Leasing na firmę

Zakup samochodu dla firmy to duży wydatek, który często stanowi zbyt duże obciążenie dla jej budżetu. Środki, które trzeba wydać na ten cel, lepiej przeznaczyć na pokrycie innych, ważniejszych wydatków lub po prostu zainwestować w rozwój przedsiębiorstwa. Alternatywą zdecydowanie korzystniejszą jest leasing na samochód. Skorzystanie z niego stwarza możliwość użytkowania nowego pojazdu na bardzo atrakcyjnych warunkach bez konieczności zaciągania kredytu, czy też obciążania budżetu firmy. Co więcej, umową leasingową poza samochodami osobowymi i ciężarowymi może zostać objęty również różnego rodzaju sprzęt i inne środki trwałe, które umożliwiają dobre prosperowanie firmy i jej dalszy rozwój. Czym dokładnie jest leasing i co warto wiedzieć na jego temat?

Czym jest leasing?

Leasing dla firmy to propozycja przygotowana z myślą o przedsiębiorcach, którzy chcą dla swojej firmy nabyć nowy samochód lub inny środek trwały bez inwestowania własnych środków. To opcja łącząca w sobie cechy klasycznej dzierżawy i tradycyjnego kredytu. Elastyczne i atrakcyjne warunki, jakie są znakiem rozpoznawczym tej formy finansowania, a także możliwość stosunkowo szybkiego wykupu przedmiotu umowy leasingowej w dobrej cenie, często poniżej wartości rynkowej, sprawiają, że opcja leasingu cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród właścicieli firm. Tak duże zainteresowanie z ich strony przyczyniło się do tego, iż wielu leasingodawców postanowiło do swoich propozycji dołączyć leasing dla klientów prywatnych, który zyskuje na popularności i działa na bardzo podobnych zasadach jak ten dedykowany przedsiębiorcom.

Zasady działania leasingu są bardzo proste. Osoba ubiegająca się o leasing (leasingobiorca) zawiera umowę z instytucją udzielającą leasingu (leasingodawca), której przedmiotem jest samochód lub inny środek trwały, zobowiązując się do systematycznego regulowania należności za użytkowanie owego przedmiotu przez określony czas. Po jej wygaśnięciu leasingobiorca może wykupić przedmiot umowy lub zdecydować się na kolejny leasing nowego pojazdu. Długość czasu, na jaki zostaje zawarta umowa leasingowa, może być różna, jednak nie może przekraczać 5 lat. Wysokość kolejnych miesięcznych rat uzależniona jest od wartości środka trwałego będącego przedmiotem umowy, a także wybranej propozycji. Warto w tym miejscu zaznaczyć, iż przez cały czas trwania umowy leasingowej właścicielem przedmiotu, której ona dotyczy, pozostaje leasingodawca.

Leasing dla firmy to opcja, z której może skorzystać każdy przedsiębiorca bez względu na profil jej działalności. Jedyne ograniczenie, z jakim muszą liczyć się właściciele firm, to warunek, aby ich przedsiębiorstwo działało na rynku nie krócej niż pół roku.

Leasing — dlaczego warto?

Wyniki analizy rynkowej jasno wskazują no to, że leasing jest jedną z najchętniej wybieranych form finansowania zakupu zarówno nowych, jak i używanych samochodów, z jakiej korzystają przedsiębiorcy. Do tego, że warto skorzystać z takiej opcji, nie trzeba przekonywać nikogo, kto zdaje sobie sprawę z tego, jak duże znaczenie dla jakości funkcjonowania przedsiębiorstwa odgrywa dobry stan techniczny samochodów czy też sprzętu używanego każdego dnia. W dużej mierze to właśnie od niego zależy rozwój formy. Bez dobrego sprzętu jest on praktycznie zupełnie niemożliwy. Finansowanie pojazdów czy też sprzętów z własnych środków nie zawsze jest możliwe i nie zawsze ma sens – środki te można bowiem przeznaczyć na inne cele. Tymczasem raty leasingu, które można dopasować do własnych potrzeb, nie stanowią dla firmowego budżetu nadmiernego obciążenia, jednocześnie umożliwiając użytkowanie dobrej jakości samochodów i sprzętów. To bardzo korzystna opcja. Ponadto po wygaśnięciu umowy leasingobiorca ma możliwość wykupu przedmiotu leasingu na bardzo korzystnych warunkach, zazwyczaj znacznie poniżej ich wartości rynkowej, co pozwala na zakup dobrej jakości pojazdów w atrakcyjnych cenach. Wielu leasingodawców przygotowuje dodatkowe zniżki dla tych, którzy deklarują chęć wykupu przedmiotu leasingu jeszcze przed podpisaniem umowy. Warto więc rozważyć skorzystanie ze wszystkich możliwości, jakie stwarza leasing dla firmy.

Po więcej porad finansowych zapraszamy do serwisu https://inwestuj247.pl/

Źródła

https://wlasnybiznes.pl/newsroom/wiadomosci/kupno-samochodu-na-firme-leasing

Opracowano na zlecenie partnera Santander Consumer Bank.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here