fot. pixabay.com

MLM to skrócona nazwa Multi Level Marketing, czyli inaczej marketing sieciowy. Kojarzy się zapewne z wolnością finansową czy dochodem pasywnym. Z kolei dochód pasywny oznacza dochód bez stałego angażowania własnej pracy. O dochodzie pasywnym jest mowa wtedy, gdy raz wykonana praca przynosi zyski, przez określony czas. Czy tak właśnie działa MLM? Zobaczmy!

Marketing jest jednym z głównych czynników decydujących o dochodach i zyskach danej firmy. Dlatego część firm tworzy programy afiliacyjne, a część system opierający się o marketing sieciowy.

Jak działa MLM?

W Polsce na MLM mówi się także marketing wielopoziomowy. Oparty jest on na sieci dystrybutorów, czyli partnerów biznesowych. Oznacza to, że osoby korzystające z produktów danej firmy i polecające je innym, mają możliwość sprzedaży tych produktów swoim znajomym, przyjaciołom, rodzinie, za co otrzymują określoną prowizję. Namawiają także, by i oni sprzedawali owe produkty swojej sieci kontaktów, z czego również otrzymają pewien %. Stąd też określenie, że MLM jest piramidą finansową. W której, przyjęło się sądzić, że najmniej pracuje i najwięcej zarabia, ten kto jest na samym szczycie piramidy.

By dokładniej to zobrazować podamy przykład. Jeżeli Tomasz dołączył do MLM i zaczął sprzedawać produkty, namówi trzech swoich znajomych, by również dołączyli do MLM i podobnie jak on, zaczęli sprzedawać produkty tejże marki, wówczas będzie otrzymywał prowizję ze swojej i ich sprzedaży. Ponadto, jeżeli każdy z trzech znajomych, zachęci swoich trzech znajomych do przyłączenia do MLM, wówczas Tomasz będzie miał prowizję nie od trzech, a od dwunastu osób.

mlm
Model zarabiania w marketingu sieciowym

Wady i zalety posiadania MLM

    • brak wymagań odnośnie kwalifikacji i doświadczenia – dołączyć do MLM może każdy. Wszystkie szkolenia zapewnia firma oraz osoba budująca swoją grupę (osoba, dzięki której dołączyłeś do MLM). Naturalnie, cyklicznie firma organizuje dodatkowe seminaria oraz szkolenia dla partnerów biznesowych.
    • brak kosztów na początkowe inwestycje – założenie własnego biznesu wiąże się z dużym zapotrzebowaniem na gotówkę, w przypadku MLM nie jest to konieczne. Nie jest także wymagana wpłata początkowa.
    • niskie ryzyko straty – decydując się na MLM tak naprawdę niewiele tracisz. Brak wkładu własnego sprawia, że jeśli działasz to zarabiasz, jeśli nie działasz to nie zarabiasz, ale też nic nie tracisz.
    • świadomość bycia liderem – elastyczny czas pracy pozwala ci decydować w jakich godzinach chcesz budować sieć i sprzedawać produkty.
    • dodatkowe źródło dochodu – możliwe jest godzenie pracy na etacie z działalnością w MLM, co przekłada się na dodatkowe wsparcie budżetu domowego.
    • możliwość podnoszenia kwalifikacji – dotyczy głównie tzw. kompetencji miękkich (zdolności organizacyjne, umiejętność współpracy, gotowość do rozwoju), które przydadzą się zarówno w życiu zawodowym jak i osobistym.
    • osiągnięcie dochodu pasywnego – aktywny i konsekwentny start działania może jest zapewnić wysokie zarobki z sieci, która będzie na Ciebie pracować.
    • popularność – MLM jest znany w Polsce od przeszło dwudziestu lat. Niestety wiele niekompetentnych osób wpłynęła na to, jak postrzegany jest marketing wielopoziomowy.
    • oczekiwania kontra rzeczywistość – wielu osobom wydaje się, że termin “dochód pasywny” obowiązuje już od momentu dołączenia do MLM. Rzeczywistość jednak pokazuje, że jedynie czas i konsekwencja są najlepszą drogą do osiągnięcia sukcesu.
    • brak własności – w MLM można mieć wpływ na rozwój i kształtowanie firmy bez ponoszenia ryzyka, mimo wszystko jednak nie jest to twój biznes.

Jeżeli szukasz odpowiedzi na pytanie, jak zarobić pieniądze w internecie to MLM może być jedną z odpowiedzi na nie. Musisz jednak głęboko się zastanowić, czy potrafisz odnaleźć w sobie cechy osoby, która będzie miała wystarczająco charyzmy, by stworzyć własną sieć zapewniającą dochód pasywny? Bo jeśli nie, warto sprawdzić inne sposoby na zarabianie przez internet.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here