Jakie są rodzaje lokat

Lokata terminowa to skuteczny sposób na wygenerowanie bezpiecznych, pewnych i — zwłaszcza w dzisiejszych czasach — stosunkowo wysokich zysków.

Kilkunastokrotne podwyżki stóp procentowych przełożyły się nie tylko na wyższe raty kredytów z oprocentowaniem zmiennym, ale również na wyższe oprocentowanie lokat.
Deponując pieniądze na lokacie, możesz dziś zarobić nawet 8% w skali roku — bez żadnego ryzyka. Czym jest lokata?

Czym jest lokata?

Lokata jest rodzajem umowy pomiędzy instytucją finansową (może to być np. bank lub spółdzielcza kasa oszczędnościowo-kredytowa) a deponentem — osobą, która dysponuje kapitałem i chce go pomnożyć. Zgodnie z zapisami dokumentu deponent oddaje instytucji finansowej określoną kwotę na konkretny okres. W zamian za możliwość dysponowania pozyskanym kapitałem instytucja finansowa wypłaca zysk w postaci odsetek.

Rodzaje lokat

Określenie „lokaty terminowe” definiuje grupę produktów o konkretnej konstrukcji. Poszczególne lokaty w bankach mogą różnić się jednak długością trwania i innymi ważnymi z punktu widzenia deponenta parametrami.

Rodzaje lokat a okres trwania umowy

Ze względu na rodzaj trwania umowy lokaty terminowe możemy podzielić na krótkoterminowe (do 12 miesięcy) lub długoterminowe (powyżej 12 miesięcy).

Rodzaje lokat a sposób założenia

Lokatę terminową możesz założyć w oddziale instytucji finansowej, przez internet (lokata online), przez infolinię (lokata przez telefon) czy przez aplikację mobilną (lokata mobilna).

Rodzaje lokat a rodzaj zdeponowanych środków

Na lokacie bankowej możesz zdeponować pieniądze przechowywane aktualnie na kontach, np. oszczędnościowym czy osobistym, lub nadwyżkę pieniędzy, czyli tzw. nowe środki. Lokata na nowe środki umożliwia uzyskanie z reguły wyższego niż na tradycyjnej lokacie terminowej oprocentowania. Jeśli zależy Ci na wyższych zyskach, załóż lokatę na nowe środki przez internet.

Co warto sprawdzić przed wyborem tej jedynej?

4 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przed wyborem lokaty

Dobra lokata powinna precyzyjnie odpowiadać na konkretne potrzeby deponenta. Zanim zawrzesz umowę, porównaj dostępne w poszczególnych instytucjach propozycje, zwracając uwagę przede wszystkim na:

  1. długość trwania umowy. Jeśli zdeponujesz pieniądze na lokacie, przez cały okres trwania umowy będą one dla Ciebie niedostępne. Choć wcześniejsza wypłata całości lub części środków jest możliwa, będzie skutkować — w zależności od konkretnej oferty — utratą części lub całości wypracowanych zysków. Zanim wybierzesz długość trwania okresu lokacyjnego, zastanów się więc, na jak długo jesteś w stanie zamrozić swój kapitał. Jeśli chcesz zdeponować na lokacie dużą kwotę i zminimalizować ryzyko utraty zysków spowodowane wcześniejszym zakończeniem umowy, możesz podzielić swój kapitał pomiędzy kilka lokat o odmiennych okresach lokacyjnych. Jeśli na Twojej drodze staną nieprzewidziane wydatki i będziesz musiał sięgnąć po dodatkowe środki, zlikwidujesz wyłącznie jedną lokatę. Pozostałe wciąż będą na Ciebie pracować, przynosząc stabilne zyski;
  2. możliwe do zdeponowania kwoty. Każda instytucja finansowa określa dolną i górną granicę możliwej do zdeponowania kwoty. Jeśli chcesz umieścić na lokacie niewielką (np. 500 zł) lub pokaźną sumę (np. kilkaset tysięcy złotych), sprawdź, w których instytucjach finansowych będzie to możliwe;
  3. oprocentowanie lokat w bankach. Im wyższe oprocentowanie lokat bankowych, tym wyższe zyski. Pierwszym krokiem powinno być więc wyselekcjonowanie najwyższej oprocentowanych ofert. Analizując wartość procentów, zwróć uwagę, czy wskazana przez instytucję finansową wartość obowiązuje przez cały okres trwania umowy, czy jedynie przez określoną liczbę miesięcy. Sprawdź także, czy obejmuje całą zdeponowaną na lokacie kwotę;
  4. sposób założenia lokaty. Jeśli chcesz założyć lokatę szybko i wygodnie, wybierz instytucję finansową, która pozwala zrobić to bez wychodzenia z domu — przez internet, telefon lub aplikację mobilną.

Lokata terminowa to skuteczny sposób na wygenerowanie bezpiecznych, pewnych i — zwłaszcza w dzisiejszych czasach — stosunkowo wysokich zysków.

Opracowano na zlecenie partnera, tj. Kasy Stefczyka.

Źródło:

https://direct.money.pl/artykuly/porady/jakie-sa-rodzaje-lokat

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here