Chcąc dowiedzieć się, ile zarabia logistyk, a dokładniej rzecz ujmując specjalista do spraw logustyki, należy najpierd dowiedzieć się, co to jest logustyka, jakich umiejętności i wykształcenia wymaga praca w tym zawodzie oraz jakie obowiązku musi sprawować osoba na stanowisku logustyka. Warto wiedzieć, że logistykiem może być zarówno asystent ds. logistyki, specjalista ds. logistyki, jak i starszy specjalista ds. logistyki, gdzie zarówno obowiązki, jak i wynagrodzenie są bardzo zróżnicowane. Zacznijmy od tego, co to jest logistyka?
Logistyka – co to jest?
Logistyka to szereg działań związanych z zarządzaniem dostawami, przepływem produktów, materiałów i surowców. Logistyka to także procesy opierające się na działaniach związanych z planowaniem, realizacją i kontrolą przepływu produktów, nadzorowaniem ilości zapasów, przewidywaniem zapotrzebowania, a także realizacją zamówień, obsługą zwrotów i reklamacji, i dość często gospodarowaniem odpadami.
Logistyka podlega podziałowi ze względu na obszar zainteresowań. Podział ten prezentuje się następująco:
– logistyka zaopatrzenia,
– logistyka produkcji,
– logistyka dystrybucji,
– logistyka magazynową,
– logistyka transportu,
– logistyka marketingowa,
– e-logistyka,
– logistyka miejska,
– logistyka odzysku.
Logistykę można również podzielić ze względu na zasięg oddziaływania. Podział ten prezentuje się następująco:
– logistyka wewnętrzna (ze względu na rodzaje magazynów niezbędny jest np. operator wózka widłowego, taśmy transportowe, przenośniki itp.),
– logistyka globalna (transport międzynarodowy),
– eurologistyka (kontynent europejski),
– mikrologistyka (pojedyncze przedsiębiorstwa),
– mezologistyka (pojedyncze działy gospodarki),
– makrologistyka (cała gospodarka narodowa).
Praca logistyka – na czym polega?
Do codziennych obowiązków logistyka należy planowanie, organizacja, zarządzanie i kontrola przepływu materiałów, surowców i produktów pomiędzy działami, przedsiębiorcami, krajami. Logistyk musi przyłożyć wszelkich starań, by wszelkie działania związane z logistyką w firmie odbywały się bezbłędnie, płynnie i spójnie.
Specjalista ds. logistyki zajmuje się kontrolą pracy magazynu, zaopatrzeniem, importem i eksportem surowców, produktów i materiałów, a także współpracą z klientami, dostawcami i przedstawicielami przedsiębiorstwa i organizacją transportu.
Wymagane wykształcenie i cechy w pracy logistyka
Specjalista do spraw logistyki, liczący na uznanie i wysokie wynagrodzenie musi posiadać ukończone studia wyższe ze specjalizacją z zakresu logistyki i transportu. Powinien znać przynajmniej dwa języki obce (języki angielski i niemiecki), doskonale znać obsługę komputera oraz programu SAP (system informatyczny wspierający zarządzanie firmą) i najlepiej posiadać już doświadczenie w zawodzie logistyka i spedytora. Osoba na stanowisku specjalisty do spraw logistyki powinna stale inwestować w rozwój osobisty, biorąc udział w szkoleniach, będąc bieżąco z nowościami w branży i śledząc nowinki technologiczne.
Dobry logistyk poza dbaniem o samorozwój powinien wiedzieć, jak zarządzać czasem, być odporny na stres, wiedzieć, czym jest metoda SMART i umieć ją zastosować w sprawowanym przez siebie zawodzie, znać metodyki zarządzania projektami oraz być odpowiedzialny, asertywny, zaradny i komunikatywny. Powinien także doskonale odnajdować się w nawiązywaniu kontaktów i podtrzymywaniu przyjaznych relacji z klientami i dostawcami. Logistyk musi również posiadać wysoką kulturą osobistą oraz cechować się strategicznym myśleniem, nie ulegać prokrastynacji. Musi również umieć w swoich codziennych obowiązkach zastosowanć właściwą organizację pracy i zarządzanie czasem.
Ile wynosi wynagrodzenie logistyka?
Wiedząc już, czym jest logistyka oraz znając zakres obowiązków i stopień odpowiedzialności w tym zawodzie, a także wymaganie wykształcenie i cechy osoby sprawującej zawód logistyka, przejdźmy do wynagrodzenia, którego może oczekiwać osoba, na tym stanowisku. I tak: asystent ds. logistyki otrzymuje wynagrodzenie w granicach ok. 3-4 tys. brutto, specjalista ds. logistyki otrzymuje wynagrodzenie w granicach ok. 4-5 tys. brutto, starszy specjalista ds. logistyki otrzymuje wynagrodzenie w granicach 5-7 tys. brutto.
Okazuje się więc, że wynagrodzenie oraz zakres obowiązków w tymże zawodzie jest bardzo zróżnicowane i uzależnione od stopnia odpowiedzialności oraz zakresu działań, które pełnić.