Odkręcanie zardzewiałej śruby to spory problem i wie to każdy, kto się z nim spotkał. Klucz płaski i siła mięśni tu nie wystarczą. Konieczne będzie zastosowanie odpowiednich rozwiązań, które w skuteczny sposób uporają się z zapieczoną śrubą.
W poniższym artykule sklep EBMiA oferujący śruby i nakrętki przedstawia proste i tanie sposoby przydatne w momencie, gdy kolejnym razem będziesz zmuszony odkręcić mocno skorodowaną śrubę. Zapraszamy do lektury!
Jakich narzędzi użyć do odkręcenia zardzewiałej śruby?
Klucz płaski to pierwsze narzędzie, po które sięgamy przy odkręcaniu śruby. Jednak w przypadku, gdy jest ona zardzewiała, na nic zda się klucz. Warto zastąpić go na przykład kluczem nasadowym lub też kluczem oczkowym. Najlepszym wyborem będzie klucz z długim ramieniem, ponieważ pozwoli on na zwiększenie siły działającej na oporną śrubę. W trakcie odkręcanie ważne jest, by poruszać śrubę kręcąc kluczem raz w prawą, a raz w lewą stronę. Przydatny może być tu również młot lub też inne ciężkie narzędzie, za pomocą którego uderza się w ramię klucza. Pozwoli to zwiększyć moc klucza. Dzięki temu śruba szybciej się odkręci.
Preparaty do odkręcania zardzewiałych śrub
Niekiedy może okazać się, że narzędzia nie poradzą sobie z odkręceniem zapieczonej śruby. W takim przypadku warto zdecydować się na użycie specjalnych preparatów, które są bardzo łatwo dostępne. Jednym z nich jest na przykład nafta, która ma właściwości penetrujące. Po posmarowaniu nią zardzewiałej śruby, po jakimś czasie w prosty sposób będzie można ją poluzować. Niestety, czasem ten czas oczekiwania jest dosyć długi. Istnieje jednak również inna opcja, czyli dedykowane preparaty odrdzewiające, których czas działania jest bardzo krótki. Wystarczy użyć odrdzewiacz, spryskać śrubę substancją i odczekać kilka minut, by ta skutecznie rozpuściła rdzę. Trzecią opcją są z kolei pianki penetrujące, które działają bardzo podobnie do poprzedników.
Podgrzewanie jako metoda na odkręcenie zardzewiałej śruby
Inną opcją na odkręcenie zardzewiałej śruby może być podgrzanie jej przy pomocy palnika. Powinna ona ustąpić pod wpływem wysokiej temperatury. Warto jednak pamiętać, że użycie palnika wymaga wyczucia, gdyż przez zbyt długo utrzymywany płomień, połączenie śrubowe może się uszkodzić, a śruba rozhartować i zniekształcić. Jeśli tak się stanie, jej odkręcenie może być już praktycznie niemożliwe. Co więcej, warto pamiętać, by po podgrzaniu odkręcać śrubę dopiero w momencie, gdy ta dobrze wystygnie.
Można także zastosować podgrzewacz indukcyjny, który jest urządzeniem elektrycznym, zmieniającym prąd o napięciu zwykłym w prąd o wysokiej częstotliwości. A to wszystko za sprawą wbudowanego falownika. Spirale odpowiedzialne są za wytwarzanie pola magnetycznego, dlatego wystarczy, że śruba znajdzie się w pobliżu podgrzewacza, a jej śruba zacznie wzrastać w szybkim tempie. To urządzenie sprawdzi się do odkręcania śrub w silnikach, a także innych mechanizmach czy też w naprawdę dużych elementach. Jest bardzo skuteczne, a przy tym znacznie bezpieczniejsze niż standardowy palnik.
Rozwiercenie zapieczonych śrub
W przypadku, gdy żadna z powyższych metod nie przyniosła oczekiwanych efektów, pozostaje już tylko jedno rozwiązanie, czyli usunięcie jej. Do tego będzie potrzebna wiertarka wyposażona w wiertło do metalu. Rozwierca się nim śrubę czy też nakrętkę. Będzie trzeba zastosować przy tym nieco siły. Ważna będzie także precyzja, która uchroni przed zniszczeniem elementów sąsiadujących ze śrubą lub nakrętką. Na koniec wystarczy dobrze oczyścić miejsce wiercenia i można zastosować nową śrubę.