Zacznijmy może od tego co to są kryptowaluty? Otóż, kryptowaluty (waluty kryptograficzne, wirtualne waluty) to monety (ang. coiny) lub tokeny. Najpopularniejszą z nich jest bitcoin (symbol BTC) – pierwsza waluta cyfrowa na świecie. Podstawą idei bitcoin leży blockchain (łańcuch bloków) czyli otwarta sieć, do której każdy może uzyskać dostęp przy użyciu aplikacji, giełd czy punktów handlowych. Zapis w łańcuchu bloków sprawia, że żaden bitcoin nie zostanie ukradziony, zmieniony czy wydany podwójnie. Do obsługi transakcji wykorzystujących bitcoiny można używać takich kanałów jak banki, internet, kantory czy punkty handlowe.
Mówi się, że bitcoin to waluta, która może stać się pieniądzem idealnym. Choć o kryptowalutach mamy wciąż jeszcze niewielkie pojęcie. Jeśli jednak udało nam już się coś zasłyszeć na ten temat, to zazwyczaj są to krążące informacje, że kryptowaluty to po prostu wirtualne pieniądze lub system transakcyjny w internecie.
Co to są kryptowaluty?
Jeśli jednak szczegółowiej zgłębić temat, dowiemy się, że kryptowaluta to przede wszystkim przełomowa technologia internetowa, a wykorzystywanie jej jako środka płatniczego jest tylko jednym z możliwości, jakie nam daje.
Użytkownicy systemu kryptowalut (a raczej ich komputery) są węzłami sieci, za pośrednictwem których odbywa się wymiana transakcji, ich rozliczanie i autoryzacja. Stan posiadania danej kryptowaluty powiązany jest z indywidualnymi portfelami, które zawierają informacje o ilości zgromadzonych kryptowalut przez danego użytkownika. Pierwsza autoryzacja użytkownika w systemie wiąże się z automatycznym utworzeniem dla niego portfela. Kontrolę nad takim portfelem ma wyłącznie jego posiadacz.
Kryptowaluty są wynalazkiem nowatorskim, ale prostym. Poza tym nie wykorzystuje istniejących systemów finansowych. Warto również nadmienić, że kryptowaluty zostały opracowane poza instytucjami finansowymi, nez współpracy z nimi.
Przez większość krajów na świecie kryptowaluta jest uznawana za jednostkę walutową. Aktualnie na kilkunastu specjalnych giełdach jest notowanych ponad 200 kryptowalut, choć jak już wspomnieliśmy, najpopularniejszą z nich jest bitcoin.
Jak kopać kryptowaluty?
Kopanie kryptowalut (ang. mining) polega na zatwierdzaniu nowych bloków i dołączaniu ich do istniejącego już łańcucha bloków (ang. blockchain). Blok to miejsce, gdzie odbywa się emisja nowych monet oraz zatwierdzane są kolejne transakcje. Kopaniem kryptowalut zajmują się tzw. górnicy kryptowalutowi. Dowiedz się więcej na temat tego, jak kopać bitkojny.
Kopanie krypotowalut odbywa się zazwyczaj za pomocą koparek kryptowalutowych (odpowiednio mocne komputery). Proces ten opiera się na jednym z dwóch algorytmów: PoW (Proof-of-Work) lub PoS (Proof-of-Stake).
Na czym polega kopanie kryptowalut?
- metoda PoW (Proof-of-Work)
Ta metoda opiera się na rozwiązaniu określonego problemu kryptograficznego, który (w przypadku bitcoina) polega na znalezieniu hasha (ciągu znaków), który spełnia odpowiednie równanie. Głównym zadaniem jest wygenerowanie wyjściowej wartości, w skład której wchodzą zahashowane transakcje. Wyjściowa wartość musi być mniejsza od docelowej wartości ustalonej przez protokół. Po wygenerowaniu odpowiedniego rozwiązania, górnik ogłasza to w sieci. Po sprawdzeniu i potwierdzeniu poprawności znalezionego hasha przez pozostałych uczestników, górnik otrzymuje nagrodę w formie określonej liczby kryptowalut.
- metoda PoS (Proof-of-Stake)
W przypadku tej metody, im więcej coinów zawiera portfel użytkownika, tym większa szansa na wydobycie kolejnych kryptowalut. Nie jest to jednak element decydujący. Znaczenie mają także czynniki losowe (to chroni przez powstaniem monopolu). Kopanie kryptowalut przy zastosowaniu tej metody nie wymaga inwestowania w sprzęt, wystarczy tu zwykły komputer. Po zainstalowaniu na dysku portfela zawierającego cały łańcuch bloków, należy przelać na niego monety i rozpocząć komapnie, które jest możliwe tylko wtedy, gdy komputer jest włączony i ma dostęp do internetu.
Być może kryptowaluty to nie najprostsze sposoby na zarabianie przez internet, ale na pewno przyszłościowe i opłacalne. Jeśli komuś zależy, by dowiedzieć się, jak zarobić pieniądze w internecie, to temat kryptowalut jest godny polecenia i z całą pewnością można uznać go za dochód pasywny zapewniajacy wolność finansową.