Karta kredytowa

Karta kredytowa to dobry kompan Twojego domowego budżetu. Pod warunkiem, że używasz jej rozsądnie. W artykule podpowiemy, na co zwrócić uwagę, wybierając kartę kredytową, aby zyskać jak najwięcej.

Czym jest i jak działa karta kredytowa?

Karta kredytowa łączy zalety wygodnego płacenia elektronicznymi pieniędzmi z produktem kredytowym, czyli możliwością korzystania z pieniędzy banku. Zrobisz nią zakupy, gdy nie możesz lub nie chcesz korzystać z posiadanej gotówki, i spłacisz ją w dogodnym dla siebie czasie.

Płatności kartą kredytową możesz dokonywać w ramach przyznanego limitu. Jego wysokość zależy od Twoich potrzeb, zdolności kredytowej oraz rodzaju karty w ofercie danego banku. Limit karty kredytowej wynosi zwykle od kilku do nawet kilkuset tysięcy złotych. Podobnie jak linia kredytowa, jest on oprocentowany i wymaga spłaty odsetek. Z tą różnicą, że w przypadku karty kredytowej możesz skorzystać z okresu bezodsetkowego, czyli pożyczyć pieniądze za darmo.

Jeśli spłacisz kartę przed upływem powyższego okresu, nie zapłacisz żadnych odsetek. Nie musisz jednak regulować całego zobowiązania od razu. Po tym terminie bank naliczy odsetki zgodnie z umową karty kredytowej i uwzględni je w wyciągu. Możesz regulować tylko część zobowiązania i dalej korzystać z limitu kredytowego. Pamiętaj jednak o spłacaniu kwoty minimalnej, sięgającej zazwyczaj kilku procent aktualnego zadłużenia.

Dlaczego warto mieć kartę kredytową?

O karcie kredytowej warto pomyśleć, jeśli nie zarabiasz regularnie. Zyskasz dzięki temu większą płynność finansową i uniezależnisz się od terminów przelewów od Twoich zleceniodawców. To również łatwy sposób rozłożenia większego zakupu na raty, bez konieczności wnioskowania o dodatkowy kredyt.

Jeśli często podróżujesz, karta kredytowa online posłuży Ci do rezerwacji hotelu lub zakupu biletu lotniczego. Jest też niezbędna przy wynajmie samochodu za granicą. Większość wypożyczalni wymaga zabezpieczenia w postaci blokady określonej kwoty na karcie kredytowej. Warto ją też mieć przy sobie jako zabezpieczenie, gdy podczas wyjazdu pojawią się nieprzewidziane sytuacje.

Z kartą kredytową wiążą się również dodatkowe, bezpłatne korzyści, takie jak ubezpieczenie podróżne, NNW, car assistance czy popularny moneyback.

Jak wybrać najlepszą kartę kredytową?

Jest kilka kwestii, na które warto zwrócić uwagę, aby wybrać najkorzystniejszą kartę kredytową. Pierwsza z nich to długość trwania okresu bezodsetkowego. To czas, w którym korzystasz z linii kredytowej bez opłat, więc im dłuższy, tym lepiej. Odwrotnie jest w przypadku oprocentowania karty kredytowej – mniejszy procent wygeneruje niższe odsetki.

Kolejna kwestia to opłata za korzystanie z karty i możliwości zwolnienia z niej. Wynosi ona zwykle kilkadziesiąt lub nawet kilkaset złotych rocznie, ale bardzo często możesz jej uniknąć, jeśli aktywnie korzystasz z karty. Wiąże się to również z bardzo ważnym aspektem, jakim jest moneyback, czyli zwrot części płatności na konto. To kilka procent, które możesz zarobić tylko dlatego, że za swoje zakupy płacisz kartą kredytową.

Dobrze też, jeśli Twoja karta kredytowa daje możliwość rozłożenia większych płatności na raty. Są one zwykle niżej oprocentowane, przez co łatwiej je spłacić, a to pozwoli Ci lepiej zarządzić domowym budżetem.

Karta kredytowa online – elastycznie i szybciej niż myślisz

Jeśli cenisz szybkość działania i nie chcesz odwiedzać banku ani czekać na kuriera z dokumentami, możesz to wszystko zrobić przez internet. Karta kredytowa online to jedna z najszybszych możliwości uzyskania wygodnej formy finansowania bez wychodzenia z domu. Wniosek złożysz przez stronę internetową, przez procedury przeprowadzi Cię telefonicznie konsultant banku, a umowę podpiszesz kilkoma kliknięciami i gotowe. Za parę dni kartę znajdziesz w skrzynce pocztowej.

Opracowano na zlecenie partnera Santander Consumer Bank.

Źródło

https://www.money.pl/gospodarka/ranking-kart-kredytowych-czyli-aktualnie-najlepsze-karty-na-rynku-6813986319887072a.html

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here