Bieganie jest jedną z prostszych, przynajmniej w teorii, form aktywności. Pozwala zachować dobrą kondycję i budować formę, zrzucić zbędne kilogramy, a także poprawić samopoczucie. Niestety zdarza się, że jest porzucane w okresie zimowym przez osoby mało doświadczone ze względu na niesprzyjającą pogodę. Nie musi jednak tak być, a bieganie zimą jest równie przyjemne, a nawet bardziej niż latem, jeśli się do niego dobrze przygotujemy. Jak się ubrać, by nie rezygnować z biegania w zimowe dni?
Co daje dobry ubiór podczas biegania?
Głównym zadaniem odzieży w trakcie aktywności jest zapewnienie odpowiedniej temperatury ciała. Zimą jest ono szczególnie narażone na wychłodzenie, z tego względu ubrania muszą zapewnić dobrą warstwę izolacyjną jednocześnie nie pozwalając na przegrzanie, ani przemoczenie. Podczas intensywnej aktywności znacznie pocimy się, co stwarza ryzyko wychłodzenia, gdy powstała wilgoć obniży swoją temperaturę w skutek zewnętrznych warunków pogodowych pozostawiając na skórze uczucie nieprzyjemnego chłodu. Z tego względu tak ważne jest, by zimowa odzież sportowa odprowadzała pot od skóry, który odparuje po przeniesieniu na zewnętrzne warstwy odzieży. Taka funkcja musi być połączona z zapewnieniem odpowiedniej warstwy izolującej ciało od warunków zewnętrznych, a w przypadku wiatru, czy opadów, także na ich zatrzymanie nie pozwalając na wychłodzenie przez czynniki zewnętrzne. Zapewnienie tych wszystkich właściwości w jednym elemencie odzieży jest zwykle bardzo trudne, z tego względu najpopularniejszym rozwiązaniem jest ubieranie się warstwowo – „na cebulkę”, gdzie poszczególne zadania rozłożone są na osobne elementy garderoby tworzące jedną, skuteczną całość.
Jakie elementy odzieży wybierać zimą?
Przyjmując strategię ubierania się na wspomnianą wcześniej cebulkę warto zadbać by poszczególne elementy były dobrej jakości i przeznaczone do swojej roli w całym zestawie, gdyż np. nieodprowadzająca potu dolna warstwa może zepsuć działanie całego zestawu, a zewnętrzna warstwa przepuszczająca wiatr w wietrzny dzień zniweluje zalety oddychalności niższych warstw przepuszczając zimne podmuchy aż do samej skóry. Z tego względu wybierając odzież do biegania zimą warto postawić na sprawdzone produkty wykonane z dobrych materiałów i przeznaczone do aktywności sportowej, które będą wykonane z technicznych, zapewniających dobre właściwości tkanin. Popularnym rozwiązaniem jest wybieranie bielizny termoaktywnej jako pierwszej warstwy, która dobrze przylegając do skóry odprowadzi od niej pot. Kolejne warstwy zależą od pogody konkretnego dnia i indywidualnej odporności na zimno, a także intensywności treningu. W nieco cieplejsze z zimowych dni może wystarczyć zastosowanie na wierzch bluzy do biegania, natomiast w te zimniejsze warto wyposażyć się w lekką kamizelkę, lub kurtkę, które zapewnią izolację przed wiatrem, lub przed opadami. Do okrycia nóg można postawić na ocieplane legginsy do biegania, albo na zestaw legginsów termoaktywnych połączonych z warstwą zewnętrzną w postaci lekkich spodni.
Podsumowując – jak dostosować ubiór do biegania zimą
Niestety wszystkie strategie ubioru trzeba wypróbować „na własnej skórze” ze względu na różne warunki pogodowe i indywidualne preferencje i wrażliwość na zimno. Dobrą metodą określenia czy ubraliśmy się zbyt cienko, lub zbyt grubo jest ocena tego czy jest nam zimno po wyjściu na zewnątrz przed rozpoczęciem treningu. Zaleca się, by po wyjściu odczuwalny był lekki chłód, gdyż w trakcie wysiłku będzie nam cieplej. Nie można jednak z nim przesadzić, ani ubrać się zbyt grubo, a w razie dalszych wątpliwości przydatna może okazać się lekka zewnętrzna warstwa w postaci łatwo składającej się kurtki, czy kamizelki, które pozwolą na szybkie okrycie się, lub ich zdjęcie gdy zbytnio się zagrzejemy. Warto pamiętać także o okryciu najbardziej wrażliwych na zimno części ciała. Przyda się do tego czapka, lub opaska do okrycia głowy, chustka do okrycia szyi, rękawiczki, a także cieplejsze skarpetki. Wyposażeni w ten sposób możemy bez obaw cieszyć się swoją ulubioną aktywnością przy niesprzyjającej z pozoru pogodzie.