Pożyczka hipoteczna

Pożyczka hipoteczna to produkt, który w ostatnich latach zyskuje coraz większą popularność. Wynika to z szeregu jej zalet, dzięki którym jest ona niezwykle przydatna dla wielu osób fizycznych.

Pożyczka hipoteczna – co to jest?

W ramach pożyczki hipotecznej wierzyciel pożycza pieniądze w kwocie nieprzekraczającej wartości nieruchomości, która należy do pożyczkobiorcy. Na tejże nieruchomości zostaje ustanowiona hipoteka. W razie braku spłaty zadłużenia w wyznaczonym terminie pożyczkodawca ma prawo zażądać sprzedaży danej nieruchomości w celu odzyskania pożyczonej kwoty wraz z należnymi odsetkami.

Czym pożyczka hipoteczna różni się od kredytu hipotecznego?

Bardzo często spotykamy się z mylnym stosowaniem zamiennie pojęć kredytu hipotecznego oraz pożyczki hipotecznej. Powinniśmy mieć jednak na uwadze to, że pożyczka hipoteczna i kredyt hipoteczny to dwa różne produkty. Co prawda w przypadku każdej z nich ustanawiana jest hipoteka na nieruchomości na rzecz danej instytucji będącej przedmiotem umowy, ale na tym kończą się podobieństwa. Okazuje się bowiem, że w przypadku pożyczki hipotecznej możemy określić  dowolny cel, na który zostaną wydane pozyskane środki. Jeśli chodzi o kredyt hipoteczny, celem jest na przykład  budowa domu, zakup mieszkania lub działki budowlanej. Co więcej, aby ubiegać się o pożyczkę hipoteczną, musimy być już w posiadaniu nieruchomości. Jest to bowiem pożyczka udzielana pod konkretne zabezpieczenie.

Zalety pożyczek hipotecznych

Podstawowym atutem, który wyróżnia pożyczki hipoteczne, jest to, że są one tańsze od klasycznych kredytów gotówkowych, choć jednocześnie nieco droższe od kredytów mieszkaniowych. Są one przez to doskonałą alternatywą dla kredytów gotówkowych o dłuższych niż kilka lat terminach spłaty albo kredytów konsolidacyjnych. Pożyczkę hipoteczną możemy wykorzystać ponadto na kilka różnych sposobów. Po pierwsze, użyjemy jej do uzyskania wkładu własnego na zakup kolejnej nieruchomości. Oprócz tego możemy z jej pomocą przeprowadzić generalny remont nieruchomości, co zwiększy jej wartość. Wiele osób decyduje się ponadto na pożyczkę hipoteczną, by poradzić sobie z dużymi kosztami związanymi z nagłymi zdarzeniami (np. ciężką chorobą członka rodziny i wysokimi kosztami leczenia). Pożyczka pod hipotekę pozwala ponadto na skonsolidowanie kilku droższych kredytów i pożyczek (w tym chwilówek), a także na pozyskanie środków na różnego rodzaju inwestycje. Zastosowanie pożyczek hipotecznych jest zatem bardzo szerokie i możemy je wykorzystać nawet na kilka sposobów naraz.

Koszty pożyczki hipotecznej

Do podstawowych kosztów pożyczki hipotecznej zaliczamy odsetki. Najczęściej oprocentowanie pożyczki hipotecznej jest zmienne i składa się ze stałej marży instytucji finansowej udzielającej pożyczki oraz stopy procentowej WIBOR 3M lub WIBOR 6M. Do wartości pożyczki hipotecznej, którą musimy spłacić, doliczana jest często także prowizja oraz ubezpieczenie stanowiące zabezpieczenie spłaty naszego zobowiązania.

Pożyczka hipoteczna – maksymalne kwoty

Wysokość pożyczki hipotecznej powiązana jest z wartością nieruchomości. Maksymalna kwota pożyczki, jaką z kolei uzyskamy, uzależniona jest od danej polityki banku. Najczęściej limit ten wynosi od 60 do 70% wartości nieruchomości. Tę górną granicę 70% limitu spotkamy m.in. w Pożyczce hipotecznej, którą oferuje Kasa Stefczyka (RRSO: 9,97%). Przykładowo, przy mieszkaniu wycenionym na kwotę 500.000 złotych będzie to 300.000 lub 350.000 złotych pożyczane na okres od 5 do 25 lat. Uzyskanie tak dużej Pożyczki hipotecznej wymaga jednak zbadania naszej zdolności kredytowej. W takim przypadku sprawdzane są źródła i wysokość naszych dochodów, ogólna sytuacja materialna, a także sposób, w jaki spłacamy dotychczasowe zobowiązania.

Źródła:

Pożyczka hipoteczna – czym jest i kto może z niej skorzystać?

https://www.totalmoney.pl/artykuly/7607328,pozyczki-hipoteczne,pozyczka-hipoteczna—sprawdz–jak-wziac-pozyczki-hipoteczne,1,1

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here