W obecnych czasach edukacja jest bardzo ważna i posiadanie wykształcenia średniego rzadko gwarantuje zatrudnienie na dobrze płatnym stanowisku. Niestety, osoby bez kwalifikacji w danym zawodzie z trudem znajdują satysfakcjonującą ich pracę.
Kwalifikacje zawodowe można nabyć w szkołach średnich – branżowych lub technikach, szkołach policealnych oraz na studiach. Jednak jeśli z jakichś powodów nie podążyłeś jedną z powyższych ścieżek – nie wszystko stracone!
Czym są kwalifikacyjne kursy zawodowe?
Kwalifikacyjne kursy zawodowe to pozaszkolna forma kształcenia dla osób dorosłych. Jest to szansa na zdobycie nowych umiejętności, dokształcenie się i doskonalenie w danym zawodzie. Nierzadko jest to także sposób na zmianę fachu i przebranżowienie się w krótkim czasie.
Kwalifikacyjny kurs zawodowy – dla kogo?
W kwalifikacyjnych kursach zawodowych może uczestniczyć każda osoba powyżej 18. roku życia.
Na kursy zawodowe może zapisać się osoba z wykształceniem:
- podstawowym,
- gimnazjalnym,
- średnim,
- zawodowym,
- wyższym.
Ile trwa kwalifikacyjny kurs zawodowy?
Kurs zawodowy jest prowadzony według programu nauczania, który uwzględnia podstawę programową kształcenia w zawodzie w zakresie jednej kwalifikacji. Zwykle kurs obejmuje kilkaset godzin kształcenia teoretycznego i praktycznego.
Formy szkolenia
Kursy organizowane są w formie:
- dziennej – zajęcia odbywają się przez 5 lub 6 dni w tygodniu,
- stacjonarnej – zajęcia odbywają się przez 3 lub 4 dni w tygodniu,
- zaocznej – zajęcia co dwa tygodnie przez 2 dni (lub w uzasadnionych przypadkach co tydzień przez 2 dni).
Kształcenie może odbywać się on-line, z wyjątkiem zajęć praktycznych.
Egzaminy
Trzeba pamiętać, że ukończenie kursu, w świetle prawa, nie potwierdza naszych umiejętności. Po jego ukończeniu można przystąpić do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe, który przeprowadzany jest przez okręgową komisję egzaminacyjną.
Egzamin potwierdzający umiejętności w zakresie danej kwalifikacji
Osoba, która zda taki egzamin, otrzyma świadectwo potwierdzające prawo do wykonywania zawodu w zakresie posiadanych kwalifikacji zawodowych.
Egzaminy z zakresu wszystkich kwalifikacji zawodowych
Osoba, która zda wszystkie egzaminy, tzn. z każdej kwalifikacji w danym zawodzie, otrzyma dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe, tytuł zawodowy oraz prawo do wykonywania zawodu.
Blue collar, pink collar – o co chodzi?
Być może trafiłeś kiedyś na pojęcia niebieskich i różowych kołnierzyków, ale nie wiedziałeś, co właściwie oznaczają. Pojęcia te zaczerpnięte są z amerykańskiej socjologii, która określiła pracowników fizycznych jako blue collar workers, oraz pracowników zawodów, w których dominowały kobiety jako pink collar workers.
Niebieskie kołnierzyki
Do sekcji pracowników niebieskich kołnierzyków należą zawody związane głównie z handlem, budownictwem, transportem i produkcją, a także zawody administracyjne niższego szczebla. Poniżej znajdziesz przykłady kursów odpowiednich dla tego sektoru.
- Kurs zawodowy dla specjalisty ds. transportu i logistyki (spedytora)
Jeśli interesuje Cię branża Transport-Spedycja-Logistyka (TSL) wybierz ten kurs. Dowiesz się, jak wygląda procedura zawierania umów oraz przygotowywanie dokumentacji. Nauczysz się pozyskiwania zleceń, zasad bezpiecznego załadunku, przewozu i rozładunku towarów. Po tym kursie będziesz umieć także minimalizować ryzyko błędu w firmie. - Kurs zawodowy na wózki widłowe i inne maszyny specjalistyczne
Chcąc pracować w hali produkcyjnej lub na budowie, uprawnienia pozwalające na korzystanie ze specjalistycznych maszyn może okazać się niezbędne. Kurs pozwoli Ci zdobyć zawód operatora wózków widłowych lub maszyn budowlanych takich jak koparka czy dźwig.
Różowe kołnierzyki
Do zawodów grupy różowej zaliczane są zawody typowo kobiece*. Zalicza się do nich m.in. zawody związane z szeroko rozumianą opieką, jak np. zawód pielęgniarki, nauczycielki lub przedszkolanki. Poniżej przykłady kursów z sektoru pink collar.
- Kurs zawodowy dla opiekunki środowiskowej
W tym zawodzie niezwykle ważna jest cierpliwość, empatia oraz wytrzymałość psychiczna. Po tym kursie łatwo będzie Ci znaleźć dobrze płatną pracę w placówkach w Polsce i za granicą. Szpitale, fundacje oraz osoby prywatne nieprzerwanie szukają kompetentnych osób do opieki. - Kurs zawodowy dla stylisty fryzur
Jest to opcja dla osób mających zdolności manualne, które marzą o kreatywnej pracy. Na kursie fryzjerskim dowiesz się wszystkiego na temat strzyżenia i koloryzacji włosów. Opanujesz sztukę kreowania wizerunku i być może otworzysz własny biznes.
* Oczywiście dziś określenia kobiece i męskie w odniesieniu do zawodów tracą na sile i należy je traktować z dystansem.
Co daje ukończenie kwalifikacyjnego kursu zawodowego?
Szybkie zdobycie kwalifikacji
Niezależnie od tego czy wybierzesz kurs fryzjerski, cukierniczy czy logistyczny, w jego trakcie zdobędziesz wszelkie umiejętności i kwalifikacje zawodowe. Co więcej, szkolenia oferują zazwyczaj elastyczny tryb pracy i trwają stosunkowo krótko. Dzięki temu nie musisz się martwić, że kurs będzie zbyt obciążający i nie pogodzisz go z innymi obowiązkami. Po kursie zwieńczonym egzaminem szybko uzyskasz uprawnienia wymagane dla danego zawodu.
Zwiększenie atrakcyjności na rynku pracy
Kursy zawodowe to prosta droga do owocnej kariery. Jak mawiają – konkurencja nie śpi. Ukończenie kursu sprawia, że stajesz się bardziej atrakcyjny na rynku pracy. Dziś pracodawcy szukają nie tylko osób dobrze wykształconych, ale przede wszystkim kompetentnych w swoim zawodzie. Zatrudnienia szukają wszyscy, za to nie wszyscy się rozwijają.
Szansa na awans
Jak już wiadomo wartościowy pracownik, to pracownik wykwalifikowany. Zwiększenie szans na otrzymanie podwyżki bądź awansu wzrośnie gdy przedstawisz pracodawcy certyfikat potwierdzający świeżo nabytą wiedzę i umiejętności. Awans oznacza wyższe zarobki, a także nowe obowiązki i wyzwania, dzięki którym w praktyce wykorzystasz to co wyniosłeś z kursów. Wszystko to składa się na tak cenne w dzisiejszych czasach doświadczenie.
Nowe perspektywy
Każdy, kto posiada poziom wykształcenia wymagany dla danego zawodu czy stanowiska, szybciej zdobędzie się na odwagę do zmiany pracy. Przystąpienie do kursu może być pierwszym krokiem do poważnych zmian. Jeśli Twoja praca nie jest już satysfakcjonująca lub, co więcej, chcesz zmienić branżę, weź to pod uwagę. Brak doświadczenia nie jest tak dużym problemem jak kiedyś, ponieważ szkolenia na kursie zapewniają solidne przygotowanie.
Poczucie bezpieczeństwa
Wykonywanie zawodu to jedno, ale równie ważne jest nasze poczucie własnej wartości i pewność siebie na rynku pracy. Ludzie z wykształceniem podstawowym lub średnim miewają kompleksy ze względu na bezrobocie czy też brak lepszych perspektyw. Szkoły dla dorosłych pomagają w pozbyciu się ich. Osoby po kursie zawodowym mogą zdecydować się nawet na własną działalność gospodarczą!