Słowo „złom” kojarzy się najczęściej z mało atrakcyjnymi odpadami przemysłowymi, popsutymi narzędziami lub zalegającymi na parkingach zdezelowanymi samochodami. Sprzedaż i obrót takim materiałem może przynosić dochód, jednak nie jest on powalający. Inaczej sprawy mają się w przypadku złomu złota. Co zrobić z niechcianą złotą biżuterią, kolekcją monet czy innego rodzaju wyrobami z tego szlachetnego kruszcu? Gdzie można je spieniężyć i w jakim miejscu prowadzącym skup złota będzie to najbardziej opłacalne? Opcji jest kilka, od mennic, aż po internet oraz lombardy.
Czym jest złom złota?
Bardzo istotnym odsetkiem całej światowej podaży złota jest jego skup złota od osób prywatnych. Złom złota, bo tak nazywa się ten proces w zależności od istotnych wydarzeń mających wpływ na światową gospodarkę, takich jak wojny czy różnego rodzaju kryzysy gospodarcze waha się. Szacuje się, że złoto z recyklingu, czyli sprzedawane w skupach przez osoby i podmioty prywatne stanowi średnio około ⅓ światowej podaży tego szlachetnego kruszca. Najczęściej złoto takie pochodzi z niechcianej biżuterii. Innym jego istotnym źródłem są elektrośmieci.
Wydobycie nowych zasobów złota powiększa ogólnoświatową pulę kruszca o zaledwie ułamek, a zainteresowanie nim wciąż wzrasta. Szacuje się, że obecnie w obiegu pozostaje około 180 tys. ton złota, a zainteresowanie jego zakupem oraz wykorzystywaniem w coraz to nowych gałęziach gospodarki każe przypuszczać, że aby zaspokoić potrzeby potencjalnych nabywców, coraz istotniejszą gałęzią rynku złota staje się to pochodzące z recyklingu, czyli właśnie złom złota. Mennice oraz innego rodzaju skupy złota rozwijają się bardzo prężnie i można przypuszczać, że trend ten będzie się utrzymywał. Często wydobywanie nowych zasobów jest po prostu nieopłacalne i dlatego coraz istotniejszy staje się recykling. Liderami w przetapianiu skupionej złotej biżuterii i wprowadzanie kruszcu na nowo do obiegu pozostają Stany Zjednoczone oraz kraje Europejskie. Obok biżuterii bardzo cennym źródłem złota pozostają elektrośmieci, których ciągle przybywa. Często do produkcji nowoczesnych komputerów, telewizorów czy innego rodzaju elektroniki wykorzystuje się właśnie złoto. Szacuje się, że produkcja roczna produkcja elektroniki pochłania około trzysta ton złota.
Gdzie można spieniężyć złom złota?
Jest na to kilka sposobów. Jeśli czas nie gra dla nas bardzo istotnej roli i nie potrzebujemy dostać pieniędzy praktycznie od ręki, a liczy się przede wszystkim dobra inwestycja, to warto rozważyć skorzystanie z usług mennicy. Będzie to rozwiązanie pewne i bezpieczne. Jedną z nich jest Mennica Krakowska. Skup złota jest ważną działalnością tej mennicy. Wszelkiego rodzaju stara biżuteria, monety bądź złoto innego pochodzenia zostanie tu bardzo dokładnie zważone oraz wycenione zgodnie z przejrzystym i ogólnodostępnym cennikiem ustalonym odpowiednio do próby kruszcu. Inną opcją jest sprzedanie starej złotej biżuterii w zakładzie jubilerskim. W zamian możemy otrzymać gotówkę lub poprosić sprzedawcę o odliczenie wartości zastawionych przez nas przedmiotów od tych, które zamierzamy nabyć. Dzięki takiemu zabiegowi cena nowej biżuterii, którą nabędziemy, będzie dla nas znacznie bardziej przystępna.
Dla osób, które potrzebują pieniędzy od ręki i zależy im przede wszystkim na krótkim czasie samej transakcji, najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług lombardu. Nie oczekujmy jednak korzystnej propozycji. Lombardy płacą zdecydowanie mniej niż wynosi kwota skupu w mennicy, jednak gotówkę otrzymamy praktycznie od ręki. Złom złota możemy również wystawić na internetowych portalach aukcyjnych. Korzystanie z nich jest bezproblemowe i stosunkowo proste, a dodatkową zaletą może być to, że sami ustalamy cenę wystawianego przez nas produktu. Jeśli zamierzamy spieniężyć stare złote monety, rozsądnym będzie zwrócenie się do specjalistycznego sklepu numizmatycznego. Monety zostaną w nim dokładnie wycenione przez osoby, które na co dzień zajmują się badaniem historii i wartości monet kolekcjonerskich.
Złom złota jest bardzo istotnym elementem całego rynku tego szlachetnego kruszcu. Recykling staje się coraz ważniejszy, szczególnie w kontekście tego, że wydobywanie i eksploatacja naturalnych zasobów złota często staje się nieopłacalna. Złoto wykorzystywane jest w bardzo wielu gałęziach przemysłu. Nie tylko jubilerstwie, ale również produkcji elektroniki, medycynie czy przemyśle budowlanym, a nawet kosmicznym. Wzrastająca świadomość ekologiczna dodatkowo będzie wzmacniała trend do rozwoju tej części branży obrotu złotem, ale też innego rodzaju szlachetnymi kruszcami.