Armatura wodociągowa i kanalizacyjna

Armatura wodna montowana jest w sieciach i instalacjach zajmujących się destylacją materiałów płynnych ze zbiornika do miejsca przeznaczenia. Służą one do włączania/wyłączania i regulacji wysokości cieczy w zależności od wymagań sytuacji. W prostych słowach ten rodzaj mechanizmu może obejmować wszelkie kurki i zawory, które są zainstalowane na rurach i służą do rozpoczęcia lub zatrzymania przepływu wody.

Konstrukcja armatury wodociągowej

Konstrukcja armatury https://www.anwod.com.pl/ jest bardzo prosta. Wewnątrz rury znajduje się specjalny mechanizm obrotowy, który umożliwia zmianę przekroju powierzchni wewnętrznej, przez którą przepływa ciecz. Wpływa to na zdolność cieczy do przepływu, jak również na jej ciśnienie. Mechanizm uruchamiany jest za pomocą dźwigni, która w zależności od modelu zaworu może mieć dowolny kształt.

Przeznaczenie armatury

W każdym domu i w każdym mieszkaniu znajdują się zawory w sieci wodociągowej. Służą one do regulacji i rozprowadzania wody w mieszkaniach. Są one również wykorzystywane do celów produkcyjnych w fabrykach, gdzie technologia wymaga, aby płyn był wykorzystywany w procesie produkcyjnym. Do tego celu wykorzystuje się jednak specjalne materiały, które są zupełnie inne niż standardowe rury wodociągowe stosowane w domach i mieszkaniach.

Hydrauliczne zawory odcinające spełniają funkcje, które wynikają z ich nazwy. Blokuje” ciecz wewnątrz rury i zapobiega jej dalszemu przepływowi. W razie potrzeby zawór można jednak otworzyć i substancja kontynuuje swoją drogę do miejsca przeznaczenia. Mechanizmy te są wykonane z różnych materiałów, które mogą wytrzymać szkodliwe działanie płynów, przez które przechodzą przez długi czas. Obejmują one nie tylko wodę, ale także różne roztwory i mieszaniny chemiczne, które biorą udział w procesie produkcyjnym.

Zalety i wady różnych rodzajów armatury

Najbardziej popularnym i rozpowszechnionym modelem jest armatura wodna wykonana ze stali nierdzewnej lub brązu. Są one stosowane od dłuższego czasu i sprawdziły się w praktyce. Metal jest trwały, ma dobrą przewodność cieplną i wysoką wytrzymałość mechaniczną, dzięki czemu wytrzymuje dziesiątki lat ciągłego użytkowania. Jednak nadal jest on podatny na uszkodzenia i prędzej czy później ulegnie awarii i trzeba będzie go wymienić. Naukowcy zaczęli więc szukać innej opcji, która posiadałaby wszystkie pozytywne właściwości istniejącego materiału, ale nie dziedziczyłaby jego wad.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here