Osoby nieposiadające właściwej wiedzy mogą mylić terminy logistyka, spedycja i trasport i używać ich wymiennie. To bardzo duży błąd, bowiem wszystkie trzy terminy oznaczają zakres zupełnie innych działań. A więc, co to jest logistyka i czym różni się od spedycji i transportu? A także, czym zajmuje się specjalista ds. logistyki, ile zarabia logistyk i na czym polega praca logistyka?
Logistyka – co to jest?
Termin logistyka odnosi się do szeregu procesów obejmujących zarządzanie dostawami oraz przepływem produktów i informacji, dotyczy również planowania, realizacji i kontroli przepływu towarów, jak również nadzorowanie zapasów, planowanie zapotrzebowania, realizacja zamówień, a niekiedy nawet pakowanie produktów, obsługa zwrotów, odpowiedzi na reklamację i zarządzanie odpadami.
Podział logistyki
Ze względu na zasięg oddziaływania logistykę dzielimy na: wewnętrzną (uwzględniając rodzaje magazynów niekiedy wymagany jest operator wózka widłowego, taśmy transportowe lub przenośniki), globalną (transport międzynarodowy – logistyka obejmuje cały świat), eurologistykę (dotyczy tylko Europy – busy, ciężarówki), mikrologistykę (dotyczy pojednyczego przedsiębiorstwa), mezologistykę (dotyczy pojedynczego działu gospodarki), makrologistykę (dotyczy całej gospodarki narodowej).
Ze względu na obszar zainteresowań logistykę można podzielić na: logistykę zaopatrzenia (zaopatrzenie przedsiębiorstwa), logistykę produkcji (planowanie, zarządzanie czasem, nadzorowanie i synchronizacja produkcji), logistykę dystrybucji (kształtowanie, nadzorowanie i zarządzanie procesami dystrybucji), logistykę magazynową (optymalizacja kosztów magazynowania oraz przechowywania towarów), logistykę transportu ( planowanie transportu towaru), logistykę marketingową (połączenie logistyki zaopatrzenia z logistyką dystrybucji), e-logistykę (wykorzystanie zasobów internetu i systemów informatycznych), logistykę miejską (działania na terenie miejskim zakładające minimalizację kosztów funkcjonowania i maksymalizację satysfakcji klienta), logistykę odzysku (planowanie, implementacja i kontrola przepływu towarów).
Jakie działania obejmuje praca logistyka?
Specjalista ds. logistyki odpowiedzialny jest za działania związane z obrotem towarów w firmie. Wśród jego obowiązków znajdują się:
- zakup materiałów do produkcji,
- nadzór dostawy,
- odpowiednie magazynowanie,
- wysyłka gotowych wyrobów do klienta.
Zdarza się również tak, że logistyk odpowiedzialny jest także za przesunięcia towarowe wewnątrz firmy. Wóczas można powiedzieć, że mamy do czynienia z osobą na stanowisku specjalista ds. logistyki wewnętrznej, które z kolei zakresem obowiązków pracy bardzo zbliżone jest do posady magazyniera.
Zawód specjalisty ds. logistyki jest bardzo odpowiedzialny w strukturach firm, dlatego też od kandydatów ubiegających się o to stanowisko zazwyczaj firma zatrudniająca ma bardzo wysokie wymagania.
To od pracy, sumienności i zaangażowania logistyka zależy, czy materiały zostaną terminowo dostarczone i czy nie wynikną żadne niepotrzebne, a przede wszystkim spowalniające pracę przestoje na linii produkcyjnej lub montażowej. Warto wiedzieć, że ilość towarów w magazynie powinna być jak najmniejsza, by nie generować niepotrzebnych kosztów, w związku z tym obowiązkiem logistyka jest oszacowanie, ile produktów dostępnych na hali lub w punkcie sprzedaży musi się znajdować, by nie powodować niepotrzebnych nadwyżek, ale także, by nie narazić firmy na przestój produkcji w przypadku deficytu.
Ile zarabia osoba na stanowisku specjalista ds. logistyki?
Zarobki i sprawowane stanowisko uzależnione są od doświadczenia i zakresu wykonywanych obowiązków. I tak:
- asystent ds. logistyki może zarabiać w granicach 3-4 tys. brutto,
- specjalista ds. logistyki zarabia w granicach 4-5 tys. brutto,
- starszy specjalista ds. logistyki może zarabiać w granicach 5-7 tys. brutto.
Dobry specjalista ds. logistyki musi znać metodyki zarządzania projektami, wiedzieć, jak wygląda właściwa organizacja czasu pracy, posiadać cechy lidera umieć zwalczać prokrastynację, wiedzieć czym jest asertywność oraz inwestować w rozwój osobisty.