specjalista ds logistyki
fot. pixabay.com

Logistyka, transport, spedycja. Dla osób, które nie interesują się na co dzień tym tematem, może się wydawać, że terminy oznaczają to samo i można ich używać wymiennie. Dopiero po zagłębieniu się w temat, okazuje się, że są to zupełnie inne procesy, a praca specjalisty ds. logistyki różni się od zawodu spedytora. Zacznijmy jednak od tego czym jest logistyka?

Co to jest logistyka?

Logistyka proces łączący działania związane z zarządzaniem dostawami, przepływem produktów, a także planowaniem, realizacją i kontrolą transportu towarów. A także nadzorowanie ilości zapasów, przewidywanie i nadzorowanie zapotrzebowania, w razie potrzeby realizacja zamówień itd.

Na czym polega praca specjalisty ds. logistyki?

Osoba sprawująca stanowisko specjalisty ds. logistyki zajmuje się:

  • zarządzaniem transportem w obrębie danej firmy,
  • nadzorowanie i koordynowanie przepływu materiałów i surowców w firmie,
  • organizacją transportu i dystrybucją gotowych już towarów,
  • jest odpowiedzialny za kontakt z przewoźnikami,
  • prowadzenie dokumentacji związanej z dystrybucją towarów w kraju i poza jego granicami (transport międzynarodowy).

Od logistyka wymagana jest kreatywność (element jego pracy stanowi poszukiwanie nowych rozwiązań organizowania transportu i przepływu dóbr w firmie), asertywność, odpowiednie zarządzanie czasem, powinien posiadać cechy dobrego kierownika, umieć zwalczać prokrastynację oraz inwestować w rozwój osobisty.

Logistyk powinien także dążyć do stałego optymalizowania kosztów transportu i stosować metodyki zarządzania projektami. Powinienm mieźć wysoko rozwiniętą pewność siebie, a jednocześnie współpraca z działem zaopatrzenia i produkcji powinna odbywać się  spójnie i w porozumieniu. Niekiedy konieczny jest transport materiałów promocyjnych, w związku z tym logistyk powinien również działać w porozumieniu z działem marketingu.

logistyk
fot. pixabay.com

Jakie wykształcenie posiada pecjalista ds. logistyki?

Specjalista ds. logistyki musi posiadać minimum wykształcenie średnie, choć najlepiej jeśli miałby wykształcenie wyższe ze specjalizacją z zakresu logistyki i transportu. Wśród oczekiwań wobec kandydata na to stanowisko są również języki obce (zazwyczaj język angielski i niemiecki). Kandydat na stanowisko logistyka musi także doskonale znać obsługę komputera, śledzić na bieżąco nowoczese techniki zarządzania logistycznego, posiadać podstawy obsługi programu SAP (system informatyczny wspierający zarządzanie firmą). Dobrze jeśli również posiada doświadczenie w zawodzie logistyka i spedytora.

Przyszły specjalista do spraw logistyki powinien także być operatywny, wiedzieć, jak zarządzać czasem oraz umieć postępować zgodnie z metodą SMART. Osoba w zawodzie logistyka musi mieć silny charakter, dojrzałą psychikę, a jej samoocena powinna być na wysokim poziomie. Warto, by śledziła, co nowego w branży, była na bieżąco ze wszelkimi zapisami prawnymi oraz nowinkami technologicznymi.

Specjalista ds. logistyki – ile zarabia?

Wynagrodzenie specjalisty do spraw logistyki uzależnione jest od doświadczenia, odpowiedzialności, jaka na nim spoczywa raz zakresu wykonywanych obowiązków. Zatem wynagrodzenie asystenta ds. logistyki może wynosić ok. 3-4 tys. brutto, specjalisty ds. logistyki ok. 4-5 tys. brutto, zaś starszego specjalisty ds. logistyki około 5-7 tys. brutto.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here