Zastosowanie skanera laserowego w energetyce

Skanowanie laserowe to nowoczesna metoda precyzyjnego pozyskiwania szczegółowych danych konkretnego obiektu, czy też obszaru. Do sprawnego ich pozyskiwania wykorzystywany jest skaner laserowy. To zaawansowane technologicznie urządzenie w ciągu zaledwie parę sekund pracy rejestruje współrzędne miliona punktów. Na ich podstawie zostaje wiernie odwzorowany dokładny i precyzyjny obraz budowli, terenu, a nawet niezwykle trudno dostępnego miejsca. Nie byłoby to możliwe przy zastosowaniu tradycyjnych metod pomiarowych, które nie są aż tak dokładne. Dzięki skanowaniu laserowemu możliwe jest uzyskanie niezwykle szczegółowego, geometrycznego modelu 3D badanego obiektu.

Skaning laserowy i jego zastosowanie

Skaning laserowy to nowatorska metoda pomiarowa, która do uzyskania trójwymiarowego modelu danego obiektu, wykorzystuje światło lasera. Jest ona powszechnie wykorzystywana wszędzie tam, gdzie konieczne jest przeprowadzenie szybkich i dokładnych pomiarów. Metoda ta znajduje zastosowanie w różnych gałęziach przemysłowych. Stosuje się ją w górnictwie, przemyśle stoczniowym, architekturze, transporcie drogowym. Wykorzystuje ją również energetyka. Skanowanie laserowe umożliwia bowiem tworzenie modeli słupów elektrycznych, platform wiertniczych, a także wizualizacje elektrowni, rafinerii, czy też innych obiektów znajdujących zastosowanie w energetyce. Dane, które pozyskuje skaner laserowy, można z powodzeniem wykorzystać do rozmaitych prac projektowych. Służą one także do kontroli i archiwizacji infrastruktury energetycznej, jej obiektów oraz sieci dystrybucyjnej i przesyłowej.

Skanowanie laserowe – przyszłość energetyki

Nowoczesna energetyka to dziedzina, która coraz powszechniej korzysta z innowacyjnych rozwiązań i możliwości, jakie dają nowe technologie. Alterga – znany i ceniony dostawca usług energetycznych, z powodzeniem sięga po nie podczas realizacji różnorodnych projektów. Bez skaningu laserowego nie byłoby możliwe wykonanie niektórych prac projektowych oraz sprawne i szybkie ich zrealizowanie. Ta nowatorska metoda pomiarowa pozwala bowiem na realistyczne odwzorowanie istniejących już struktur, obiektów, budynków, czy też terenów. Za jej pomocą można z łatwością zbadać potencjalne odkształcenia konstrukcji, a także z ogromną precyzją zobrazować roślinność. Skaning laserowy jest także niezastąpiony podczas archiwizacji infrastruktury energetycznej. Stanowi on też niezastąpione wsparcie dla nadzoru inwestorskiego, zwłaszcza przy zastosowaniu technologii BIM. Skaning laserowy to niewątpliwie przyszłość współczesnej energetyki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here