy: wysokimi lub niskimi temperaturami, wyładowaniami elektrycznymi, iskrami bądź płomieniami, substancjami chemicznymi lub biologicznymi, olejami i smarami, śliską nawierzchnią, twardymi lub ostrymi przedmiotami, itd. Musi ona być dostosowana do norm BHP obowiązujących w danym miejscu pracy, jak również do konkretnych obowiązków zawodowych, które wykonuje pracownik. Odzieży roboczej BHP potrzebują przede wszystkim profesjonaliści, niemniej tak naprawdę używać jej powinni wszyscy pracownicy, dla własnego bezpieczeństwa i komfortu.

Przyjrzyjmy się teraz kilku najważniejszym elementom ubioru roboczego.

Rękawice lateksowe

Nie tylko obowiązki w miejscu pracy, ale zdecydowaną większość codziennych czynności życiowych wykonujemy rękoma i dłońmi. Dbałość o ich bezpieczeństwo, dobrostan i zdrowie jest więc ogromnie istotna. W wielu branżach niezbędne jest zatem noszenie rękawic ochronnych BHP. Spośród ubioru tej kategorii ogromną popularnością cieszą się rękawice lateksowe. Nic dziwnego, gdyż są one rozwiązaniem bardzo praktycznym. Zapewniają przede wszystkim świetną ochronę przed różnego rodzaju cieczami: wodą oraz środkami chemicznymi. Dlatego często są one – w wersji bezpudrowej – stosowane w branży kosmetycznej i fryzjerskiej, farmaceutycznej, medycznej, a także w sektorze żywnościowym. Poza tym, rękawice lateksowe cechują się dużą wytrzymałością podczas wykonywania wszelkich prac, które narażają dłonie na kontakt z wilgocią czy innymi substancjami. Dlatego też świetnie sprawdzają się zarówno w pracy, podczas wykonywania dokładnych czynności manualnych, ale i w domu, przy pielęgnacji ogrodu, czy robieniu porządków.

Rękawice lateksowe mogą mieć dodatkowe właściwości, które zwiększają odporność na bardziej agresywne czynniki: kwas, inwazyjną chemię bądź inne substancje żrące. Takie rękawiczki świetnie sprawdzą się w innych, wymagających pracach, w których priorytet, obok precyzji, stanowi ochrona pracownika. Wszystkie rękawiczki wykonane z lateksu są bardzo elastyczne, co pozwoli dopasować je do rozmiarów każdej dłoni. Wybierając konkretny model, kierować się należy jego walorami praktycznymi, poziomem zapewnianej ochrony oraz wygodą.

rękawice lateksowe

Koszule robocze

Produktem BHP stosowanym w większości branż są koszule robocze, najczęściej flanelowe, choć dostępne są oczywiście modele wykonane także z innych materiałów. Ich popularność wynika oczywiście z uniwersalności, jak również z walorów praktycznych. W licznych zakładach wybierane są koszule z flaneli, co wynika z tego, że są one wytrzymałe, więc długo pozostają w użytkowaniu, ale również zapewniają odpowiedni poziom ochrony zarówno przed zabrudzeniami, jak i ewentualnymi uszkodzeniami ciała. Warto na nie postawić zwłaszcza w przypadku miejsc pracy, gdzie występuje duże ryzyko zabrudzenia bądź wystąpienia podrażnień skóry, gdyż flanelowe koszule robocze sprawdzą się tam znacznie lepiej niż koszulki – cieńsze, a zatem łatwiej ulegające rozerwaniom czy przetarciom.

koszule robocze

Buty robocze

W miejscu pracy konieczna jest też ochrona nóg i stóp pracownika przed różnymi urazami, takimi jak: stłuczenia, skręcenia czy złamania, a także przez śliską nawierzchnią, olejami i smarami, szkodliwymi substancjami oraz innymi niekorzystnymi dla zdrowia czynnikami. W tym celu należy zainwestować w wysokiej klasy obuwie robocze BHP. Dobrym wyborem będą buty robocze Base, wykonane z bardzo wysokiej jakości, nader odpornych materiałów, a przy tym zapewniające doskonały komfort i wygodę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here