Badanie RTG – czyli tzw. rentgen – to badanie, o którym każdy z nas prawdopodobnie słyszał, a spora część miała je nawet wykonywane. W wyniku takiego badania otrzymujemy specjalistyczne zdjęcie rentgenowskie, które umożliwia lekarzowi zajrzenie do wnętrza ludzkiego organizmu. Badanie aparatem RTG cechuje się mnogością zastosowań. Jest wykorzystywane przez lekarzy mnóstwa specjalności. Doceniają je chirurdzy, stomatolodzy, ortodonci i nie tylko. Jeżeli ten temat wydaje się Wam interesujący, zastanawiacie się dlaczego badanie RTG jest tym bez którego współczesna diagnostyka obrazowa nie mogłaby istnieć lub chcecie się dowiedzieć, gdzie jeszcze znalazły zastosowanie aparaty do RTG – ten artykuł jest właśnie dla Was. Gwarantujemy, będzie piekielnie ciekawie! Zapraszamy do dalszej lektury!
Aparat rentgenowski – urządzenie, bez którego diagnostyka medyczna XXI wieku nie mogłaby istnieć!
Diagnostyka obrazowa – czy jesteśmy w stanie wyobrazić sobie bez niej medycynę XXI wieku? Prawdopodobnie nie! To właśnie ona umożliwia lekarzom, ekstremalnie szybkie – i co ważne trafne – określenie stanu zdrowia chorego. Jest to niezwykle istotne zwłaszcza w nagłych sytuacjach, podczas wypadków, klęsk żywiołowych i innych momentów, w których zagrożone jest życie pacjenta, a czas odgrywa niesamowicie ważną rolę. W takich sytuacjach liczą się minuty, a nawet sekundy. Aparat do RTG i inne urządzenia do diagnostyki obrazowej są wówczas w stanie uratować zdrowie, a niekiedy nawet życie pacjenta.
Nagłe wypadki to jednak nie wszystko. Aparaty do RTG, w które wyposażone są szpitale, kliniki i przychodnie, są nieocenionym źródłem informacji podczas diagnostyki oraz leczenia chorób przewlekłych.
Przy pomocy aparatu do RTG lekarz jest w stanie określić stan naszego:
- szkieletu,
- tkanek miękkich,
- naczyń krwionośnych.
Ciekawostka! ANGIOGRAFIA to badanie RTG naczyń krwionośnych człowieka.
Aparaty do RTG – to nie jedyne rozwiązanie
Warto zaznaczyć, że aparaty RTG – choć są jedną z najszybszych i najłatwiej dostępnych opcji – nie są jedyną formą obrazowania ludzkiego ciała. W branży medycznej pojawiają się coraz to nowsze rozwiązania, jak chociażby tomografy, skanery PET czy urządzenia do rezonansu magnetycznego.
Rozkwit radiologii – ta dziedzina nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa
Radiologia to dziedzina, która nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. Nieustannie się rozwija, dzięki czemu pacjenci mają możliwość korzystania z coraz to nowszych urządzeń diagnostycznych. Aparaty RTG, z których korzystają szpitale w XXI wieku to niezwykle nowoczesny sprzęt, coraz częściej dysponujący kolorowym obrazem oraz obrazem 3D. Słaba rozdzielczość? Nie ma mowy! Zdjęcia rentgenowskie pochodzące z nowoczesnych aparatów do RTG są maksymalnie precyzyjne.
Aparaty do RTG i ich zastosowanie, czyli o tym, gdzie i w jakim celu wykorzystuje się radiologię?
Aparat do RTG są wykorzystywane przez różnego typu prywatne i publiczne kliniki, szpitale, przychodnie. Co ciekawe, korzystają z nich również kliniki weterynaryjne, które to w oparciu o zdjęcia RTG diagnozują swoich czworonożnych pacjentów. W tym artykule skupiamy się jednak na leczeniu ludzi. Jakie zatem – ludzkie – urazy, lekarze są w stanie diagnozować dzięki stacjonarnym oraz mobilnym aparatom rentgenowskim? Są to między innymi:
- złamania różnych części ciała,
- zwichnięcia,
- nowotwory różnego typu,
- gruźlica,
- zmiany pocovidowe,
- zmiany w obrębie jamy brzusznej,
- i mnóstwo innych chorób.