logistyka co to jest
fot. pixabay.com

Osoby nieposiadające właściwej wiedzy mogą mylić terminy logistyka, spedycja i trasport i używać ich wymiennie. To bardzo duży błąd, bowiem wszystkie trzy terminy oznaczają zakres zupełnie innych działań. A więc, co to jest logistyka i czym różni się od spedycji i transportu? A także, czym zajmuje się specjalista ds. logistyki, ile zarabia logistyk i na czym polega praca logistyka

Logistyka – co to jest?

Termin logistyka odnosi się do szeregu procesów obejmujących zarządzanie dostawami oraz przepływem produktów i informacji, dotyczy również planowania, realizacji i kontroli przepływu towarów, jak również nadzorowanie zapasów, planowanie zapotrzebowania, realizacja zamówień, a niekiedy nawet pakowanie produktów, obsługa zwrotów, odpowiedzi na reklamację i zarządzanie odpadami.

Podział logistyki

Ze względu na zasięg oddziaływania logistykę dzielimy na: wewnętrzną (uwzględniając rodzaje magazynów niekiedy wymagany jest operator wózka widłowego, taśmy transportowe lub przenośniki), globalną (transport międzynarodowy – logistyka obejmuje cały świat), eurologistykę (dotyczy tylko Europy – busy, ciężarówki), mikrologistykę (dotyczy pojednyczego przedsiębiorstwa), mezologistykę (dotyczy pojedynczego działu gospodarki), makrologistykę (dotyczy całej gospodarki narodowej).

Ze względu na obszar zainteresowań logistykę można podzielić nalogistykę zaopatrzenia (zaopatrzenie przedsiębiorstwa), logistykę produkcji (planowanie, zarządzanie czasem, nadzorowanie i synchronizacja produkcji), logistykę dystrybucji (kształtowanie, nadzorowanie i zarządzanie procesami dystrybucji), logistykę magazynową (optymalizacja kosztów magazynowania oraz przechowywania towarów), logistykę transportu ( planowanie transportu towaru), logistykę marketingową (połączenie logistyki zaopatrzenia z logistyką dystrybucji), e-logistykę (wykorzystanie zasobów internetu i systemów informatycznych), logistykę miejską (działania na terenie miejskim zakładające minimalizację kosztów funkcjonowania i maksymalizację satysfakcji klienta), logistykę odzysku (planowanie, implementacja i kontrola przepływu towarów).

co to jest logistyka
fot. pixabay.com

Jakie działania obejmuje praca logistyka?

Specjalista ds. logistyki odpowiedzialny jest za działania związane z obrotem towarów w firmie. Wśród jego obowiązków znajdują się:

  • zakup materiałów do produkcji,
  • nadzór dostawy,
  • odpowiednie magazynowanie,
  • wysyłka gotowych wyrobów do klienta.

Zdarza się również tak, że  logistyk odpowiedzialny jest także za przesunięcia towarowe wewnątrz firmy. Wóczas można powiedzieć, że mamy do czynienia z osobą na stanowisku specjalista ds. logistyki wewnętrznej, które z kolei zakresem obowiązków pracy bardzo zbliżone jest do posady magazyniera.

Zawód specjalisty ds. logistyki jest bardzo odpowiedzialny w strukturach firm, dlatego też od kandydatów ubiegających się o to stanowisko zazwyczaj firma zatrudniająca ma bardzo wysokie wymagania.

To od pracy, sumienności i zaangażowania logistyka zależy, czy materiały zostaną terminowo dostarczone i czy nie wynikną żadne niepotrzebne, a przede wszystkim spowalniające pracę przestoje na linii produkcyjnej lub montażowej. Warto wiedzieć, że ilość towarów w magazynie powinna być jak najmniejsza, by nie generować niepotrzebnych kosztów, w związku z tym obowiązkiem logistyka jest oszacowanie, ile produktów dostępnych na hali lub w punkcie sprzedaży musi się znajdować, by nie powodować niepotrzebnych nadwyżek, ale także, by nie narazić firmy na przestój produkcji w przypadku deficytu.

Ile zarabia osoba na stanowisku specjalista ds. logistyki?

Zarobki i sprawowane stanowisko uzależnione są od doświadczenia i zakresu wykonywanych obowiązków. I tak:

  • asystent ds. logistyki może zarabiać w granicach 3-4 tys. brutto,
  • specjalista ds. logistyki zarabia w granicach 4-5 tys. brutto,
  • starszy specjalista ds. logistyki może zarabiać w granicach 5-7 tys. brutto.

Dobry specjalista ds. logistyki musi znać metodyki zarządzania projektami, wiedzieć, jak wygląda właściwa organizacja czasu pracy, posiadać cechy lidera umieć zwalczać prokrastynację, wiedzieć czym jest asertywność oraz inwestować w rozwój osobisty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here