Zalety i wady samochodów elektrycznych

Trendy ekologiczne i prężny rozwój branży motoryzacyjnej sprawiły, że w Europie jest coraz więcej samochodów elektrycznych. Również na polskich drogach rośnie ich liczba. Silniki elektryczne mają wysoką cenę, ale też oferują wiele korzyści związanych z ich użytkowaniem. Poznaj ich zalety oraz wady, by podjąć świadomą decyzję o zakupie nowego auta.

Jakie zalety ma samochód elektryczny?

Ekologia i plusy dla środowiska. Przede wszystkim silniki elektryczne są przyjazne dla środowiska naturalnego i przyczyniają się do ograniczenia globalnego ocieplenia. Pracują ciszej, a w razie wypadku czy kolizji jest mniejsze ryzyko, że z takiego auta wyciekną szkodliwe substancje.

Korzyści dla kierowcy. Przede wszystkim jazda „elektrykiem” może przynieść konkretne oszczędności. Koszt przejechania 1000 km jest dużo niższy niż w przypadku silników spalinowych – a są też tańsze nocne taryfy ładowania. Jeśli zainwestujesz w fotowoltaikę w domu, możesz ładować baterię niemal za darmo.

Samochód elektryczny gwarantuje wysoki komfort podczas jazdy oraz użytkowania, dlatego jego popularność stale rośnie. Dla takich kierowców są specjalne buspasy, a także tzw. strefy czystego transportu. Często można też korzystać z bezpłatnych parkingów.

Dodatkowo auta elektryczne są mało awaryjne, bo nie mają wielu części, a ich żywotność jest dłuższa niż silników tradycyjnych. Nie posiadają m.in. skrzyni biegów czy sprzęgła. Jeśli chodzi o przyspieszenie, to jest ono porównywalne do osiągów aut sportowych – mowa o samochodach z wyższego segmentu.

Wady aut elektrycznych

Ważny jest przede wszystkim zasięg pojazdu. Od niego zależy, czy samochód dojedzie na jednym doładowaniu w konkretne miejsce. Nie ma z tym raczej kłopotu podczas jazdy po mieście, ale na trasie może być to problematyczne. Są jednak modele, które pokonają aż do 500 km na jednym ładowaniu. Trzeba pamiętać, że zasięg skraca korzystanie w aucie z klimatyzacji, radia czy ogrzewania.

Wadą aut elektrycznych może także być wysoka cena – często faktycznie wyższa niż w przypadku pojazdów benzynowych lub diesla. Rozwiązaniem może być kredyt na samochód elektryczny – inwestycja w taki pojazd ma dużą szansę szybko się zwrócić.

Poza tym na sfinansowanie zakupu auta elektrycznego można też otrzymać dopłatę z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. By mieć szansę na taką dotację, trzeba kupić i zarejestrować pojazd, a potem złożyć do NFOŚIGW wniosek i skan dowodu rejestracyjnego. Dopłatę zwykle otrzymuje się po ok. 2 miesiącach od daty złożenia wniosku.

Źródła

https://businessinsider.com.pl/technologie/auta-elektryczne-co-zyskasz-kupujac-taki-samochod-korzysci/m38ewlq

https://automotyw.com/popularnosc-elektrykow-na-swiecie-rosnie-kto-sprzedaje-najwiecej-aut-elektrycznych-raport-elektromobilnosc/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here